KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ?

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ?

 Seçim mi geçim mi?

19.yüzyılda yaşamış bir Anadolu bilgesi Ayaşlı Şakir ‘Ben ahlakı ve imanı iki şeyle ölçerim, biri çil altın, öteki beyaz baldır” der.

17 Aralık sonrası yaşananlar için çok şey söylense de  kimsenin umurunda değil. Bu yüzsüzlük ve gammazlık içinde kıran kırana geçen yerel seçimlerde şeffaf olan tek şey oy pusulalarının atıldığı plastik sandıklardı. 

Sanırım tarihin en büyük organize seçim operasyonu 30 Mart gecesi, kedisiyle görevlisiyle iktidar tarafından yürütülmüştür. Öyle ki Ağrı gibi küçük bir ilde  prestij için,  sandıktan çıkana kadar  durmak yok saymaya devam diyerek on beş defa sayım yapılırken, entrikanın döndüğü Ankara’da tüm girişimlere rağmen imkan verilmemesi çifte standartçılıktır. 

 Gecenin bir yarısında kimi bakanların seçim sayımlarıyla ilgili yorum yapması görülmemiş şeyken, Türkiye genelinde iktidar partisine ait olduğu söylenen 500 bin kişilik görevli kadronun sonuçlar üzerinde etkili olması seçim değil, geçim kavgasından başkası değil.

Çünkü on iki yıldan beri yürütülen siyaset, ticaret ve tarikat üçgeni, 17 Aralık sonrasında çıkar uğruna değişerek tarikatın yerine entrika ikame edilmiştir.

Bu entrika denilen melanetin ilki  Hurremi, Haşhaşi denilse de, Habil ile Kabil arasında olmuş, en önemlisi de Roma imparatorluğunu yıkan olay olmuştur. İslam devletinde ise dinin siyasete alet edildiği Kufe ve Sıffin’de  nifak  yaratılarak İslam’ı ikiye bölen ve artçıları bugün de  süren bir depremin adıdır.

Entrika sözcük olarak TDK’na göre ‘Bir işi sağlamak veya bozmak için girişilen gizli çalışma, oyun, dolap, düzen, dalavere, desise, hile’  şeklinde ifade edilir.

Entrikanın ne olduğunu hatırlayınca,seçim kampanyası sürecinde söylenen öfke ile hiçte etik, dürüst, ilkeli davranış sergilenmediğini, özellikle Ankara’da yaşananlar hatırlanırsa, 1930’lu yıllarda Sovyetler birliği lideri Stalin’in “ kimin kime oy verdiği değil, oyları kimin saydığı önemlidir” şeklinde bir süreç yaşanırken, bir başka deyimle “Sivas Sivas olalı böyle zulüm görmedi” denildiği gibi böyle oldu bittiğe gelen bir seçim görülmemiştir.

Bütün bu hengame içinde,Ankara seçim sonuçlar açıklanmadan,  gerdeğe girecek damat telaşı içinde olan Melih Gökçek “Ankaralılar son defa beni başkan yaptı” derken, vakur duruş sergileyen Mansur Yavaş karşısında vakitsiz bir zafer ilan etmiş, sonuçların açıklanması karşısında telaşa düşünce YSK’ya itiraz eden CHP’li gruplar için “Onların topladığının yüz katını toplarız” diyerek demokrasi mücadelesi veren hemşerilerine meydan okumuştur.

 Beşinci defa Ankara’ya başkan olan Gökçek’ten  bundan sonra deniz falan değil de, ne beklenir bilinmez, ancak bize göre ahir ömründe bu güne kadar siparişli ödüller ve plaketler arasında baron edasıyla günlerini geçirip oraya buraya tvitt atar diye düşünüyüoruz.

Sonuç olarak,30 Mart seçimlerinde “en iyi savunma taarruzdur” diyen AKP ülke çapında organize olarak  geçim, pardon seçimleri yüzde 45 ile kazanırken, CHP ise Ankara ve İstanbul’da oylarını önemli ölçüde artırırken ülke genelinde yüzde 30 basamağına yakın oy alırken, daha çok çalışma gereği ile derin bir nefes almıştır.

Seçimlerin favorisi olarak görülen MHP ‘kalelerim’ dediği İç Anadolu’da görünmezken, Doğu Anadolu’da Erzurum’a rağmen makus talihini Kars kalesine bayrak asma başarısı ile teselli bulmuştur.

Son Söz: Celladına aşık olmuş bir millet/İster ezan, ister Çan dinlet /İtiraz etmezse sürü gibi illet/ Müstahaktır ona her türlü illet. Ömer HAYYAM

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 13784 Defa Okundu
2014-04-13

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır