KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

93 YIL ÖNCE BUGÜN TÜRK ORDUSU AZERBAYCAN’DA

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         93 YIL ÖNCE BUGÜN TÜRK ORDUSU AZERBAYCAN’DA

93 yıl önce bugün Türk Ordusu Azerbaycan’da

Türk Ordusunun 15 Eylül 1918 tarihinde Azerbaycan’da Ermeni İşgalini Kırmasının 93. yıldönümü.
 
28 Mayıs 1918’de Azerbaycan Milli Şura başkanı ve Musavat Partisi lideri Mehmet Emin Resulzade tarafından kurulan Milli Azerbaycan Cumhuriyeti’nin varlığını kabul edemeyen Kızıl ordu güdümündeki Ermeni çeteleri planlı olarak başta Bakü olmak üzere Karabağ bölgesini işgal etmişlerdi.
 
Bu isgal ve katliamlar karşısında sıkıntı yasayan Milli Azerbaycan Cumhuriyeti yöneticileri Osmanlı yönetiminden acil yardim talebinde bulunur. Türkiye ile Azerbaycan kardeşliğinin kanıtı olan bu önemli tarihin 93. yıl dönümünde harekatı yönetenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.
 
Azerbaycan hükümetinin başvurusunu değerlendiren Osmanlı yönetimi, Genel Kurmay Başkan Vekili Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Pasa komutasındaki Türk İslam Ordusunu Nahçıvan üzerinden Azerbaycan’a gönderir. 15 Eylül 1918 tarihinde Azerbaycan’a giren Mehmetçik bölgede işgal edilen Agsu, Göyçay, Kürdemir, ve Şamahı’yı kurtarır.
 
Komuta kademesindeki ünlü isim Mürsel Paşa buradaki başarılarından dolayı, Kurtuluş Savaşında da önemli görevler üstlenir ve kendisine Atatürk tarafından Bakü ismi soyadı olarak verilir.
 
93 yıl önce 15 Eylül tarihinde Azerbaycan’da barış ve huzuru sağlayan Türk ordusu k buradaki güvenliği sağlarken,bir başka adla Kafkas İslam Ordusu’nun bu harekatı Azerbaycan ve Türkiye açısından siyasi, askeri ve sosyal katkıları ve neticeleri olsa da, en önemli  katkısı, bugün i yaşanan ve tarihi değerler üzerinde bina edilen bir güç olarak, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki dostluk ve kardeşliğin sarsılmaz değerlerle var olmasıdır. Çünkü ne Azerbaycan Türkiye için, nede Türkiye Azerbaycan için dost devlet değil, bizatihi kardeş iki devlet anlayışı ile ebedi var olacaktır.
 
Bu düşünce ve anlayışla diyebiliriz ki;
 
- 15 Eylül 1918 bir devletin, kardeş bir devletin zor gününde yanında olduğu gündür.
 
- 15 Eylül 1918 Ermenilerin Türklere yapılan vahşetin ne ilki nede sonuncusudur, sadece tescilidir.
 
- 15 Eylül 1918 Türk’ün Türk’ten başka dostu olmadığını kanıtıdır.
 
- 15 Eylül 1918 “BIR MILLET IKI DEVLET” anlayışının taçlandığı bir tarihtir.
   
Bu münasebetle 15 Eylül 1918 tarihinde yapılan kurtarış harekatının simgesi olan Bakü şehitliğindeki Türk askerlerini, komutanları ve Cebeci Asri mezarlıkta yatan Milli Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kurucusu ölümsüz devlet adamı Mehmet Emin Resulzade’yi rahmet ve minnetle anıyoruz.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5033 Defa Okundu
2011-09-16

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır