KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MİLLİ AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 94 YAŞINDA

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         MİLLİ AZERBAYCAN CUMHURİYETİ 94 YAŞINDA
Milli Azerbaycan Cumhuriyeti 94 yaşında
 
28 Mayıs 1918 Türk dünyasında bir ilktir. Ümmetten bir millet, bir dil ve kültürün kimlik olarak şahlandığı tarihtir. Hiç şüphe yok ki; Azerbaycan’da 100 yıl önce başlayan demokratik vizyon,daha bir çok Avrupa ülkesinde yokken, o tarihte siyasal bir teşkilat olarak tarih sahnesine çıkan Müsavatçılık, birkaç yıl sonra oluşan konjonktür içinde bağımsız bir cumhuriyetin yolunu açmışlardı.
 
94 yıl önce Mehmet Emin RESULZADE ve arkadaşları Ali Merdan Topçubaşı, Hüseyinbey Alizade, Fethali Han Hoylu,Ahmet Ağaoğlu, Nesipbey Yusufbeyli ve Mirzabala Mehmetzade gibi davaya inanan insanların eseri olarak ortaya çıkan cumhuriyetin ilkeleri bu gün Azerbaycan parlamentosu üzerinde ve milletin yüreğinde dalgalanan üç renkli bayrakta kendini bulmuştur. Mehmet Emin Resulzade, işgal altında bulunan Bakü yerine, Gence’de açtığı parlamentoda devletin şeklini şu veciz ifade ile belirliyordu.
 “Cumhuriyetimiz milli, demokratik devletçilik zemininde,medeni ve kendi geleceğini tayinde,çağdaşlığı esas almıştır. Bu nokta-i nazardan,cumhuriyetimiz tarihteki ilk Türk cumhuriyetidir.” İfadesiyle kendini bulan Milli Demokratik Azerbaycan cumhuriyetin ilkelerini açıklanırken, hükümet programında yer alan insan hakları, seçme seçilme ve kadın hakları konusunda önemli atılımlar yapılmıştır.
 
28 Mayıs 1918’de demokrat ve milli bir kimlikle;”İnsanlara hürriyet, milletlere istiklal.” diyerek bir ilki başarmanın önemi bu gün çok daha iyi anlaşılırken, 94 yıl önce, bugün kurulan cumhuriyet ve onun ilkelerini taşıyan üç renkli bayrak semalara yükselirken, “Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez,”şiarı, bugünde aynı ilke ve ideallerle yoluna devam eden bir siyasi misyon elindedir.Ne var ki;cumhuriyetin 94.yılında içimiz buruktur.
 
Çünkü,cumhuriyeti kuranların her biri vatanlarından uzak ayrı topraklarda yatmaktadır.
 
Mehmet Emin RESULZADE Ankara’da, ilk başbakan Ali Merdan TOPÇUBAŞI Avrupa da,Fethali Han HOYLU Tiflis’te, son başbakan Nesipbey YUSUFBEYLİ, Ahmet AĞAOĞLU ve Mirza bala MEHMETZADE vatanlarından uzaktadır.
 
Her biri bir milli kahraman olan bu insanları, bu önemli tarihte anmak her Azerbaycanlı için kutsal bir görev olmalıdır.
 
28 Mayıs’ı değişik isimlerle kutlamak isteyenlere bir görev düştüğü de bir gerçektir, o da,onun Ankara’da Cebeci mezarlığındaki kabrini ziyaret ederek şükran duygularını sunmak olmalıdır.
 
Bu gün Mehmet Emin RESULZADE davasını güdenlere yapılanları hiçbir vicdan kabul etmediği gibi, onun dava arkadaşlarına yapılan hukuk dışı yaptırımlar, Resulzade’yi iktidardan uzaklaştıran zihniyet arasında hiçbir fark olmadığı düşüncesindeyiz.
 
Çünkü Azerbaycan’ın şanlı tarihi Müsavatçılıkla başlamıştır.Cumhuriyeti kuran Mehmet Emin RESULZADE, siyasi yaşamında hiçbir yabancı ideolojinin etkisinde kalmayan biri olarak yoktan bir millet yaratmıştır.
 
Onun yüzü daima yüksek Türk kültürü ve Türkçülüğe dönük olmuştur. 1949 yılında kurulan ve Azerbaycan ‘ın istiklal mücadelesini yürüten yegane ocak olan Azerbaycan Kültür Derneği, 63 yıldan buyana, bu milli davanın arkasında olmuştur.
 
Mili cumhuriyeti kuranlar, 28 Mayıs’ı bayram olarak kutlama imkanı bulamadılar. 27 Nisan 1920 işgali devleti kuranları, aydınları ve vatanseverler yok ederken onlara bayramı yasak ettiler. O tarihte binlerce insanını sürgün ve katliamlarla kaybeden Azerbaycan için bayram bir lükstü. 
 
1990 Bağımsızlık harekiyle iktidara gelen Mehmet Emin Resulzade ideolojisi tasfiye ettirilirken adeta bir intikam anlayışıyla,onun ismi ve resimleri indirilmiştir.
 
Bugün ülke sorunları 20 yıl öncesi gibi yerindedir. Karabağ işgal altında iken kimsenin bayram yapma hakkı da olmamalıdır.
 
Dileriz arzu edilen şartlar gerçek olur ve o zaman gerçek 28 Mayıslara kavuşuruz.
 
Üç renkli bayrağı milletine emanet eden, Mehmet Emin RESULZADE milletinin bağrında yaşarken, onu ve arkadaşlarını anmayanların, onun kabrini ziyaret etmeyenlerin 28 Mayıs bayramını kutlama hakkı olmamalıdır.
 
Bu vesileyle; Milli Azerbaycan Cumhuriyetinin 94. yılında büyük devlet adamı Mehmet Emin Resulzade ve dava arkadaşlarını saygı ile anarken, ona inananların 28 Mayıs Hürriyet ve İstiklal Bayramı kutlu olsun deriz.
 
AZERBAYCAN KÜLTÜR DERNEĞİ
MERKEZ YÖNETİM KURULU
Ankara-iletişim: Azerbaycan@azerbaycankulder.org
Telefon: 0312 435 37 06
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2604 Defa Okundu
2012-05-27

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır