KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SİYASETİN DIŞINDA BİR GÜNDEM

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         SİYASETİN DIŞINDA BİR GÜNDEM

Siyasetin dışında bir gündem

KHA Yazarı Tuncer Kırhan’ın “Siyasetin dışında bir gündem”
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan ve on iki Eylül darbesiyle önemsizleştirilen Türk Dil Kurumu 79 yıl önce,12 Temmuz 1932’de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuş ve 26 Eylül 1932 tarihli dil kurultayında ‘dil bayramı’ olarak kabul edilmişti.
 
Ne yazık ki; bugün ne o günkü heyecan, ne Türk Dil Kurumu ne de Türk Dil Bayramı kalmıştır. Bizde bugün süregelen gündem dışına çıkarak, bunu paylaşmak istedik.                         
 
Türkiye Cumhuriyetinin temel dinamiği olan ulusal dil ve tarih bilinci,Atatürk’ün en çok önem verdiği konular olduğu bilinmektedir. Ancak geldiğimiz noktada her şey yerini arar olmuştur. Bu amaçla başlatılan çalışmaların ilki 1931 tarihli, Türk Tarihini Tetkik Cemiyeti’nin kurulması uluslaşmanın da bir gereği olduğunu işaret eder.
 
Atatürk,11 Temmuz 1932 gecesi adeta bir okul olan Çankaya’daki ünlü sofrasında yanındakilere; “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sorar. Masada bulunanların bu düşünceye katılması üzerine, “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım ve adı ‘Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.’ diyerek Türk Dil Kurumunun teorik temellerini atar ve bilindiği gibi bu kurum daha sonra, Türk Dil Kurumu olur.
 
Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamış olur. Bu coşku ve heyecan içerisinde toplanan Türk Dil Kurultayına yurt dışından ve içinden çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır.
 
Atatürk, kurultayı baştan sona izlerken, Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolundaki çalışmaları yürüten,Türk Dil Kurultaylarının önemini belirtir.
 
Bu tespit ve önerilerin en önemlisi;Türk dilinin yabancı dillerden giren sözcüklerden arınması değil, eş anlamlı sözcüklerle dilin zenginleştirilmesi şeklinde değerlendirilmiştir.Bir örnekle, Farsça ‘gul’ olarak bilinen kelime, Türkçe’ ye ’gül ‘olarak girerken sadece biçim değiştirmiştir.
 
Atatürk’e göre, dilin kaynağı halktır. O zaman araştırmaların da halk kaynağından beslenmesi gereği vardır diyerek çalışmalar genişletilir.
 
Atatürk,dilin zenginleşmesini eş anlam sözcüklerle sanat ve bilim dili olacak köklere kavuşmasına önem verirken, bunları işleyip bilimsel yapıyı oluşturacak kuruluşları da topluma kazandırmayı amaçlamıştır.
 
İstanbul Üniversitesi’ne bağlı bir “Dil Okulu” halkevlerinde “Edebiyat ve Türk Dili Kolları” kurularak köylere kadar uzanan araştırmalarla yeni sözcüklerin taranması yönünde alınan kararlar önemli sonuçlar sağlamıştır.
 
Atatürk, bu çalışmaları izlerken, ‘Türkiyat Enstitüsünün günlük çalışma raporlarıyla,Sovyetler Birliği içindeki Türk Dünyası ile ilgili haberlerini de yakından takip eder. Ziraat Bankası şeref defterine görüşlerini aktarırken, yetmiş yıllık bir vizyonla çarpıcı hedefler belirler.
 
‘Bugün Sovyetler birliği dostumuzdur. Bu dostluğa ihtiyacımız vardır. Fakat yarın ne olacağını kimse bugünden kestiremez. Tıpkı Osmanlı gibi, Avusturya Macaristan gibi parçalanıp, ufalanabilir. Dünya yeni bir dengeye ulaşabilir.
 
İşte o zaman,Türkiye ne yapacağını bilmelidir. Bizim bu dostluğun idaresinde dili bir, inancı bir, özü bir kardeşlerimiz vardır. Onlara sahip çıkmaya hazır olmalıyız. Hazır olmak yalnız o günü susup beklemek demek değildir. Hazırlanmak lazımdır. Milletler buna nasıl hazırlanıyor? Manevi köprülerini sağlam atarak..
 
Dil bir köprüdür.İnanç bir köprüdür. Tarih bir köprüdür. Köklerimize inmeli ve olayların böldüğü tarihimizin içinde bütünleşmeliyiz. Onların bize yaklaşmasını değil, bizim onlara yaklaşmamız gerekir.’
 
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi diye faaliyet gösterecek üç ayaklı bir kurum, ilk defa modern Türkiye Cumhuriyeti eğitim kurumları arasında yerini alırken, dil, tarih ve coğrafyanın bir üniversite çatısı altında Ankara’da açılmasıyla,Asya’daki Türklerin tarihini,coğrafyasını, hem dilini çok iyi öğrenmiş bir neslin yetişmesini öngörüyordu.
 
Dil ve tarih çalışmaları aksamadan sürerken, dil ve tarih üzerindeki çalışmaları yakından izleyen Atatürk, bu tür çalışmalardan dolayı yorgun düşse de, çevresine bu yorgunluğunu belli etmemeye çalıştığı bilinmektedir.
 
Atatürk,2 Ağustos 1936 tarihli üçüncü Dil Kurultayında yaptığı konuşmada: “Konuk dil bilginlerinin, Türk dil bilginleri ile birlikte çalışmalarından, dil bilimin şimdiye dek çözemediği bir çok güçlükleri aşacağına, bu çalışmaların bir çok gerçeklerin günışığına çıkmasını sağlayacağına güvenim tamdır” derken,kurultayın en ilgili izleyicisi olurken; ‘Hedefimiz yalnız Anadolu Türklerinin değil, bütün dünya Türklerin ortak dilini yaratmak olmalıdır.’ Diyerek Türk dilinin geniş bir coğrafyada etkili olması üzerine hedeflerini tekrarlamıştır.
 
Bugün dilimizdeki kirlenmenin hangi boyutta olduğunu anlatmayı bir başka yazımızda işleme sözüyle, Atatürk’ün dil üzerine bir özdeyişiyle noktalayalım.
 
‘Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki, bilinçli olarak işlensin.’
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3305 Defa Okundu
2011-07-01

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır