KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BİR SEÇİM ANATOMİSİ

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         BİR SEÇİM ANATOMİSİ

Bir Seçim Anatomisi 

Genel seçimlerin üzerinden bir ay geçti ama fırtınası devam ediyor. Dünya alem biliyor ki, genel seçimlerin kesin galibi iktidar partisidir. Seçim öncesi muhalefet partilerini rahatlatan onca anket, haber ve köşe yazısı içinde, ‘bu seçimlerin 1957 seçimlerine benzeyeceğini, AKP’nin iktidar olabileceğini, ancak önemli ölçüde oy kaybedeceği anlatırken, bizde iktidarların zaman içinde yorulabileceği varsayımıyla puan kaybedeceğinden söz etmiş, ancak sonucun öyle olmadığını görmüştük.
 
İktidar olma umudu taşımayan muhalefet partileri, kaybetmenin hesabını 12 Eylül referandumunda yapmadıkları gibi bu seçim sonunda da yapmayı göze almazken, çeşitli argümanlar kurarak kendilerini kazançlı gösterdiler. Böyle olurken, aklımıza edebiyatın ünlü ismi Abdülhak Hamit’in “Eşber” adlı oyununda geçen; “Galip sayılır bu yolda mağlup olan” ünlü söz geldi.
 
Anket değerlendirmeleri iyi giderken, seçimlere birkaç gün kala yaptığı söylem hatalarıyla seçmenini hüsrana uğratan CHP, milletvekili sayısı ile seçmen sayısının artmış olması hesabıyla teselli bularak yaşanan travmayı atmaya çalışmış, yapılan ince hesaplar sonunda çıkan raporda, önemli bir oy oranının MHP’ye kayması gibi küçük hesaplar CHP’ye yakışmazken, kaset skandalıyla yorgan kurtarmaya çalışan MHP lideri Bahçeli’nin Diyarbakır’da verdiği mesaj Türkiye genelinde bu hareketi sağlamış olabilir.
 
Seçim stratejisi yönüyle en önemli dinamik, AKP lideri Erdoğan’ın partisinin aldığı yüzde elli oyu yetersiz bulması ve geri kalan miktarın neden kendilerine yönelmediğinin hesabıyla ortaya koyduğu şehvet ve vizyondur.
 
Muhalefet partileri korkak dövüşen boksör gibi köşe gardı ile mücadele ederken, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonuçlarında Türkiye haritasının beyaza boyalı “Evet” leri karşısında oturup, “Biz neden yüzde kırk iki oy aldık” dememiştir, İktidar partisine giden yüzde elli yedi teveccühün de hesabını yapmazsa olacağı budur.
 
Muhalefet partilerinin yegane malzemesi olan ve Özal döneminden bu yana, halka “Yetti gari!” dedirten hortum ve yandaş argümanlarıyla bir yere varılamadığı anlaşılmamıştır. Oysa halk arasında itibar gören; “Çalıyor ama yapıyor” sözü geçer akçe olmuştur. Bunu yapanları hoş görüyle izleyenler ise,”Müslüman’ın malı ortaktır” gibi ritüellerle şansın bir gün kendine döneceği umudunu taşımaktadır.
 
Ergenekon tutuklusu olarak parlamentoya giren milletvekilleri Mustafa Balbay, Mehmet Haberal’in yanı sıra MHP’den Engin Alan mazbatalarını alarak özgür olma umudu suya düşünce, toplumsal duyarlılık adına ortaya çıkan iki haftalık yemin krizi sürecinde yaşananlar, ne yazık ki Cumhuriyet tarihimizde bir ilk olmuştur.  
 
CHP bu imza krizinde dik durmayı başaramamıştır. İlk günlerde tutuklu milletvekilleri parlamentoya gelmese de kamuoyunda ve medyadan yakın destek alacağını sanırken, ekranlarda karşı mücadele veren demokrasi havarileri konuyu farklı mecralara taşımaya çalışmıştır.
 
 Her ne kadar CHP Genel Başkanı milli iradenin üstünlüğünü savunarak, halkın oylarıyla seçilen milletvekillerinin oylarının gasp edildiğini, CHP’nin süregelen bu hukuk dışılığın bir parçası olmayacağını söylese de, geleneksel parti içi dinamiklerin öncüsü olan Eski Genel Başkan Baykal’ın "Artık yemin etmeliyiz” yaklaşımı direnci kırmıştır.
 
Gelişen hızlı süreçte, kamuoyunca çözüm adamı olarak empoze edilen Meclis Başkanı ve hükümet kanadının   her hangi bir hukuki çözüm getirmeyen, “Çözüm yeri meclistir” önerisi ile kuşu yuvaya sokma olayı gerçekleşmiştir.
 
Sormak lazım iki haftalık direnme sonunda, “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” yazılı yaka kokartlarında yemin etmekle ne kazandınız?  
Hiçbir şey...
 
Yaşanan sürecin sonu belli olmayan bir yolda, siyasi terminolojiye giren ‘’tükürük’’ edebiyatı içinde AKP ve CHP’nin parti içi muhalefetin baskılarına boyun eğilirken, imzalanan protokolde tutuklu milletvekilleriyle ilgili tek kelime yoktur.
 
Anadolu’da geçerli olan bir sözle bitirmek gerekirse;
 
Hesabını bilmeyen kasap, elinde kalır masat...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5865 Defa Okundu
2011-07-14

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır