KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AŞURE AYINDA KERBELA’YI ANMAK

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         AŞURE AYINDA KERBELA’YI ANMAK

Aşure ayında Kerbela’yı anmak

Kerbela olayı, Hicri tarihle 10 Muharrem 680’de yani  bundan 1330 yıl önce Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşının  iktidar hırsı ile katledildiği bir vakanın tarihidir.

Aşure ayı olarak ta bilinen Muharrem ayı içinde kutlanan Aşure ise insanlık tarihinde önemli mit olan büyük tufanda Nuh’tan başlayan ve on peygamberin  inananlarına bahşettiği  bir dayanışma özelliği taşırken, İslam tarihinin yüz karası bir olayla Kerbela’da şehit olanlar arasından kurtulan  Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin için tanrıya bir şükran ve şehit olanlar için  bir anma ikramı olarak değer kazanır.

Kerbela olayını yaşamak ise, siyasi anlamda İslamiyet öncesinde var olan demokratik öğelerin Kerbela’da yok edilerek sultanlaştırılması ve klasik yapılanmaya dönüşmesi olarak değerlendirilmelidir.

Çünkü bu tarihten itibaren  devletçilik  babadan oğla geçen saltanat anlayışı ile resmi  doktrin haline gelmiş, din kisvesiyle inançların yerine şahsi çıkarlar yer almıştır.

Kerbela’da yaşananlar İslam’ın yüz karası olan Sıffin savaşıyla yaşanan aile çatışmalarıyla bir tarafta adaletin temsilcisi halife Hz. Ali, diğer tarafta Muaviye’nin iktidar için vaatlerle taraftar kazanma mücadelesinin devamıdır.

Savaşın galibi Hz.Ali   olsa da, Muaviye  hile ile halife olmayı başaracaktır.

Bununla da yetinmeyip, kendinden sonra oğlu Yezit’i yerine veliaht ilan etmesi ile sürüp gidecek olan aile kavgası sürecinde iktidar olmak için Hüseyin’i kendine biat etmek için Kufe’ye hileli  davetiyle  yaklaşılan nokta, İslam tarihi için bir kader ve kara gün olarak kayıtlara geçer.

Yezit babası gibi hile yolunu seçerken, vaatlerle yanına aldığı satılmış Kufe halkının yardımıyla Kerbela’da Hüseyin ve arkadaşlarını tuzağa düşürmesi

İki Arap ailenin kavgasından öte, peygamber soyu olarak bilinen Ehli Beyt’in tarih sahnesinden silinmesiyle devlet yönetimi faşist ve darbeci  bir karakter kazanır.

Kerbela’da yaşananlar iyi ile kötünün, zalim ile mazlumun, lanetli ile kutsalın, karanlık ile aydınlığın hesaplaşmasıdır.

Hz. Hüseyin’in Kerbela’da ki direnci, köleliği kırmak için isyan eden Spartaküs gibi, kutsallık uğruna mazlumdan yana verilen aydınlığın mücadelesidir.

İslam tarihinde Sıffin’de başlayan totaliter siyasallaşmanın temelini atan Muaviye ve Yezit isimleri nefretle anılmaktan öteye gitmezken, “Bana bir kelime öğretenin kölesi olurum” diyen Hz. Ali ve Hüseyin, gerçeğin ve aydınlığın simgesi olarak gönüllerde bir ışık ve anlayış olarak yaşamaktadır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki; Kerbela olayı inanç dünyamızda Hanefi olsun, Alevi olsun, Caferi olsun, Zeyd-i olsun, tüm Müslümanların yolu olarak bilinmelidir.

Kerbela’da şehit olanların yolu insanlığa ve  tanrıya giden sevginin ve adaletin bayrağı olması gerekirken, bir yandan aşure yiyip öte yandan ikbal ve saltanatları için kıyım yapan Yezitlere lanet olsun.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 17275 Defa Okundu
2013-11-14

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır