KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

19 MAYIS 1919 VE 19 KAHRAMAN

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         19 MAYIS 1919 VE 19 KAHRAMAN

19 Mayıs 1919 ve 19 Kahraman 

KHA Yazarı Tuncer Kırhan’ın, “19 Mayıs 1919 ve 19 Kahraman” yazısı:
 
Gün geçmiyor ki, medya ve siyasi arenada cumhuriyetin ilkeleri yada onu yaratan kahramanlar üzerine manipülasyon (başka anlam vermek) yapılmasın.
 
Neymiş, bölgeler arası hava şartları bahane edilerek Ankara dışındaki illerdeki kutlamaların yeniden düzenlenmesi gerekmiş.
 
Oldu olacak, ‘şu okullar olmasa milli eğitim çok iyi idare edilir’ diyen eski MEB’ı bakanı gibi isteyen evde, isteyen kahvede soba etrafında oturup, 19 Mayıs’ta ne olduğunu konuşsun.
 
Kars’ta öğrencilik yıllarını geçirenler iyi bilirler ki; 29 ve 30 Ekim bayramlarında olsun, 19 Mayıs bayramında olsun, kar altında nice merasimler geçirilse de kimse şikayetçi olmamıştır. Çünkü Serhat Karslı olmanın yolu Allahuekber dağlarında verilen tarihi mücadele ile başlamıştır.
 
Bilindiği gibi,19 Mayıs’ın ulusal bir bayram olması, devletin yapılanması sürecinde Atatürk’ün ölümünden altı ay önce yasalaşmıştı. O güne kadar yalnız Samsun’da panayır ortamlarında kutlamalar yapılırken, 19 Mayıs’ın ulusal anlam kazanmasının nedeni, cumhuriyet gençliğinin dinamik koşullarda hazırlamasına bağlıdır.
 
 Dönemin spor kuruluşu olan ‘Türkiye İdman Cemiyeti’ başkanı Atatürk’ün eski yaveri Cevat Abbas’ın, 28 Haziran 1938 yani Atatürk’ün ölümünden sadece beş ay önce meclise sunduğu önerge ile ulusal kimlik kazanmıştır. Yoksa birilerinin dediği gibi ne Faşist Hitler Almanyası nede Musolini İtalyası örnek alınmamıştır.
 
Onu kaldıralım bunu koyalım derken, olan ulusal benliğimizin zayıflamasıdır. Meraklısı için ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, ‘Ay Büyürken’ adlı kitabını tavsiye ederiz.
 
19 Mayıs 1919 tarihinde yakılan ulusal kurtuluş meşalesinin aydınlanması yerine, ‘Ortodoks’ta da var’ diyerek laik cumhuriyetin genç beyinlerini Umre’ye taşımak çok mu doğru bir iştir.
 
Atatürk büyük nutkuna başlarken, “1919 yılı Mayıs’ının on dokuzuncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyle idi.” der. Böylesine dramatik bir tanım, ancak o destanı yaşayan ve yaratan dehanın ifadesi olur. İşgal altında bulunan beş yüz yıllık bir devletin yönetim zaafiyetine ait tespitler ve ortaya koyulan mücadele anlatılır.
 
Üzerine hangi spekülasyonlar yapılsa da 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan kadro Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat seçtiği inançlı ve devrimci bir kadrodur.
 
Bu kahramanlar kimdi?
 
1-Üçüncü Kolordu Kumandanlığı için General Refet Bele, 2-Kurmay Başkanı Kazım Dirik, 3- Kurmay Başkan yardımcısı Yarbay Mehmet Arif, 4-Şube Müdürü Binbaşı Hüsrev Gerede, 5- Topçu Kumandanı Binbaşı Kemal, 6-Ordu Sağlık Başkanı Dr. Albay İbrahim Tali (Öngören) 7- Dr.Refik Saydam, 8-Başyaver Yüzbaşı Cevat Abbas, 9-Kurmay Başkanı Yüzbaşı Mümtaz, 10- Yüzbaşı İsmail Hakkı, 11-Emir Subayı Yüzbaşı Ali Şevket,12- Karargah Komutanı Yüzbaşı Mustafa, 13-Kurmay Başkanlığı Yaveri Üsteğmen Hayati, 14-İaşe Subayı Üsteğmen Abdullah, 15-Refet Bele’nin yaveri Üsteğmen Hikmet,16-Mustafa Kemal Paşa’nın Yaveri Teğmen Muzaffer, 17-Şifre Katibi Faik bey,18-Şifreci Memduh ve Ordu müfettişi yetkileri dışında,”Fahri yaver-i Hazret-i Şehriyar” yani padişahın yaveri unvanıyla Mustafa Kemal Paşa idi.  
 
On dokuz Mayıs’ı geleneksel değerlerle kutlamanın ne zararı olabilir. 
 
Ünlü yazar Nurullah Ataç’ın ifadesiyle; “Cumhuriyetin erdemlerini anlamayanlar Ata’nın nutkunu bir daha, bir daha, hatta bir daha okumalıdırlar.”
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5627 Defa Okundu
2012-01-20

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır