KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BU BİR FİLMDİR, FİLM…

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         BU BİR FİLMDİR, FİLM…
Bu bir filmdir, film…
 
Yılın son günlerinde gündeme oturan, “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizi üzerine başbakan konuşunca kızılca kıyamet koptu.
 
Eğer söylendiği gibi tarih çarpıtılıyor olsaydı, tarihçi İlber Ortaylı’ya sorulduğunda;
 
“kıyafetler muhteşem” demesi olaya bakışın önemini vurgulamaktadır.
 
Olaya nostaljik yaklaşınca çocukluğumuzda Kars’ta Türk filmlerinde ağlayıp sızlayanlara; “Bu bir filmdir, film” diyerek teselli edildiğini hatırlarız.
 
Başbakan, diziyi seyretmemiş olacak ki, kendisine iletildiği gibi “belgesel” olarak nitelemiş, Yüce ceddimiz Sultan Süleyman bu belgeselde tahkir ve tezyif edildiğini, milli değerlere saldırıldığını ve ecdadımız küçük düşürüldüğünü işaret ederek yargıçları göreve çağırmıştı.
 
16 Mart1920’de İstanbul’un işgali sırasında yüksek komiser ve Çanakkale savaşlarında İngiliz rütbeli subayı, aynı zamanda Türk düşmanı olarak bilinen H.C.Armstrong’un anılarından kaleme aldığı “Bozkurt” adlı kitapla Atatürk’e yapılan hakaret bugüne kadar gelmişse Atatürk’ün hoşgörüsü ile olmuştur.
 
Kitap, Cumhuriyetin ilanından sonra İngilizce baskı ile Ankara’da piyasaya çıktığında, dönemin hükümeti, Atatürk’ü küçük düşüncesiyle kitap toplatılır. Atatürk konuyu duyunca kitabı merak eder. Olayı Atatürk’ün yakın arkadaşı Kılıç Ali, “Atatürk’ün Hususiyetleri” adlı kitabında şöyle anlatır. ‘Atatürk merak edip kitabı getirtti. Bir gece sofrada geç vakte kadar tercüme ettirerek okuttu, hepimiz dinledik. Kitapta Atatürk’ün herkesçe malum içkisinden bahsedilirken, bunlara kendi yorumlarını da ilave ediyordu. Atatürk kitabı sonuna kadar dinledikten sonra şöyle dedi. “Kitabın ülkeye girişini engellemek hükümetin hatasıdır. Adam, yaptıklarımızı ve yaşantımızı eksik yazmıştır. Eksiklerini gidermeliyim.
 
Kitabın memlekette okunması için gerekli müsaade verilmelidir.” Diyerek hoşgörü ile yaklaşması Atatürk’ün eleştiriye bakışı ve onu Atatürk yapan değerlerde saklı olduğu görülür.
 
Bugün Türkiye komşu devletlerle‘sıfır sorun’(!) yaşarken, kendi yağıyla kavrulan sinema sektörü ve dizilerin yurt dışına satışıyla ekonomiye sağladığı katkı bu kadar büyükken, sinema sanatının yasaklayıcı uygulamalarla engellenmesi şık değildir. İsviçre gibi ülkelerde, tutucu kesimlerin ahlaki bulmadığı yayınlara tepkisi karşısında; “O kanalın tuşuna basmayın” şeklinde yaklaşılırken, bizde ki durum endişe vericidir.
 
Kabul etmek gerekir ki, tarihide olsa film ya da diziler netice itibariyle bir kurgudur. Durum böyle iken;Başbakanın senaryo ve sanata bakışıyla vatandaşların vizyonunu etkilemeye çalışması yanında yargıyı göreve çağırması hoş olmamıştır.
 
Bir heykeli “ucube” diyerek beğenmeye biliriz ama o eserin yapımcısını, senaristini hedef alan tutum kabul edilemez.
 
 Kaldı ki; “Muhteşem Yüzyıl” adlı dizide eleştirilen şeyleri bilmeyen yoktur. Bugün 20 milyon seyirci tarafından izlenen diziyi seyredenlerin çoğunluğunun kadın olması, birey olduğu henüz belli olmayan kadınların Hürrem Sultan’ı izlemesi psikolojik olup,“ceddimiz” nasıl hakarete uğradı diye merak eden de yoktur.
 
 Kaldı ki, başka bir kanalda gösterimi yapılan “Harem” adlı dizi atalarımızın kirli çamaşırlarını külliyen orta yere sermektedir.
 
 Yukarıda değindiğimiz gibi, İlber Hoca haklıdır, kadın seyirciler dizide sadece mükemmel tasarlanmış kıyafetleri ve bir kadın olan Hürrem’in yeteneği ile ilgilenmektedir.
 
 Şurası bir gerçek ki; geçmişteki tüm imparatorluklarda bu ve benzeri entrikalar cereyan etmiştir.
 
Bugün Türkiye terörden nefes alamaz durumda iken, rüşvet ve hırsızlıkta Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sırada iken, YÖK diye bilinen kurum, üniversitelerimizin dünyadaki 500 okul arasına giremediğini düşünebiliyor mu?
 
Muhteşem dönemin gerçeği şudur.1.Viyana Kuşatması ile Avrupa’da ilk yenilgimizi almadık mı?
 
Bu tarihte denizlere açılalım diyerek, Portekizlilere yenilip Basra körfezine sığınan bir amiralimizin yürüyerek üç yılda Edirne’ye gelmedi mi?
 
İmparatorluk Muhteşem Yüzyıl’da gerilemeye başlamadı mı?
 
Hürrem’den olma Selim’i tahta hazırlamak için kendi oğlu Şehzade Mustafa’yı boğdurtan birinden ne ‘ata’ olur, ne ata.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9259 Defa Okundu
2012-12-21

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır