KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

“ATATÜRK’TEN HEPİMİZ İLHAM ALMALIYIZ”

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         “ATATÜRK’TEN HEPİMİZ İLHAM ALMALIYIZ”

“Atatürk’ten hepimiz ilham almalıyız” 

Bu ifade yıl sonunda Ankara’yı ziyaret eden ve ABD başkanı Barac Obama’nın sağ kolu olarak bilinen Joe Biden’e aittir.
 
Hiç şüphe yok ki, Atatürk yirminci yüz yılda yetişen,başarılarılı bir devlet adamı, demokrat ve devrimci bir asker, dünyada eşi olmayacak kadar ilkeli ve onu yıpratmak isteyenlerin erişemeyeceği kadar yüce bir insandır.
 
Başlıktaki sözler Atatürk’ü öylesine güzel anlatmış ki, kendi ülkesinde dahi ne yaptığı bilinmeyen derneklerle yaşatılan Atatürkçü düşünce, İsveç gençliğine;’ Atatürk gibi düşünmek’ şeklinde hedef gösterilirken, onun ulusalcılığı, kararlılığı, devrimciliği ve cesarati öğütlemektedir.
 
Atatürk’e karşı olanlar kadar, onu putlaştırmaya çalışanlar, arkasına saklanarak ondan kazanç sağlayanlar dün olduğu gibi bugünde vardır, yarında olacaktır.
Atatürk’ü okullarda çatık kaşlı,sigara içen sert mizaçlı biri olarak tanıtanlar ve onun resmini çizerken başarısız olanlar onu yeterince anlamayan,ya da algılayamayanlardır.
 
Ona diktatör diyerek gündeme oturup yandaşlıkla iyi bir iş bulmak isteyen zavallılardır. Bir bakıyorsunuz kocaman (!) köşe yazarları bir şey bulmuş gibi; ‘Atatürk’ün pasaportu yoktu’ ‘Atatürk yurt dışına kaç defa gitti.’diyerek, birilerine yaranmak için puan alarak onu aşağı çekmeye çalışmaktadırlar.
 
Bir başkaları da, kaşıdıkça kanattıkları yara gibi, hiç yoktan çıkarılan Dersim olaylarının faturasını Atatürk’e mal ederek sözüm ona kinlerini kusanların hepsi mütareke dönemi yazar sınıfındandır.
 
Günümüzde siyaset adına kimi dini satarak, kimi Atatürk’ü satarak ihya olmanın yolunu ararken, Joe BİDEN’i samimi söyleminden ötürü kutlamak gerekir.
 
Durum böyle iken, 1923 öncesine dönüp, padişahından paşasına, valisinden gazetecisine kadar söylenenleri birlikte okurken, altına uygun gördüğünüz isimleri koyabilirsiniz.
 
1-’İngiliz ulusuna beslediğim sevgi ve hayranlık duygularımı babam sultan ABDÜLMECİT’ten miras aldım. Ümidim önce Allah, sonra İngilizlerdir.’
VI. Mehmet VAHİDETTİN
 
2-’Ankara, Sevr anlaşmasını kabul etmelidir. ‘
Sadrazam İzzet Paşa ‘(04.11.1920)
 
3-’İngiltere’ye direnip durmak, gereksiz ve tehlikelidir.’
Sadrazam Salih Paşa (20. 08.1920)
 
4-’Anadolu direnişi bir blöftür. Avrupa medeniyeti Anadolu’yu bu zavallı haşereden temizleyecektir. Medeniyeti temsil eden İngiltere gibi bir devlete itiraz etmek küstahlıktır. ‘)
Nazır Rıza TEVFİK
 
5-’Anadolu’da ki milliyetçi hareket boşa çıkmaya mahkumdur.’
 İngiliz Muhripler Derneği Başkanı
 Sait MOLLA (01.05. 1920)
 
6-’Avrupa ile başa çıkmayı asırlardan beri Asya’nın hangi kavmi başardı ki biz başarabilelim.’
Sadrazam Damat Ferit Paşa (04.06.1921)
 
7-’Bu ülkedeki yabancı askerler, Teşkilat-ı Milliye’den bin kere iyidir. Ankara’da ki sözde hükümet, KARS’ı almış diyorlar.Çok şükür, Ermenista’a taarruz ile bu da oldu. Ankara’dakiler meramlarına erdiler. Ermenistan’a yürüyüp KARS’ı işgal ettiler.’ Yazar ve Nazır Ali KEMAL (11.11.1920)
 
8-’Anadolu ayaklanması için sebep yoktur. Fransızlar bizim iyiliğimizi istiyor.’ 
Adana Valisi Abdurahman (05.11.1920)
 
9-’İzmir’e giren Yunan kuvvetlerinin özel bir tören ve saygı ile karşılanması gerekir.’İzmir Valisi Kambur İzzettin’in genelgesinden.(26. 05.1919)
 
10-’Göğsümde iman, başımda Kuran ve elimde padişahın fermanı ile geliyorum.Başta Mustafa KEMAL olmak üzere, Kuvva-i Milliyeci subayların hepsinin başını kesip, KEMAL’in başını padişaha götüreceğim.’
Anzavur AHMET Kuvva-i Muhammediye Birlikleri Komutanı (01.10.1919)
 
11-’Padişahın izni olmadan yabancı askerlere karşı duranları asker ve para toplayanları tek tek veya topluca öldürmek İslam’ın gereği ve görevidir. Kuvai Millicileri öldürenler gazi sayılır. Bu yolda ölenler ise şehit.’
Şeyhülislam Dürrizade ABDULLAH
 
12-’Elimden gelse,Türkleri Arap yapardım. Bunların vaktile Araplaşmadıklarınada esef ederim.Arap dili ne Türk diliyle, nede Çerkes diliyle kıyas kabul edilmeyecek kadar üstündür. Lnsanın milliyetin küçüğüne sahip olacağına, büğüğüne sahip olarak onunla iftihar etmesi daha şanlı olanıdır.’
Şeyhülislam Mustafa Sabri
 
13-’Yunan ordusu, halifenin ordusu sayılır. Asıl kafası koparılacak olan mahlukat Ankara’dakilerdir.’
 Teal-i İslam Yüceltme Derneği Bidirisinden (1920)
 
14-’Ankara’da bir patırtı, gürültü, kongreler falan, blöf yapmanın sırası değil.Kuzum MUSTAFA sen delimisin.’
Yazar Refik Halit KARAY (1920)
 
15- Türkler kendi güçleriyle adam olamaz. İngilizler elimizden tutup, bizi kurtaracaktır. İstiklal diye bağıranların çabası boşunadır.’
Yazar Refii Cevat ULUNAY (31. 08.1919)
 
16-’Yunanlılarla çarpışmaktan vazgeçelim. Zira bu teşebbüs beyhudedir.’
Dönemin Jandarma Genel Komutanı Kemal Paşa
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7176 Defa Okundu
2011-12-18

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARf.balkay 2012-01-01
yorum farkı

İLHAM KAYNAĞINIZ JOE BİDEN OLMUŞ SİZİN İNGİLİZ HAYRANLARINDAN NE FARKINIZ VAR Kİ?

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır