KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

100 YILIN YALANI “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI”

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         100 YILIN YALANI “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI”
100 yılın yalanı “Sözde Ermeni Soykırımı”
 
Ermeni diasporasının miti olan bir tarih olan yirmi dört Nisan günü Ankara’da dört sivil toplum kuruluşu (Azerbaycan Kültür Derneği-Türkiye Anıtlar Derneği-Milli Düşünce Derneği ve Azerbaycan – Kırım Türkleri İnsan Hakları Derneği) tarafından önemli bir toplantı yapıldı. “100 Yılın yalanı sözde Ermeni Soykırımı” adlı bu toplantıda yerli ve yabancı bilim ve siyaset adamlarının ortak görüşü ‘bundan sonra ne yapılmalı’ sonucuyla   devletin de bu kararlara destek vermesi yanı sıra artık bir komisyon kurularak Ermeni,Rus ve Türkiye arşivlerine girilerek gerçeklerin gün yüzünü çıkarılması ve açılım denilen süreçte gerçek bir noktaya gelinmesi istendi.Toplantıda özellikle Rusya arşivlerinden yararlanan Azerbaycan Hazar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Cemil HESENLİ’nin açıklamaları izleyiciler tarafından ilgi ile izledi. Toplantının diğer konuşmacıları eski devlet bakanı Sadi SOMUNCUOĞLU, Gazi Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ ve Azerbaycan Kültür Derneği Başkanı eski Kars Milletvekili Cemil ÜNAL ayrıntılı bilgiler sundular.
 
İlginç olan, bu önemli olduğu kadar dünya kamuoyunda ABD başkanı acaba bu defa diyecek deniye beklenen açıklama eskilerinden farksız olarak acı gün diyerek siyasilerimizi rahatlatmış oldu. Zaten bu kadar önemli olan böyle bir toplantıda gerek iktidar gerekse muhalefet milletvekillerinin birisi teşrif etmemişti. Özel kalemlerine yazdırılan standart başarı dilekleriyle sanki kongre yapılıyormuş gibi Karsımızda söylenen sözle “hamam suyu ile dostluk” yapılması katılımcılar tarafından tepki ile karşılandı. 
Şunu iyi bilmek gerekir ki; Osmanlı devletinin en güçlü dönemlerinden gelen doğulu bir övgü dizicilik ve bize bir şey olmaz, biz büyük devletiz gibi aşağılık duygulu yaklaşımlarla bir yere varılamaz.
 
Son Osmanlı meclisi içinde bulunan yıkıcı unsur Ermeni ve Rum azınlık temsilciler meclisinin yaptırımlarıyla yıkılma sürecinin başladığı bir gerçektir.
 
Dünya tarihi incelendiğinde soykırım ile en çok karşılaşan toplumun Türk ve Müslümanlar olduğu görülür. Bunların en önde geleni;1828’de Gence Hanlığı katliamında otuz bin, 1912 Balkan göçü sırasında bir buçuk milyon, Bosna, Mora, Tripoliçe ve Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde katledilenlerin sayısı ve tecavüzle yapılan soykırım kimsenin umurunda değil.
 
Bilindiği gibi genosit sözcüğü 1948 yılında Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen mevzuatla bir toplumun diğer bir toplumun genleriyle oynaması, yok etmesi, kültür yapısı ve yaşam kalitesini kasti olarak etkileyen unsurlarla oynaması suç sayılıyor. Viyana sözleşmesi ise geriye dönük uygulamaya imkan vermiyor ama elin oğlu “hayır dün yapılanda suçtur, sonrakide” diyerek oyun bozanlık yapıyor.
 
Ermeni diasporası, Türkler soykırım yaptı teziyle yola çıkarak para ile yılda onlarca kitap, yüzlerce makale yazdırırken bizim bilim adamlarımızın karşı tez olarak ortaya koyduğu bir şey yoktur.
 
24 Mart 2005’te CHP Amerikalı bilim adamı Justin Mc Carty’yi Türkiye’ye davet etmiş, TBMM’de verilen konferansı dinleyen bir çok vekil Türkçeye çevrilen notları dahi okuma zahmetinde bulunmadılar, çünkü hepsi İngilizceyi bay Mc Carty kadar biliyordu. Biz yinede meraklısı için bu yirmi sayfalık notun meclis arşivlerinden alınıp okunmasını tavsiye ederiz.
 
Bu gelişmeler ışığında birçok sözde aydın ve bilim adamı da Ermeni tezini savunmayı meziyet bilmektedir. Bunların başında Taner Akçam ve değerli tarihçi İlber Ortaylı’nın dediği gibi hayatında konu ile ilgili ciddi bir kitap okumadığı anlaşılan Orhan Pamuk gelmektedir.
 
24 Nisan’da ne oldu da bu kadar patırtı koparılmaktadır. Birileri bunları elli yüz bin kişilik gaz odasına mı doldurup yaktı, elbette ki hiç biri olmadı.
 
Osmanlı devletinde 1912’de başlayan parçalanma sürecinde katledilen bir milyonu aşkın Balkan Türklerine yapılanlar Ermeniler için tam bir laboratuar olmuştu.Sevr gibi bir paçavradan bağımsız bir devletle çıkacaklarını düşünüyorlardı olmadı.Çıkardıkları isyanlar sırasında cephe gerisinde ülke aleyhine çalışan 2345 Ermeni komitecinin tutuklandığı tarihi olan 24 Nisan   tarihini kendilerine mit olarak belirleyen Ermeniler İngilizleri arkalarına alarak milletler cemiyetine şikayet ettiler.
 
Bu süreçte Ermeni çeteleri İttihat Terakki hükümetinin başbakanı Talat Paşa’yı Berlin’de, İç işleri Bakanı Cemal Paşa’yı Tiflis’te katlettiler, ardından her 24 Nisan tarihini   bir anma günü ilan ederek Batı Anadolu’yu kendi toprakları olduğunu ve Türkler tarafından işgal altında olduğu tezini işlediler. Bu gün Karabağ’da kimin işgalci ve soykırımcı olduğu bilinmektedir. Hınçak ve Taşnak çetelerinin devamı olan ASALA örgütü marifetiyle Türk devletine karşı seslerini terörle yükselterek kırka yakın dış işleri temsilcimizi katlettiler. Daha da ileri giderek PKK ile işbirliği yaparak olayları bilinen noktaya getirirken ve bu kadar haini olan bir ülkenin iç meselesi “Hepimiz Ermeniyiz”diyen kişiliksiz insan severlikle desteklenmesi utanç vericidir.
 
Yapılacakların başında,24 Nisan gelince ABD başkanı acaba ne diyecek paranoyası yaşayacağımıza, dünyada önemli bir kamu oyu yaratmaktır.
 
Bunlar nelerdir? ABD’de zengin lobiler yaratmak,
 
Üniversitelerimizde konu ile ilgili kürsüler kurmak ve Ermenice bilen araştırmacılar yetiştirilmek, Doğruları söyleyen İstanbul’daki Ermeni patriğinin sözlerini yaygınlaştırmak,
 
Tarih adamlarından oluşan bir ortak komisyon kurularak Ermenileri masaya oturtmak,
 
Medyayı bu işin doğruluğuna inandırmak ve entel yazarlar gibi “o iş Osmanlının işidir” gibi sözlerle duyarsız kalmamak,
 
Araştırma eserleri yazmak ve çeşitli dillerde yayınını sağlamak,
 
Belgesel ve tarihi filmler yaparak gerçekleri ortaya koymak gerekir.
 
Aksi halde batıya gittiğinizde; “Siz Ermenileri kesmişsiniz” baskısından kurtulamayız.
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9368 Defa Okundu
2013-04-26

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır