KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MEKTUPLAR ÜZERİNE

  Tuncer Kırhan

          tkirhan@hotmail.com
         MEKTUPLAR ÜZERİNE

Mektuplar Üzerine (*)

Siyaset üzerine yazmak istemesem de birkaç söz etmeden geçmeyeceğim. Hani “Rüzgar gibi geçti” diye bir Amerikan filmi vardı.  Baş rollerinde  Clark Gable ve Vivien Leight oynamıştı.

 Bizim siyasi hayatımızdan da bir on iki yıl rüzgar gibi geçip gitti.

Leyleğin ömrü lak lak ile geçer gibi, muhalefet partileri de bir dahaki seçime diyerek teselli arayıp durdular.

 Bir türlü yenilgiye doymayan güreşçiler gibi aralıksız on defa yenildiler. Şimdi de vur abalıya kabilinden bir kurultay  telaşıdır gidiyor. Sanki bir şeyler olacak gibi. Aha buradan söylüyorum kurultaydan falan hiçbir şey çıkmaz, tıpkı öncekiler gibi, ha kel Hasan, ha Hasan  kel.

Ne yazık ki hala başarılı olduğunu iddia eden bu iki parti son seçimde yanlarına on tabela partisini de aldılar yine yenildiler.

Hiç düşünmüyorlar ki neden?  Biri bizi dövüyor ama kim?

 Bu  gizli ahbaplar Cumhurbaşkanlığı için aday gösterdikleri kişinin adını dahi telaffuz edemezken, halka emanet ederken, propaganda gezilerinde birisinde yanında dahi olmadılar, adamcağız uyduruk sloganlarla kapalı salon ve şehitliklerde gezinip durdu. Kendi çapında başarılı da oldu.

Siyaseti rakamsal da olsa başaran birisi karşısında beşinci defa yenilgi yaşamanın vebali millet değildir. Bunu bilenler algı metodu ile doğru yolu seçip  yerlerini yeni simalara bırakmalıdırlar.

Gelelim başlıktaki konumuza.

Ünlü edebiyatçı Sait Faik “İnsan sevdiği birine mektup yazmak için bu saatlerde kalkmalı ve bir kır kahvesine gitmesi gerektiğini söyler.

Üstat öyle dese de  sevgiliye yazılan mektupların zaman ve mekanı olmadığını hepimiz  biliriz.

Çünkü mektuplar içimizdeki duyguların, yakarışların, günah çıkarmaların bazen de sorgulamaların sertifikalarıdır.

Biraz gerilere gittiğimizde batı edebiyatındaki örnekleriyle,Kafka’nın Milena ve Felice’ye yazdığı mektupları kim bilmez.

Ya, Baudelaire’in hizmetçisine, yazdıkları, peki Van Gogh’un kardeşi Teo’ya, Victor Hugo’nun sevgilisine yazdığı mektuplar bu kadar ünlenmişken sizin hiç mi yazdıklarınız yok bir yerlerde.

Edebiyatımızın ünlü kalemlerinden Cemal Süreya karısı Zühal’e, Sabahattin Ali nişanlısı Filiz Hanıma, Orhan Veli ise onca sevgili arasından Nahit Hanım diye birini seçmiş. Peki  Ahmet Arif’in  karşılıksız olarak yıllarca yazdığı ve  bir banka tarafından basılan‘Leylim leylim’ diyerek Leyla Erbil’e yazdığı mektuplara ne dersiniz? En azından yakın bildiğiniz birinin yazdıklarını okumanızı tavsiye ederim.

 Hele bir tanesi var ki, mektup deyince,  Gazi  Mustafa Kemal’in  Macar Corinne’ye yazdığı mektuplar kimi zaman bir dertleşmenin, kimi zaman sorgulayıcı bir kişiliğin,kimi zaman da bir savunma aracı olarak insanın iç dünyasını dışa yansıtmasından başkası olamaz.

Elimize geçtiğinde her seferinde kaldırıp atamadığımız, bazen bir kitap arasında bulduğumuz sararmış mektuplar üzerindeki satırların değerini kim unutur?

Günümüzde  mektup yazmayı ortadan kaldıran bilgisayar ve gelişmiş telefonlar olmasaydı, sanırım mektuplar yazılmaya devam edecekti.

Bu kargaşa ve yakınmalar ne kadar sürer bilemem ama darısı bundan sonra mektup yazmak isteyenlere olsun.

(*) Basılmakta olan “ Bu Kaçıncı Sen” adlı mektuplar ve şiirler adlı kitabımdan.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 40663 Defa Okundu
2014-08-21

SON YAZILARI

Okullar Açılmışken Dil Üzerine Öğütler Katar Feraset ve Ahlak Tarihi Süreçte Türk Kadın Hakları Terör ve anayasa değişikliği Dilimiz Türkçe Orta Doğu Cehennemi Milli Takım Hezimeti Daha Ne Kadar Şehit, Ne Kadar Acı… Teokrasi ve Demokrasi

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır