KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MANSUR YAVAŞ MI, MELİH GÖKÇEK Mİ?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         MANSUR YAVAŞ MI, MELİH GÖKÇEK Mİ?

Mansur Yavaş mı, Melih Gökçek mi?

30 Mart 2014 tarihli yerel seçimlere giderken, Cumhuriyet kuşaklarının tanık olmadığı şekilde toplumsal sorun ve siyasal  bir kirlilik yaşandığını ibretle izlemekteyiz. Özellikle son on yılda yaşanan siyasal yozlaşma her gün yeni bir boyut kazanırken “çapulcu,haşhaşi,hurremi,paralel devlet, karanlık odak,kumpas, peşkeş, ananas, oğulcuk, vakıfçık, gemicik ve kutular,montajlar,” gibi sözcüklerle siyasi terminoloji kirlendi.  Ulusal ve etik değerlerin toplumsal değişim ve değişkenler  sürecinde erozyona uğramasının nedeni siyasetin  ticaret ve tarikat üçgeni altındaki  irtifa kaybıdır.

Yerel yönetimler adına Ankara’da yirmi yılda adeta bir talan ve yanlış yapılanma yaşanmıştır. Yirmi yılda yeni bir Ankara inşa edilebilecekken, “böyle sanatın içine tükürürüm” anlayışıyla sanat ve meslek odalarını hiçe sayılırken, özel ve tüzel kişilerle sürekli kavga  yaşanmıştır. Necatibey caddesi gibi önemli geçişleri otopark  işletmeciliği ile kent magandacılığı ile şehir merkezindeki  rahatlık çıkmaza sokulmuştur.

Müthiş bir buluş  gibi giderayak şehir girişlerine  ortaçağ anlayışıyla yerleştirilen ucube kapılar ve guguklu saat kuleleri  inşası israfın dik alasıdır.

Yirmi yılda toplu taşımı yılan hikayesine döndüren ve kenti beton yığınına çeviren Gökçek bilinen bir vehimlerinden biriyle “CHP de acayip bir atma kültürü vardır, onlar yıkmak için gelirler” demekle adeta kendini tanımlamıştır. Bugün harabeye dönen Ulus ve Modern Çarşı, demir kafes ve Gökkuşağı gibi trilyonlarca liralık yıkım örnekleri yanında,çılgın proje olarak ürettiği ve dünyada eşi olmayan,Ankara’ya deniz gelmesi ve teleferik mucizesi (!) sanal alemle ilişkili olan bir psikolojinin eseridir.  

Bir örnek olarak, İtalya ile İsviçre arasındaki 25 kilometrelik Gothard   tünelin açılışı iki yıl gecikince İsviçre hükümeti istifa etmişti. Bizde ise Kızılay-Çayyolu arasındaki  metroyu yirmi yılda tamamlayamayınca bakanlığa havale edilmesi ve   şehir efsanesi olan demir kafesin  “üst hak” satışı ile belirsizlik yaratılması  yanında ‘çılgın proje’ diyerek  teleferikle toplu taşımacılık düşleri züğürtçe  bir savurganlıktan başkası değildir.

Bu da yetmemiş gibi Disneyland gibi  pahalı ve masraflı bir parkla, Ankaralı evine haftada bir kilo et götüremezken, hayvanlara tonlarca et yedirmek anlaşılır şey değil.Bunu Almanya ile İsviçre ortaklaşa yapmıştır. Ancak kent merkezlerine elli kilometre mesafedeki “Europark” ı görmeden böyle bir işe girişmek külliyen yanlıştır.

Ankara için bir şans olan Mansur Yavaş’ı televizyonlarda izledik. Geçmişteki tecrübeleriyle çağdaş ülkelerde yaptığı  gözlemleriyle aktardığı  projeler insani olduğu gibi barışçıl ve akılcıdır.

Mansur Yavaş diyor ki;  Melih Gökçek artık gitmelidir, çünkü geçen yirmi yılda yorulmuştur.

Buna katılmamak elde değil, gergin ve kavgacı kişiliği ile yaşlanmıştır, afişlerdeki photo-shoplu görselleriyle televizyondaki  görüntüsü farklıdır.

Mansur Yavaş  diyor ki;” belediye başkanı her kesin başkanı olmalıdır, kimseyi ötekileştirmemelidir”

Kazanmam halinde belediye çalışanlarıyla ilgili bir tasarrufta bulunmayacağının teminatını veriyor.

“ Ankaralıların huzuru benim için önemlidir” diyor.

Ankara için yapılacak ne varsa, hemşerilerimize ve yetkili meslek odalarına sorarak yapacağını söylüyor.

Belediye encümenlerinin her partinin ortak karar üreteceği konuma getirileceğini söylüyor.

Mansur Yavaş  diyor ki;” belediye başkanı her kesin başkanı olmalıdır, kimseyi ötekileştirmemelidir”

Kazanmam halinde belediye çalışanlarıyla ilgili bir tasarrufta bulunmayacağının teminatını veriyor.

 “ Ankaralıların huzuru benim için önemlidir” diyor.

Ankara için yapılacak ne varsa, hemşerilerimize ve yetkili meslek odalarına sorarak yapacağını söylüyor.

Belediye encümenlerinin her partinin ortak karar üreteceği konuma getirileceğini söylüyor.

Belediyeciliği bilen biri olarak, Ankaralıların  pahalı su tükettiğini söylüyor. Özellikle  dar gelirlilerin tüketiminden 20 tona kadar suyun bedelini 10 liraya, ulaşım bedelini ise aylık 91 liradan yine on liraya ineceğini söylüyor.

Bir belediye başkanı kamu malı ile kendi reklamını yaptırmamasının yanlış  olduğunu, belediye çalışanlarının talimatla parti mitinglerine götürülmesinin yanlış olduğunu, kimsenin politik faaliyetlere araç edilmemesi söylüyor.

En güzeli de onurlu ve huzurlu bir Ankara ve ona hizmet edecek bir kurum tesis edeceğini söylerken, vaatlerin Melih Gökçek gibi noterle onaylanmasının anlam taşımadığını, halkın en iyi noter olduğunu iddia ediyor.

Bizde kendisine “Hoş geldiniz” diyoruz.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12713 Defa Okundu
2014-03-05

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır