KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         23 NİSAN MİLLİ EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI
23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 
Yazımızda bayram ismi olsa da, her 23 Nisan’da, bu tarihe nasıl gelindiğine bakmak gerekir.İçinde bayram sözcüğü var diyerek bakarsak, işin önemi gölgelenir diye düşünmekteyiz.Çünkü 23 Nisan 1920 tarihi Türkiye milli kurtuluş hareketinin kendi devlet yönetimini kurduğu önemli bir tarihtir.
 
Bilindiği gibi birinci dünya savaşı sona ererken, Osmanlı devleti itilaf devletlerinin desteği ile, 15 Mayıs 1918 de ünlü Mondros Anlaşmasını imzalayıp savaşın sona erdiğini kabul etmişti. Etmişti de kendi idam kararını da beraberinde imzalamıştı. Böyle bir süreçte, İngilizler Musul ve Mardin’i, Fransızlar, Adana, Maraş, Urfa ve Antep’i, İtalyanlar ise Antalya’yı işgal etmişlerdi. Bu işgal hareketi tam bir kurtlar sofrasıdır. 
 
Bu lezzetli sofraya sonradan katılan Yunanistan boş durmayacak ve 15 Mayıs 1919 da İzmir’e çıkacaktır.Bu arada doğu Trakya’nın bir bölümü yine Yunan ordusu tarafında işgal edilirken,işte tam bugünlerde gelişmeleri izleyen ve durum çerçevesinde üstlendiği görevle Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa ve 18 arkadaşı ulusal meşaleyi yakar. Samsun’da başlatılan uyarı hareketleri uzun ve ödünsüz bir şekilde Amasya ve Havza’daki tamimlerle netlik kazanarak resmileşir, il yönetimleri ve askeri birlikleri hiçte kolay olmayacak şekilde harekete geçirilir.
 
Bu oluşumlar sonucu, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde alınan kararla, Ankara’ya gelindiğinde milli iradeyi egemen kılacak olan TBMM’nin temelini oluşturan, 23 Nisan 1920 tarihli birinci meclisin açıldığı tarih olarak taçlanır.
 
İtilaf devletleriyle imzalanana ve geçerlilikte olan Sevr anlaşmasının maddeleri oldukça ağırdır. Padişah bu ağır sorumluluğu üzerine almadığı için, İstanbul’daki meclisi dağıtmış, yerine Osmanlı Şurası adlı bir meclisle Sevr’i imzalatmak zorunda bırakmıştır. Şura denilen bu küçük mecliste, Damat Ferit, Dr.Rıza Tevfik ve Reşit Halis Paşalar bulunurken, karşı tarafta ise, her zamanki tanıdık aç kurtlar; İngiltere,Fransa ve İtalya bulunuyordu.
 
Bu işgalci devletlerin hazırladığı 433 maddelik barış anlaşmasıyla Osmanlı devleti yok ediliyordu.
 
Doğu Anadolu’da bir Ermenistan ve bugün Sevr’i hortlatmak isteyenlerin hülyası olan Kürdistan devletinin kurulması planlanırken, Boğazlar İngilizlere teslim ediliyordu.
 
O günün koşullarında Sevr anlaşmasının ağır şartlarını bilen ve ülkesini seven insanlar üzerinde yarattığı olumsuz etki, Samsun’da yakılan ateşle direniş ruhunu kamçılar. Böyle bir ortamla Anadolu’ya yürüyen Milli Mücadele, onun eşsiz komutanı Mustafa Kemal Paşa’yı besleyerek gerçek direnişi ortaya koyar.
 
Gelinen noktada, milletin hak ve hürriyetini yine milletin kendisi kurtaracağı anlayışının hakim olacağı gerçeği ile, onu temsil yetkisine sahip olacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması kararlaştırılır.
 
Bu büyük destekle yola çıkanlar,mutlak başarıyı elde etmek için yoğun bir çalışma başlatırlar. Yoktan bir ordu yaratarak İki yıllık toparlanma sürecinde zafere ulaşırken, Cumhuriyete giden yolun kapısı açacaklardır.
 
23 Nisan 1920 tarihindeki ulusal egemenliği Türk milletine bahşeden TBMM ve o günü Türk çocuklarına bir bayram olarak veren, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü minnet ve şükranla anmanın önemiyle 23 Nisan bayramınız kutlu olsun. 
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17663 Defa Okundu
2012-04-19

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır