KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

AĞLAMAK VE DUYGU KONTROLÜ

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         AĞLAMAK VE DUYGU KONTROLÜ

Ağlamak ve duygu kontrolü

Ağlamak bir erdem olmadığı gibi kadın/erkek gibi cinsiyeti de yoktur. Kaldı ki her gözyaşı da ağlamak değildir. Bilim adamları bunu; Temel Gözyaşı, Refleks Gözyaşı, Duygusal Gözyaşı ve Patolojik Gözyaşı olarak dört ana gurupta değerlendirirler.

Günümüzde devlet adamlarının olaylar karşısında duygularını kontrol edememeleri çeşitli eleştirilere neden olurken, duyguların dengeli ve uyumlu şekilde ortaya koyulamaması halinde eleştirilerin olması das doğaldır.

Demek oluyor ki, toplum yönlendiricilerin ya da ülke yönetiminde bulunanların, komutanların, öğretmenlerin, işverenlerin hatta aile reislerinin davranışları kadar duygularını da  kontrol etmeleri gereği vardır.

Yüz yılın lideri olan Atatürk’ün hatta silah arkadaşlarının savaş şartlarında dahi belirgin bir duygu kontrolü içinde bulunduğu, davranışlarında olduğu kadar, yokluk içinde bile kılık kıyafeti ile de örnek olmuşlardır.

Halk arasında yaygın olarak söylenen “anamız ağladı” ya da “analar ağlamasın” gibi söylemler kadar yaygın olan “erkekler ağlamaz” ya da “karı gibi ağlama” gibi sözler duygunun bastırılması amaçlı tabulardır.

Ağlamak ya da hüzünlü duruşun gelişmemiş toplumların karakteristik yapısıyla ilgisi olsa da ağlamaya neden olan dış etkenlerin ruhsal tepkiyi artırdığı, bunların da başında toplumsal ağıt, müzik gibi kültürel değerlerin olduğu bir gerçektir.

Doğu kültüründe yaşaya gelen ağıt yakıcılık bizim çocukluğumuzda Kars gibi şehirlerde mevcuttu. Bilenler hatırlar,bu profesyonel kadınlar evlere girdiği gibi hava değişirdi. gibi dayatmacı bir anlayışla toplumun duygularını etkileyen arabesk müzik potansiyel ağlama motoru gibi kitleleri olumsuz yönde etkilemektedir.

Demek oluyor ki toplum olarak hüzün ve ağlamadan yana pirim veren bir yanımız var. Edebiyatçı şair Hilmi Yavuz “Hüzün ki en çok yakışandır bize / Sayenizde ya da sayemizde” demekle bu topraklarda yaşayan insanların gerçeğinin altını çizmektedir.

Siyaset dünyamızda ağlamanın pirim yapacağını kim düşüne bilirdi? Ama iş öyle değil, toplumsal lümpenleşme yaygınlaştıkça maneviyat adına insanların iç dünyasını tahlil eden simsarlar çözüm araçlarını yüreğimize pompalamaktan geri kalmıyor, bu sektörde ne kadar sermaye konulsa zarar etme endişesi de olmuyor.

Siyasal yozlaşmayla birlikte hayatımıza giren “ağlamayana meme yok” sözü bir bakıma ağlamayı siyasal çıkar aracı olarak gösterilmektedir.

Kimi şahısların dini sohbetlerinde, kimilerinin de siyaset yaparken sergiledikleri ağlama görüntülerini savunanlar kalemlere sarılıp fıkıh ve sünnet üzerinden yorum yaparken, devlet katından “ağlamak adam işidir” bir başkası; “sığırlar ağlamaz” diyerek polemik yaparken, siyah beyaz ve tek kanallı televizyon günlerinden bir diyalogu hatırladık.

Besteci Sarkis Efendi’nin “Kimseye etmem şikayet, ağlarım ben halime/Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime” adlı parçasını dinlerken, Türkiye’deki Gezi Parkı olaylarında,

Eskişehir’de,  Hatay’da sopalarla linç edilen gençlerimiz varken, Adeviyye Meydanı’nda öldürülen Esma için ağlayanların, 2020 olimpiyatlarının kaçırılmasına nedeni olan Türkiye’ni imajı konusunda ağlamak daha insani ve milli olurdu.

Cumhuriyetin 90. Yılında yoktan bir ulus ve vatan yaratanlar, mazlum milletlere de örnek olmuşlardı. Bugün sınır komşularla sıfır sorun diye yola çıkma politikaları başarılı olamamıştır. Son demokratik açılım ile okullarda ki And’ın kaldırılması ise giderek benliğimizin yok sayılmasına, mankurtlaşmaya ve siyasal erozyona uğrama ve topluma atılan şehvetli belagat ile milli değerlerin kaybedilmesi asıl ağlanacak bir iştir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12096 Defa Okundu
2013-10-10

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır