KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

TBMM’DE ATATÜRK RESMİ NEDEN YOKTUR?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TBMM’DE ATATÜRK RESMİ NEDEN YOKTUR?

TBMM’de Atatürk resmi neden yoktur?

  
Parlamento sözcüğü uluslar arası literatüre İtalyancadan girmiş, ondan türetilen ‘parlamenter’ sözcüğü ise, Türkiye’de millet vekillerine atfedilen ve bir fanteziden ibarettir.
 
Türkiye Cumhuriyetini kuran Atatürk, şapka devrimini yaparken; “Bunun adına şapka derler” dediği gibi, parlamento yerine, “millet meclisi” buraya seçilerek gelenlere de “mebus” yada   “millet vekili” demeyi tercih etmişti.
 
Demokrasinin beşiği olarak bildiğimiz batı örneklerinde parlamento anlayışı ve demokratik örgütlenme, her türlü gelişmenin miladı olan 1789 tarihli devrim sonrası Fransa’da, 1828’de ABD’de ise eyaletlerin belirlediği kuruluş dönemi sonrası, ‘Demokrat Parti’ ve 1830 da İngiltere de ‘Muhafazakâr Parti’ ile gelişen parlamento kültürü aşağı yukarı iki yüz yılı aşmış bir geçmişe sahiptir.
 
 Osmanlı devletinde ise, demokratikleşme hareketleri, hemen her şeyde olduğu gibi Fransa’dan yüz yıl sonra,1889 da II.Abdülhamit i iktidardan uzaklaştırma   amaçlı kurulan İttihad-ı Osmani ve İttihat ve Terakki Partisi (8 Kasım 1908) siyasi anlamda ilk partileşmedir.
 Gerçek anlamda ilk siyasi parti hareketleri ise,23 Ekim 1923 te Atatürk ün kurdurduğu Halk Fırkası ardından Türk siyasi hayatını başlatan ve devlet kuran Cumhuriyet Halk Partisidir.
Kim ne derse desin, CHP demokrasi ve parlamento kültürünün okuludur.
 
Yaşanan darbeler ve iç çekişmelerle demokrasi ve parlamento ne kadar yaralansa da, CHP Atatürk vizyonuna sahip tek partidir.
 
Bu vizyon,Atatürk’ün 16 Mart 1920’de, İstanbul un işgalinden üç gün sonra valiliklere ve kolordu komutanlıklarına gönderdiği telgrafta, Ankara’da bir meclisin toplanması ile üyelerin seçilme yöntemlerini kesin ve kararlı ifadelerle belirlemesi, demokrasi için atılan ilk adım olup,1946 yılında çok partili hayata geçişle taçlanmıştır.
 
 Türkiye Cumhuriyetinin üçüncü parlamentosu olan, TBMM 11 Ocak 1937 de Atatürk’ün önerisiyle, o günlerin Ankara’sında emeği olan Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister imzasını taşıyan önemli bir eserdir.
 
Bugün görünümü ana yapıya uymayan düzenlemelerle arabeskleşen meclis alanına ilave edilen ek binalar yetmemiş gibi, son günlerde batı yönünde yükselen kale görünümlü millet vekili binalarıyla, diyebiliriz ki kampus tarihi özelliğini kaybetmektedir.
 
Batı ülkelerinin hemen hepsinde, parlamento binaları şehrin güneş ışığı istikametinde büyümesi şeklinde   dizayn ederken, Londra, Paris örneğinde olduğu gibi taşıdığı mimari ile kentleşmenin de odak noktası olmanın ötesinde,iç ve dış mimarisi ile ulusal çizgiyi ön planda tutarak yaşatmıştır.
 
Atatürk’ün başlattığı bu önemli proje onun heyecanla izlediği, fakat göremeyeceği pek çok proje gibi 26 Ekim 1939 de başlayıp, 6 Ocak 1961 de hizmete açılmıştır.
 Bugün genel kurul salonu, konuşma kürsüsü önünde yer alan ‘Atatürk Çiçeği’ Atatürk adına yaşatılan yegane zarif bir uygulama iken, fazlasını Atatürk’ün kendisi de istememiştir.
 
TBMM’nin projesi (1937) hazırlandığı sırada, Atatürk’ün yakın çevresi, ABD kongre binasında kurucu başkanın heykeli olduğunu hatırlatarak genel kurul salonuna bir Atatürk heykeli yada resmini konulmasını istemeleri karşısında, Atatürk bunun doğru olmadığını söyleyerek karşı çıkmıştır.
 
 Daha da önemlisi, böyle bir uygulamada meclis üyelerinin etki altında kalabileceğini ifade etmesi, onun demokratlığını ve bencil olmayan iç dünyasının kanıtıdır.
 
Atatürk, çevresine ve duygularına yenilerek bu uygulamaya izin verseydi, onun görüntüsü altında, bugün kim bilir hangi trajik tartışmalar yapılacaktı.

O nedenle diyebiliriz ki, ne büyüksün Atatürk…

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 8140 Defa Okundu
2012-08-22

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARİPEK 2012-09-10
ATATÜRK

herseyi bitirdiniz bi tek bu meselemi kaldı Atatürk ilim e fenne önem veren vatandas i,stiyodu onun umutlandığı vatandaslar bi kağıt parcasına takacak kadar mı eğitim alıp kendilerini geliştirmiş ilime fenne verdikleri önem bununlamı gösteriliyor, yoksa bu milleti muasır medeniyetler seviyesine bu şekilde mi çıkaracaklar. gerçekten ne büyüksün atatürk kurduğun cumhuriyette böyle boş kafalar geziniyor.

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır