KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR?
Türkiye Nereye Gidiyor?
 
Tarih 17 Eylül 2012, Bingöl’de PKK teröristleri daha önceki gün sekiz polisi şehit etmişken bu defa da seyir halinde giden silahsız askeri konvoya roket atarlarla saldırarak ilk belirlemelere göre sekiz şehit 25 yaralı olurken, Türkiye nereye gidiyor, yada götürülmek isteniyor diye sormak gerekir. 
 
Daha iki yıl önce Ortadoğu bölgesinin kaderini değiştirecek ve İslam Dünyasının parlayan yıldızı olacak ülke Türkiye diye yazıp çizen medya kahramanlarının kehaneti tutmazken,terör ve komşu ülkelerle olan sorunlar her gün daha da büyümektedir.
 
Ortadoğu’da lider olma umuduyla adını bilmediğimiz kabile devletleriyle bile haşır neşir olmuş iken, komşu devletlerle sıfır sorun diyen ve şimdi ateş çemberi içinde gezinen bir dış politika ile “yola devam” demenin ne anlamı olduğu anlaşılmamaktadır.
 
İki yıl önce, Başbakan Erdoğan Gazianteplilere yaptığı konuşmada   şöyle diyordu.
 
“Bundan yedi yıl önce, komşularına husumetle bakan Türkiye neredeyse savaşın eşiğine gelmişti. Biz geldik, Esad kardeşimizle oturup iki ülke sorunlarını müzakere ettik, istişare ettik ve iki ülke halkını kaynaştırdık….”
 
Peki bu güzel de; Türk jetini düşüren kim? Sınırlarımızı aşıp gelen top mermilerini kim atıyor? Hani kardeştik?
 
Demek ki “Dost devlet yok, menfaat var. Charles de Gaulle”
 
Ortadoğu’da dönen emperyalist oyunu sağır sultan dahi biliyor. Esad’ı ortadan kaldırmak için, Suudi Arabistan ile Katar’ı devreye sokanlar, onu Kaddafi gibi yok edemeyince, Sünni İslam ile Şii Alevi İslam arasındaki çatışma çıkarma yoluna girerken, Türkiye’yi de bu oyunun içine sokmak istiyorlar.
 
Bunların derdi, Ortadoğu’da enerji hatlarını elinde tutmak için; İran, Irak, Suriye üçlüsü karşısında Suudi Arabistan, Katar ikilisine yanına birde Türkiye monte etmek ve mezhep çatışması çıkarmaktır.
 
İhtimal ki bu yazıyı okunurken gündem çok değişecektir. Yazıyı dergiye verdiğim 17 Eylül günü Bingöl’de silahsız konvoya yapılan insanlık dışı saldırıda 7 ölü 35 yaralı bomba gibi düşerken, 16 Eylül’de aynı yer olan Bingöl’de şehit edilen sekiz polis, Şırnak’ta şehit edilen on bir Mehmetçik, ne de Afyon cephaneliğinde şehit olan 25 Mehmetçik gündemde kalacaktır.
 
Her şeyi kanıksar olduk, tedbir almanın bir yolunu arayanlar ise şöyle diyor. “Birkaç Mehmet için meclis mi toplanır” E şimdi toplanmayıp daha ne zaman toplanacaksın efendi?
 
Terör dağda değil, parlamentonun içinde iken,yanlışlıkların başında “Kürt Açılımı” ile azdırılmış, Habur Gümrük Kapısı’nda   karşılananlar için kurulan mobil mahkemelerle Türkiye Cumhuriyeti yargıçlarının ayaklarına götürülmesi ile yüz bulmuşlardır. 
 
Türkiye’de eğitimden toplumsal barışa kadar bir çok şeyin yok edildiğini üzülerek izlerken, 1983 yılından bu yana 40 000 can alan terörün yıllar içindeki yükselişini unutmamak gerekir.
2000’de 29
2001’de 20
2002’de 7
2003’te 31
2004’te,75
2005’te105
2006’da,111
2007’de 146
2008’de 171
2009’da 152
2010’da 141
2011’de 163 iken;
 
2012 Ağustos-Eylül aylarında Şırnak’ta 11, Afyon’da 25 ve Bingöl’de 8 polis ve henüz rakam 7 olarak öğrendiğim şehit sayısı 163’tür.
 
Bu gidişe dur demek zamanı gelmiş hatta geçerken, Türkiye bir yerlere götürülmektedir.
 
Unutmayalım ki; yönetenlerin en güzel rüyası, halk derin uykuda iken olanıymış.
 
Bizde uykuyu seviyoruz, hele uyur gibi yapmaya bayılırız.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 25739 Defa Okundu
2012-09-18

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır