KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Babalar günü kutlu olsun 

Gün geçmiyor ki özel bir günü kutluyoruz. Daha geçtiğimiz günlerde popüler yaşamın bir parçası olan,8 Mayıs anneler gününü, ondan önce 14 Şubat sevgililer gününü kutlarken, Müslümanlar için kutsal bir gün olan Mevlit kandiliyle çakışması da, medeniyetler arası uzlaşı olsa gerek.
 
Haziran ayının 3. Pazar ı olarak kutladığımız babalar günü kaynaklarda, Batı Virginia da yaşayan John Dowdy adlı vatandaşın annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanma isteği ardından, 1910 da Amerikalı babalar,altıncı çocuğunu doğururken hayatını kaybeden bir annenin ardından hayatını çocuklarına adayan William Smart adlı babaya özel bir gün armağan etmek amacıyla ortaya attığı söylense de, siz bu özel günün, anneler gününe karşılık ortaya atılmış bir tüketim günü olduğunu unutmayın.
 
Bazı okurlarımız ve tüketim sektör temsilcileri kızmaz ise, bu özel günlerin tümü bize göre dayatmacılıktan başkası değildir.
 
Bunların en popüler olanı, sevgililer gününden başlamak gerekirse,bu özel ve güzel gün, önceleri bir Hıristiyan efsanesi iken, daha sonra rant yöntemine dönüşmüş bir dayatmacılıktır.
 
14 Şubat ta ne olmuş?
 
Mitolojiye göre, Roma döneminde altıncı yüz yılda bereket tanrısı Luperkus u simgeleyen bir maketin önüne atlayan genç kızlar 14 Şubat günü evlenecekleri erkeklerin isimlerini yazarak kısmet ararmış.
 
Bunu duyan çıkarcı din adamları durur mu? Papa’ya başvururlar.
 
Papa da; "Benim azizlerimin adı yazılırsa kızların kısmeti daha çabuk açılır." Der ve uygulamayı kendilerine yönelik değiştirir.
 
Azizler ölünce efsanenin biçim ve önemi değişirse de, on dördüncü yüz yıla gelindiğinde Fransa ve İngiltere de kuşların çiftleşme günü olarak kabul edilen bir tarih olur.
 
On dokuzuncu yüz yılın başlarında, her şeyde olduğu gibi yine Amerika da ortaya çıkan Ester adlı bir kadın mucize buluşla, çok sayıda insana "Sevgililer Günü" diye bir kutlama kartı gönderince,14 Şubat toplumsal bir boyut kazanır.
 
Burada amaç, tüm dinamikleri harekete geçirerek, toplumun duygularına hitap ederek ticari bir şekil kazandırmaktan başkası olamaz.
 
Yoksa sevgililer günü diye, insanların biri birine şiir yazarak gönül alması çok gerilerde kalmışken, Erzurum/Narmanlı Aşık Sümmani’nin öfke dolu sevgisine ne dersiniz.
 
Deli gönül ile düştük bir cenge,
Hikmeti sorulmaz iştir bu gönül,
Günden güne girer her türlü renge,
Bazı solar, bazı kumaştır gönül.
 
Sevgililer günü diye bize dayatılan 14 Şubat gibi babalar günüde olsa olsa tüketiciler günüdür.
 
Neden, çiftçiler,işçiler,emekliler, gaziler günü yoktur da, anneler,sevgililer ve babalar günü vardır?
 
Çünkü "fukaranın dostu da olmaz" diye bir sözde olduğu gibi, onu kim arayıp sorsun.
 
Rakamlara girmeden belirtelim ki; Türkiye’de "hamt olsun" yoksulluk sınırı altında inleyen milyonlarca insan varken, tüketim toplumunun yoksulu düşünecek hali mi kaldı.
 
Sevgili dostlarım ne derse desin, biz bu günlere, "Tüketici Günü" demek istiyoruz. Çünkü, anneler gününe karşılık bide babalar günü olsun diye ortaya atılan bu etkinlikleri tamamı Amerika’nın icat ettiği fantezilerdir.
 
Yılbaşlarında özene bezene seçilen ve biri birine verilen markalı renkli çamaşırlar ya da değerli taşlarla donanmış hediyeler, gerçek sevgi adına bir anlam taşımaz.
 
Sevgiyi bir erdem olarak yaşayan,Urfalı ozan Abdurrahim Tırsi, naif duygularını şöyle anlatır.
 
Yücelerden döndüreyim,
Alçaklara gönül seni.
Alçaklardan alçaklara,
İndireyim gönül seni.
 
Tüketim toplumuna hizmet veren ve mantar gibi çoğalan AVM ler böylesi günlerin bir yarış halinde sürmesini isterken, geçtiğimiz yıl "Babalar Günü" satışları, "Anneler Günü" satışlarını aşmış ve yöneticilerin ağzı kulaklarına varmıştı.
 
İyi satış bayramları olsun diyelim ve babalar için seçilmiş güzel bir sözle bitirelim.
 
Babanın mirasını istiyorsan,onun bilgisini öğren.
 
Çünkü, baba parası çabuk biter.
 
Sadi
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3949 Defa Okundu
2011-06-18

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır