KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ANKARA’DA NAZIM HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         ANKARA’DA NAZIM HİKMET KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI
Ankara’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi Açıldı
 
20 Mayıs Pazar günü Ankara -Yenimahalle’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılan, ‘Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’ sadece cumhuriyetin başkenti Ankara’nın değil Türkiye’nin eksiği idi. Bu önemli projenin gerçekleşmesini sağlayan Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı Türk kültürüne katkılarından ve belediyecilik adına kutlamak gerekir.
Nazım Hikmet, ömrünün büyük bir bölümünü ülkesinde hapishanelerde, geri kalanını da dışarıda Türkçülük suçlamaları arasında geçirirken, memleket, hasret ve sevgi sözcüğünü şiirlerinde bir fenomen yaparak Türk şiirine evrensel bir boyut kazandıran bilge insandır.
Kimileri onu; Federico Lorca, Pablo Neruda ya da Mayakovsky’e benzetse de, Nazım’ın ifadesinde görülen farkındalık ve sihirli sözcükler insanı şaşırtırcasına etkiler.Memleket özlemini anlatırken;
‘Sen şimdi alnımın kırışıklığında,
Saçımın akında, yüreğimin infaktın dasın,
Memleketim, memleketim, memleketim…’ derken yansıttığı içsellik, duygu şiirlerinde daha da derinleşir.
Yapraklara dallara,yeşillere, allara,
Nice nice yıllara gülüm,nice nice yıllara,
Yaprak dala, al yeşile yaraşır,
Gayrı bundan böyle vermem seni ellere’
Nazım Hikmet’i anlamanın başlı başına bir iş, onu bu satırlarda anlatmanın da zor iş olması yanında, hakkında yazılan biyografik eserlerin başında Hıfzı Topuz ve Emin Karaca’nın çalışmaları incelenmeğe değer.
O kimilerine göre aşklarına yazdığı şiirler ve Kurtuluş Savaşı Destanı ile ünlendiği söylense de, bu kadar kolay olmasa gerek. Bir adam ki karısına idam olacağı ihtimalini yazarken;
 ‘Karım benim gözleri baldan daha tatlı arım benim…’ diyecek kadar sevecen,‘…Ve bir şalgam gibi koparmıyorlar insanın kellesini…’ diyecek kadar yürekli bir insandır.
 
 Azerbaycanlı ünlü yazar Anar Rızayev ‘Nazım-Kerem Gibi’ adlı kitabında; Sovyetler Birliğinde ‘Türk’ sözcüğü yasakken, o bize,‘Ben Türk’üm, sizde Türksünüz, halklarımızın dili Türkçedir.’dediği ve onun Türk dünyasının milli şairi olduğunu anlatır.
1951’de Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım’ın şiirleri Moskova’dan Küba’ya, Sofya’dan Bakü ve Paris’e kadar dillerde dolaşırken, kendi vatanında yasaklandığını anlamış değilim. Oysa o kendini şöyle anlatır.
‘Ben bir insan,
Ben bir Türk şairi Nazım Hikmet,
Ben tepeden tırnağa insan,
Tepeden tırnağa kavga, hasret ve ümitten ibaret,
Dizelerinde olduğu gibi dürüst bir memleket sevdalısıdır.
 Bu yönüyle kendinden sonrakilere de esin kaynağı olan Nazım Hikmet için, edebiyatçı şair Cemal Süreya, Picasso için söylendiği bilinen bir sözü ona yönelterek; ‘Nazım Türk şiirinin (N) vitaminidir.onu okuyunca insanın yüzüne renk gelir. Onun şiiri için "materyalisttir" diye kestirip atmakla işi el çabukluğuna getirmek yanlıştır.
Edebiyatçı Mehmet Kaplan, onun istese de materyalist olamayan bir yanı olduğunu söylerken, Orhan Veli ve Melih Cevdet ‘in daha materyalist olduğunun altını çizer.
 
Çünkü Nazım temelde bir duygu adamıdır. Nazım’ın şiirinde tarihsel maddecilik değil, tarihsel maddeci olmak isteyen bir hava vardır.
 
 Onun ya tapılıyor ya da küçümseniyor olmasının altında daima siyasal bir tavır olmuştur. Bir zamanlar sosyalizme karşı olanlar Nazım’ı ‘Hain’ damgasıyla çizerken, onu tapınılacak bir şair görmeyi istemek gerçeklik açısından, onun anısına ihanet olur.
 
Devlet adamlarımız içinde en radikal sağcısı da,(Alpaslan Türkeş) sosyal demokratı da,(Bülent Ecevit) liberali de (Süleyman Demirel) konuşmalarına Nazım’ın şiirlerinden alıntı koymuşlardır.
 
Başbakan Erdoğan bir konuşmasını Akif’ten aldığı mısra ile açıp,Nazım’ın ‘Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür,ve bir orman gibi kardeşçesine’ mısrası ile bitirmiştir. Keza eşi bayan Erdoğan’ın Filistinli çocukların öldürülmesi üzerine yapılan bir toplantıda; Nazım’ın, Hiroşima olaylarında bombalar altında kalan çocuklar için yazdığı şiiri göz yaşları arasında okumakla Nazım Hikmet’in ne kadar evrensel ve barış adamı olduğunu anlatmaya çalışmıştır.
 
 Diyebiliriz ki; Nazım, Yunus gibi, Pir Sultan gibi, Fuzili gibi,Ömer Hayyam ve Mevlana gibi halk kaynağından çıkarak ölümsüzleşen ve ön adıyla abideleşen bir bilgedir.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4986 Defa Okundu
2012-05-23

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır