KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HOCALI’DA HOCA KALMADI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         HOCALI’DA HOCA KALMADI

Hocalı’da hoca kalmadı 

Tarih boyunca Ermeni saldırılarından kurtulamayan Azerbaycan yüz yirmi yıldan beri , sistemli ve sürekli olarak toprak kaybı, göç ve toplu katliamlara maruz kaldığı bilinmektedir.
 
Bu olayların ilki 1804 yılında Türk nüfusunun yoğun yaşadığı İrevan ve Gence şehirlerinde cereyan ederken, Azerbaycan Türkleri Anadolu’ya şöyle seslenir.
 
Rus kapıya dayandı,
Körpe balam uyandı,
Haber verin Türklere,
Gence kana boyandı.
 
İkinci büyük olay, 31 Mart 1918’de, Taşnak çetelerinin Karabag, Zengezur, Bakü, Samahi, Gence ve Güney’de Hoy, Salmas, Urmu ve Tebriz’de yaptığı saldırılarda, 30 bin Türk’ün katledilmesidir. 
 
Olayların ardından, 28 Mayıs 1918’de Azerbaycan halkına bağımsızlık ve kimlik bahşeden Mehmet Emin Resulzade Gence’de Cumhuriyeti ilan etmesiyle, Osmanlı devletinden askeri yardım ister. Türk ordusunun bu huruç hareketi, Nuri Paşa komutasıyla 15 Eylül 1918 ‘de Bakü’ye girerek yüz yıllık Ermeni işgaline son verir.
 
İki yıl dolmadan, kimilerine göre şanlı(!)27 Nisan 1920 tarihli Sovyet işgali gerçekleşir. Ermenilerin Azerbaycan topraklarına karşı emelleri planlı ve yanlı bir gelişme süreci de bu tarihte gelişme gösterir.
 
1990’da Sovyetler birliği dağılırken, Ermeniler yandaşları olan Rus birliklerinin desteği ile emellerine ulaşmak için Karabağ bölgesinde işgale başlar ve bu olay sonun başlangıcı olur.
 
26 Şubat 1992 ‘de stratejik önemi olan Hocalı’da 613 masum insan öldürülür, binlerce yaralı ve esir dışında geride kalan 1 milyonu aşkın insan topraklarından püskürtülür.
 
Bu gün üzerinden 20 yıl geçen ve karakteristik özellikle soykırım olan Hocalı olayları konusunda,   Birleşmiş Milletler vede batılı parlamentolar olayları görmezden gelmekte, her gün bir şehirde soykırım anıtı dikerek, Ermeni soykırımı yaratmaya çalışmışlardır. Daha da ileri giderek, Azerbaycan ve Türkiye’ye karşı bilinen, yaptırım yasaları çıkarma yarışına girmişlerdir.
Topraklarının yüzde yirmisi Ermeniler tarafından işgal edilen Azerbaycan’ı yönetenler bu süreçte ne yapmıştır? Hiç Bir şey. Görüşmelerden ne muhalefetin, nede halkın haberi vardır.
Söylenen ve yapılan; ‘Yaxşı olacak,bizim harbiçilerimiz işleyir’ demekten ötey gitmemişlerdir.
 
Karabağ sorununda temel sorun Ermeni işgalidir. Ancak sorun olduğunu söyleyen ve sorunu çözecek olan MİNSK grubunun eşbaşkanlarının tamamı çözümün karşısındadır.
Bunlar kimdir? Birincisi işgali destekleyen Rusya’dır. Ötekileri, Ermeni davasının avukatlığını yapan ABD’ ve Fransa’dır.
 
Türk destanlarında, şarkılarında yer alan tarihi Karabağ ve Hocalı’da tek Türk kalmamıştır. Hal böyle devam ederse, gelecekte tarihi Türk yurdu olan Karabağ ve Hocalı adının da başka isimle anılmasına alışmalıyız.
 
Sonuç olarak diyebiliriz ki, ‘Hepimiz Ermeniyiz’diyerek sokaklara dökülen, insan hakları savunucuları geçtiğimiz yıl Erivan’da yapılan futbol maçında, üzerinde Türkiye coğrafyası olan Ağrı dağı grafiğinin yer aldığı sözde Karabağ devleti bayrağını neden görmediler?
 Bursa’da ki maçta Azerbaycan bayraklarının stadyuma sokulmasını neden engellediler?
Bizde bu Ermeniperverlik devam ettiği sürece, her yirmi dört Nisan geldiğinde ABD’ kongresi kararına ve Avrupalı dostlarımızla daha çok bahar karşılarız.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7001 Defa Okundu
2012-02-22

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır