KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ESKİŞEHİR Mİ, YENİŞEHİR Mİ?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         ESKİŞEHİR Mİ, YENİŞEHİR Mİ?

 Eskişehir mi, Yenişehir mi?

Bazı şehirler vardır ki, adı Yenişehir olsa da eski olmaktan kurtulamazlar. Oysa  Eskişehir’i görünce buranın  adı ile ilişkili olmayan batı standartlarında  dizayn edilmiş bir kent olduğunu görürsünüz.

1933 yılında Eskişehir’de  şeker fabrikasını yapan Alman  yetkilisinin Porsuk çayı için fabrika genel müdürü  Kazım Taşkent’e  “Bu su böyle akıyor,siz Türkler de öyle bakıyor.” Dediğini kendisinden dinlerken, Paris,Londra,Viyana, Budapeşte ve Tiflis, gibi bir çok kentin neden deniz yada nehir kıyısında kurulduğu üzerine konuşmuştuk.

 Bugün Eskişehir Porsuk çayı ile farklı bir görsellik kazanmışken, neden bu imkana sahip,Serhat Kars’ımız bu doğal zenginlikten yararlanmıyor. Benzer illerin sayısını  artırırken,  suyun debisini ve hava şartlarını engel olarak okumak istemiyoruz. Ukrayna benzeri Baltık ülkeleri bunu başarırken,Ankara  Belediyesi ise akar suların üzerine AVM yaparak, betonlaşan bir kentle geleceği mirassız bırakmaktadır.

Peki nasıl oldu da, Eskişehir bu  değişimi gösterdi. Bu noktadan bakıldığında, Eskişehir’i yöneten Eskişehirli bir başkanı görürsünüz. Kırk yıldır tanıdığım Eskişehir’in  makus talihini yenen ve  bu değişimin mimarı 1999 yılından beri   başkanlığı yürüten çok  yönlü  bilim adamı, Prof. Dr. Yılmaz  Büyükerşen’dir.  Kendisini medyadan tanırdım ancak, bu yılın ilk günlerinde belediye civarında yürürken  gördüğümde,  Ankara’da  alışık olduğumuz gösterişli  makam aracı ve gizemli koruma timleri arasında biri olmayan, sade bir vatandaş gibi işine  giden, esnafla selamlaşıp konuşan bir halk adamını görünce, darısı Ankara’nın başına demekten kendimi alamadım.

Eskişehir’den söz ederken, Büyükerşen’den önceki Eskişehir ve  sonrası  Eskişehir diye  değerlendirmek  gerekir.

Fazla uzaklara gitmeden, daha yirmi yıl önce basma fabrikasının atıklarını taşıyan  kirli  Porsuk çayının iki yakasında, tıpkı Kars örneğinde olduğu gibi, bakımsız, yazın toz, kışları çamur ve hava kirliliği içinde büyük bir köy görünümünde iken, bugün öylemi? Hamam Yolu’nda nostaljik kahve satıcılarının sizi kırk yıllık dostluk içinde karşılaması ile farklı bir mutluluk yaşarsınız.

Restore edilen tarihi Odunpazarı evlerinin alaturka  güzelliğini  gezdikten sonra, sıcak bir çay içmek için şehre hakim görkemli Şelale parkında oturup   bakınırken, Yahya Kemal’in ünlü İstanbul şiirini hatırlarsınız.

Bu güzel manzara karşısında  usta bir ressamın  tuvaline yansıttığı darbelerin ne kadar isabetli olduğunu görüp, çayınızı yudumlarken derin bir nefes ardından yanınızdakilere gülümsersiniz.

Eskişehir’i geçmiş yıllardan beri  tanıyan yada tanımayanlar gördüklerini  hayranlıkla izliyorsa buradaki  sihir,  eski  bir tablonun restore edilmekle  kalmadığını görürler.

Eskişehir’e geldiğinizde çevre yollara bağlanan caddeler ve yeşil doku yanında, estetik binaları, üniversiteleri, parkları, meydan ve köşeleri süsleyen anlamlı heykelleri, toplu taşım araçlarını, Porsuk çayının iki yakası ile  ana caddeler üzerinde şık  dükkanları, kitapçıları, lokantaları ve kafeleriyle, mega kentlerde eşi olmayan barlar sokağını ve Haller adlı mekanlarıyla alafranga bir kent  ve kentli ile karşılaşırsınız.

Eskişehir’e önemli bir görsellik katan Porsuk Çayının ıslahı ile, yaz aylarında yatağında plajlar olan ve üzerinde gondollar gezen Türkiye’nin önemli eğitim merkezi olan Anadolu ve Osmangazi Üniversitesinde okuyan yaklaşık kırk bin öğrencinin kent yaşamına sağladığı katma değerle, küçük işletmelerde istihdam edilen  nitelikli insan kaynağı yaratma politikalarıyla örnek bir kentsel dönüşüm modeli olan Eskişehir her şeyi ile  yeni bir şehirdir. Herkesin bu güzel şehri görmesinde yarar vardır.

Bundan sonra Eskişehir ne olur ne olmaz bilinmez, ama bundan sonrası daha da kolay, çünkü Eskişehir’in alt yapı kadar üst yapı sorunu da yoktur.

Önümüzdeki yerel seçimlerde Eskişehir için bir şans olarak yeniden aday gösterilen Prof. Dr.Yılmaz Büyükerşen gibi, Serhat şehrimiz Kars’ı yönetecek olanlarında bu değişimi izlemeleri gerekir.

Çünkü insanlar iyi şeylere layıktır.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 25373 Defa Okundu
2014-01-20

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?




















VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır