KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TÜRK OLMAK ZOR ZANAAT

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         TÜRK OLMAK ZOR ZANAAT

 Türk Olmak Zor Zanaat

Kim derdi ki cumhuriyeti 90. yılı kutlanırken ulus kavramı tartışılır hale gelecek, hatta en yetkin ağızdan “ulusalcı diye bir şey yoktur” söylemini duyacağız.

Bunu söyleyenler bilmez miki, Anadolu ihtilalinin temel dinamiklerinden biri ulusalcılıktır.

Onlar bilmezler miki, ulusalcılık Türkiye Cumhuriyet, bitmekte olan bir imparatorluğun külleri üzerinde emperyalizme karşı verilen mucize bir kurtuluş savaşı sonunda Anadolu insanının Misakı Milli’sidir.

Onlar bilmezlermiki, ulus devleti inşa edenler ulusal değerlerle yola çıkarak, yoktan bir millet yaratmış ve 29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti kurmuşlardır.

O kahraman insanlar nereden bilecekti 90 yıl sonra ileri demokrasi diye ulusal parçalanmanın gündemde yer alacağını, parlamentoda ulus ve Türklük kavramının tartışılacağını ve ülkenin bir yarısında bazı simgelerin bayrak olarak dalgalanacağını.

Ve onlar nereden bileceklerdi 1933’te okullarda ulusal birliği pekiştirmek amacıyla uygulamaya alınan andın, 1945 tarihiyle karıştırılacağını ve bahanesi soğuk savaş yıllarının bir modası olarak gereksiz ve çağdışı olarak algılandığını.

Dönemin Milli Eğitim Bakanı olan ve gerektiğinde Atatürk’e karşı durabilen Dr. Reşit Galip gibi şiir ve felsefe ile ilgili bir Osmanlı aydını tarafından ülke insanının çektiklerini ruhunda yaşayarak ilkeli ve inançlı mısraları genç nesillere aktarırken, Türk kültürünü islami ahlaka uygun olarak ifade etmesi ırkçılık değil olsa olsa erdemli bir insanın çabası olarak algılanmalıdır.

Onlar bilmezler miki, Türk ırkından söz etmek kafatasçılık ise, İstiklal Marşımızın onuncu kıtasının üçüncü mısrasında yer alan “Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl/Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet” ve yine Harbiye Marşının ilk kıtasında “Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız/ tufanları gösteren tarihlerin yadıyız” sözleri kafatasçılık değil ulusalcılıktır.

Gelecek nesillere öğretilen andımızın her sözcüğünde ulusal kültürümüz ve inancımızın nasıl yansıtıldığını gözden geçirmeye ne dersini?

O şiir şöyle başlar.

“Türk’üm doğruyum’ O halde bu iki anlatımdan korkmamak gerekir.

İslamiyetin baş yapıtı olan Kur’an da erdemli insanlarda olması gereken bir değerden söz edilirken ‘doğruluk’ kavramı 55 defa geçmektedir. Burada sahtecilikten, hileden,soygundan, kamu malından uzak olma öğütlenmekte, haksız kazancın en kötü şey olduğu anlatılmaktadır.

İkinci sırada tembelliğin zıttı olan ‘Çalışkanlık’ öğütlenmektedir. (Necm Suresi,39)

Çalışkanlık tek başına yetmiyor, ‘Yasam büyüklerimi saymak, küçüklerimi korumak’ denilmektedir.

Bundan daha güzel ve ahlaki ne olabilir?

Şiirin sonunda ‘Ülküm yükselmek ileri gitmektir’ denilmektedir.

Ülkeyi yönetenlerin her yıl ekonomide yüzde yedi büyümekle övünmek ve ekonomisi büyük on beş ülke arasında olduğunu söylemek doğru bir şeyse, bunun adı;

“ülküm yükselmek” değil de nedir?

Bu ilkelerin şiirde sıralanması ulusalcılığın ve Müslümanlığın ta kendisi iken, ileri gitme ülküsünü ortadan kaldırmak, gericiliği ve biat kültürünü inşa etmektir.

Şiirin son mısrası ise fedakarlığın zirve yaptığı, vatan ve millet sevgisiyle biter.

‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun’

İstiklal marşının ilk sözcüğünde ‘Korkma’ denildiği gibi Türk olmaktan da korkmamak gerekir.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 19898 Defa Okundu
2013-10-24

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLARERDAL EMEKCİ 2013-10-31
ne yazdığını bil

kemalizmin yasini diye tanımladığınız andın içinde ayetlerle örnekler veriyorsun. sen herhalde andın yazarı dinsizi tanımıyorsun. bırak ne yazıyorsun yaa

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır