KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TÜRKÇEYİ DOĞRU KULLANMAK

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TÜRKÇEYİ DOĞRU KULLANMAK
Türkçeyi Doğru Kullanmak
 
Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Türkçedeki yozlaşmayı “Bye Bye Türkçe” adlı kitabında anlatırken, Kimsenin aldırış ettiği yoktu.
 
Şimdi gelinen noktada, bulvarlardaki görkemli binaların gövdelerindeki tabelaları görenler kendilerini yabancı bir ülkede sanırcasına dil kirliliği ile karşı karşıya kalmaktadır.
 
Atatürk, uluslaşma üzerine öngörülerini yaparken, devrimlere yön veren ve onu sonsuza kadar egemen kılacak biricik erkin, dil ve kültür olduğunu ifade etmiştir. Söylevlerinde önemle vurguladığı Türk dili, Türk kültürü, çağdaş uygarlık ve bağımsızlık, Türk ulusuna ısrarla anlattığı kavramlar iken, içinde bulunduğumuz gelişmeler tam bir hezeyandır.
 
Oysa dil bir ulusun ses bayrağı olup, canlı ve her türlü etkileşime açıktır. Üzerimize düşen dilimizi bu etkileşimden olabildiğince uzak tutmak için onu iyi kullanmamız gerekir. Global bütünleşme ekonomileri etkilediği gibi dilimizi olumsuz etkilememelidir.
 
Elektronik iletişim araçlarıyla kullandığımız kırpık anlatımlar, özellikle öğrenim çağındaki gençleri konuşma ve yazmalarında tahribata neden olmaktadır.
 
Hemen hepimizin kullandığı, “Aman Allah’ım” yerine, dilimize pelesenk ettiğimiz; “Ohh my God!” yada, “Upps!” gibi yumuşak inişler bir başka dilin argümanına teslimiyetten başkası değildir.   
 
Bugün tüm şehirleri saran alışveriş merkezlerinin hangisinin isimleri neden Türkçe değil ki? Üstelik buralardaki mağazalar, Türkiye de değilmiş gibi, ilanlarını İngilizce vermekte sakınca görmezken, vitrinlerine “indirim” anlamına gelen, İngilizce“Sale” yazarken, Türklerden çok, İngilizlere hitap etmelerini anlamakta zorlanmaktayız.
 
Böyle bir gidişle nereye varılacağını düşünmek dahi istemeyiz. Bunun adı, yabancı dillerin boyunduruğundan çıkmak değil, ulusal benliğini koruyamamış bir toplum olmaktan öteye gidememektir. Bugün Arapçayı unutan Cezayir ve Tunus halkının, farklı olarak kullandığı Fransızcayı dünya dili olarak bilmesi gibi ilginç bir şey olamaz.
 
Günlük hayatımızda kullanılan Türkçemizin böylesine kirlenme içinde olması yanı sıra, konuşma dilimizin de epey bir nasiplendiği ve anlaşılmaz hal aldığı gözlenmektedir. Üstelik bu yanlışlıkları yapanlar, sözde iyi konuşmacı olan spikerler, siyaset adamlarını ekranlarda izlemekteyiz.
 
Kim ne derse desin, dilimizin korunması için, acil önlemler alınmalı ve yeterliliği olan eğitimciler, tiyatro oyuncuları, yazar ve siyaset adamlarına önemli ödevler düşmektedir. Eğer bunlar olmazsa, gelecek nesiller çok daha anlaşılmaz bir durum içinde olabilirler.
 
Yazı dilimizden önce konuşma dilimizde görülen bozuklukları gidermek için, Türkçeyi iyi öğrenememiş olmamız öncelikli eksiğimizdir. Bencilliği bir yana bırakıp, yanımızda güncel bir yazım kılavuzu ile Türkçe sözlük bulundurmayı ve arada bir bakmayı kaçımız adet edinmişizdir?
 
Yanlış konuşma ve yazmaya birkaç örnek vermek gerekirse; “Sandviç” yerine “sandöviç” olmayacağı gibi, “pardesü” yerine “pardüsü” olmaz. “randevu” yerine, “rendevu” ya da “randövü” olmaz. “otobüs” yerine, “otibüs” olmaz. “panjur” yerine, “pancur” olmaz. “stepne” yerine, “istetme” hiç olmaz. “program” yerine “proram” olmaz. “ropörtaj” yerine, “reportaj” yine olmaz.
 
Hadi bunlar yabancı sözcüktü, dilimiz sürçtü diyebiliriz. Peki, Türkçe yanlışlara ne diyeceğiz?
 
Kibar olmak adına, “yazacağım” ya da “yazıcam” yerine “yazcam” olmaz. “kayısı” yerine, “kaysı” olmaz. “gezeceğiz” yerine, “gezicez” olmaz. “dakika” yerine, “dakka” olmaz. “dut” yerine, “tut” olmaz.”öğün” yerine “övün” olmaz. Olmazları daha da artırabiliriz, hele bir tanesi var ki hiç olmaz. 
 
TDK. kurallarına göre doğrusu, “egzoz” olan sözcük sanayi sitelerindeki tabelalarda farklılıklarla yer alması, yada konuşma dilinde farklı kullanılması komik değil de nedir.
 İngilizce den “exhaust” olarak Türkçe ye giren ve “egzoz” yerine, “egzost, eksöz, eksoz” yazılması hiç olmaz. Hatasız günler dileği ile Türkçemizi sevelim.
(BA-BA-S) KARS (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6072 Defa Okundu
2012-06-22

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır