KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AYRIŞMAK MI, BİRLİKTE YAŞAMAK MI...

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         AYRIŞMAK MI, BİRLİKTE YAŞAMAK MI...

Ayrışmak mı, birlikte yaşamak mı... 

Bostancı sahilindeki çay bahçelerinden birinde kadim dostum emekli asker Turan Özel ile Silvan da şehit edilen 11 asker üzerine konuşurken, garson masada duran gazete başlığı üzerine;
 
-Abi başınız sağ olsun, özür dileriz. derken şaşırdık.
 
Nedenini sorunca, Diyarbakırlı olduğunu söyledi.
 
-Silvan da şehit olanlardan birisi olabilirdin, ne dersin bu duruma dedim,patavatsız bir tavırla yanıtladı;
 
-Abi hiç olmazsa istenilenin yarısını versin.
 
- Kim verecek dediğimde cevabı gecikmedi.
 
-Tayyip Erdoğan dedi.
 
-İstanbul un orta yerindesiniz, daha ne istiyorsunuz dediğimde ezberden sıraladı.
 
-Demokratik özerklik,bayrak, ana dilde eğitim, kendi polisimiz,meclisimiz olsun istiyoruz.
 
Turan la göz göze geldik, işin tadı kaçmıştı. Hesabı isterken, garson tekrar özür diliyordu.Turan;
 
- Özürümü kaldı dedi, yürüdük.
 
Aradan otuz gün geçtiki Hakkari - Çukurca da meydana gelen saldırıda on şehit daha verdik. Ramazan ayı dediler, 32 günde günde şehit sayısı 42 ye ulaştı.
 
İktidar partisi kuruluşunun 10. yılını lüks iftar sofralarında geçirirken olmuştu bunlar. Ülkenin yönetiminden sorumlu Başbakan, gelişmeler karşısında Ramazan ayı müslümanlar için kutsaldır, daha etkin tedbirler için bayram sonunu bekliyoruz demişti. Sen misin Ramazan diyen elin oğlu durur mu?
 
Çukurca dan on şehit haberi yürekleri yakarken, buyurun size Ramazan rehaveti denilirken, Cumhurbaşkanı Gül dahi; Terörle mücadelenin sabahı akşamı olmaz gibi gerçekçi yaklaşmıştı. 
 
24 Temmuz 1924 tarihli Lozan anlaşmasının yıldönümünde, Sevr le yaratılmaya çalışılan Ermeni ve Kürt devletlerinin kurulması paranoyası sona ermemiştir. Türkiye nin bölgede önemini kabul edemeyen uluslar arası güçlerin sempatik isim ve anlayışlar içinde Pentagonda hazırlayıp sunduğu ve adını, Demokratik Açılım ve benzeri lafları insanlara yutturanlar, otuz yıldan beri ülkeyi kana boyayan terör örgütü temsilcilerinin Habur dan girişine izin verirken bu vebalin altına girmişlerdir.
 
12 Haziran sonrası Diyarbakır da ayrı bir parlamento açmanın özgür hak olduğunu söyleyen meclisteki PKK ilişkili unsurların boykot çağrısı ile ortaya atılan demokratik özerkliğe gidecek formülle kongre toplayanlar,sözüm ona bağımsızlık ilanı yapma havası yaratırken köpeksiz köyde gemi azıya almışlardır.
 
Bunu anlatan söylemler ise, çok şükür ulusal basınımızın öncelikli haberleri sırasındadır. BDP milletvekili Emine Ayna ; Artık talep etmiyoruz, yapıyoruz derken, sözde ılımlılarından (!) radikal Kürtçü Şerafettin Elçi ve Ahmet Türk ise, Bundan sonra büyük olaylar çıkabilir, çünkü Başbakan bizi elinin tersi ile itmiştir. gafletiyle yukarıda sözünü ettiğimiz garsonla eşdeğer konuşmuştur.
 
BDP li bu kurşun askerlerin İmralı daki terörist başından emir aldığı basına yansıtılsa da, PKK nın vurucu unsurları sınır ötesindedir. PKK elebaşısı Cemil Bayık Silvan da 13 askerin katliamını üstlenirken, İmralı daki adamın 12 Haziran öncesi deklare ettiği eylemsizlik koşulunu ilga ederek insiyatifin kendisinde olduğunu ve bu günlere gelineceği işaretini vermiştir.
 
Silvan olayları sonrasında ağız değiştiren BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tek bayrak olur ancak, dilimizi isteriz derken, milletvekili Emine Ayna ise; Coğrafyamızda yaşayan herkesi, kendisini demokratik özerk Kürdistanlı olarak tanımaya davet ediyoruz derken oldukça manidar demeç vermiştir. Peki bu demeçler devletin bölünmesini amaçlayan sözler değil de, sanal örgütlere üye olanlarmı devlet yıkmak istemektedir.
 
Bunca dökülen kan, masraf nereye kadar devam edecektir? Bütün bu söylem ve talepler, garsonun dediği gibi, ne koparırsam demekse bundan bir şey çıkmaz. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olarak tüm yurttaşlarıyla üniter devlet olup, bıçak da kemiğe dayanmıştır.
 
Türk ile Kürt bin yılda et ile tırnak gibi birbütün olmuşken, ayrılıkçılar için eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, bunca akan kan, şiddet ve kaybedilen milli servet yanında kıvırtmadan ayrılmak istiyoruz diyebiliyor musunuz? Hayır.
 
Öyle ise, bütün bu patırtı niye...
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5313 Defa Okundu
2011-08-18

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır