KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KENT SİLUETİ VE ŞEHİRCİLİK

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         KENT SİLUETİ VE ŞEHİRCİLİK

 Kent Silueti ve Şehircilik

Hiç düşündünüz mü yaşadığımız kentin siluetiyle kimler ilgilenmektedir?

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığını mı, yoksa  Belediyelerinin Kent Estetiği Daire Başkanlığı mı, meslek odaları mı, yoksa hiçbir fikri alınmayan vatandaş mı? Görülen lüzum üzerine hiç biri.

Özellikle Ankara ve İstanbul’un siluetiyle oynayanlar için yazar Ahmet Ümit "Kanuni yada Fatih çıkıp gelse hepsinin kellesini vurdurur" dediği gibi, tarihi şehrimiz Kars’ın bilinen efsane plan ve şehirciliğini değiştirme adına bozanlarında yukarıdaki gibi sorgulanması gerekir. Bu değişimin nedeni yozlaşmadır. Yoksa o kentte oturanların yapılanlardan haberleri yoktur. Olunca sanki bir şey mi olacak.

Bir tarihte Zürih’te park içine tiyatro yapılması için anket yapıldığını görmüştüm de şaşırmıştım. Gezi Parkı olayları ardından olanlar için bizim daha çok fırın ekmek yememiz gerekir diye düşündük.

 Bugün yozlaşma ve betonlaşma Mekke ve Medine’yi dahi Dubai ve Newyork çizgisine getiren Arap ülkeleri gibi  Ankara ve İstanbul’un ardından Anadolu’nun tüm şehirlerinde görülmekle birlikte kent  silueti bozulmakla özgün tarihi  doku  kaybolmaktadır.

 Kars’ta ucube diye bir sanat eseri ortadan kaldırılırken, Zeytinburnu’nda kent estetiğini bozduğu gerekçesiyle yıkılma kararı alınan  town center’ler gibi Söğütözü ve Balgat’ta  yükselen ucubeler itibarlı sayılmaktadır. 

 İstanbul’un  Avrupa yakasına denizden baktığımızda Sultan Ahmet  ve Yeni Camii külliyeleri ile Galata Kulesinin oluşturduğu silueti bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Tersine bir gerdanlık gibi göye yükselen bu muhteşem siluet  nice resim ve şiirde kendini bulurken, Ataşehir, Maslak ve Levent’te yükselen  camekanlı beton görüntü olsa olsa hayalet olur.

 Buralara yılda yüz tane gökdelen yaparak kent silueti yaratmak isteyenlere Bankong ve Singapur’u görmelerini, ya da resimlerine bakmalarını öneririz. 

 Ankara’da 20 yıl da 10 KM metroyu hizmete sokamayanlar sanal alemde dedikodu yapmakla meşgulken, 20 yılda yeni bir Ankara yapılır gerçeğini hatırlatırken, Söğütözü’nde ki hayalet demir kafesin ne amaçla yapıldığı ve neden söküldüğü bilinmemektedir. “Devlet malı deniz, yemeyen domuz” sözünden hareketle 640 Milyon dolar zararı yaratanların kamu vicdanından  söz etmeye de hakları olmamalı.

 Avrupa’nın en eski kentleri olan Londra, Paris, Moskova, Viyana, Zürih gibi kentleri görenler hiç mi ders almıyorlar. O şehirleri yönetenler  bizim tarihi kent görüntüsünü nasıl yok ettiğimize gülüyorlar.

Başta İstanbul ve Ankara gibi önemli  kentlerin siluetinin bozulması cinayettir. Örneğin Kars’ın tarihi mimarisi korunsaydı da, gelişmeler kent dışında cereyan etseydi fena mı olurdu. Tek katlı binaların yanı başına dikilen 3-5 katlı sivri yapılar ucube değil de nedir.

Geleneksel olarak lale festivali yapılan Ankara- Sincan’da kent meydanındaki Lale anıtını yıkıp  yerine ucube yapmak densizlik değil de nedir?

Seçimle iş başına gelmiş olmak kimseye zorbalık hakkını vermez, üstelik demokratlığında bir erdemi olmalıdır. Paris’te belediye yönetimi değişince Aragon’un  ya da Robespiyer’in  adını taşıyan cadde isimleri neden değişmiyor.?

Ankara - Çayyolu’nda Türkçe ismi olan  bir bulvara “Şeyh Mucibülrahman Bangda Bunda” diye  mektup üstüne dahi sığmayan  bir isim verilmesi  komiktir.

 Son günlerde polemiklerle gündemde yer alan  hava alanı, köprü gibi yapılara keyfi isimlerin verilmesi gibi,  boğaz üstündeki üçüncü köprüye  Yavuz Sultan Selim  adının verilmesi milli duyguların kabarması değil, Ankara’da büyük  bir camiye Ahmet Hamdi Akseki adının verilmesi gibi maksatlıdır efendim, maksatlıdır.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 22316 Defa Okundu
2013-08-30

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır