KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’ın Turizmi Büyük Kale’de masaya yatırıldı
Anasayfaya Dön Tüm Turizm Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ın Turizmi Büyük Kale’de masaya yatırıldı
2016-02-20 - 19:34
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 

 Kars’ın Turizmi Büyük Kale’de masaya yatırıldı

KARS’TA OLUŞTURULAN KÜLTÜR, TURİZM VE TANITIM KONSEYİ’NİN İLK TOPLANTISI YAPILDI.

Kars’ta Büyük Kale Hotel’de düzenlenen toplantıya, Kars Valisi Günay Özdemir, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Selahattin Beyribey, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, turizm sektör temsilcileri, gazeteciler ile kültür ve turizm alanında faaliyet gösteren STK, oda ve derneklerin temsilcileri katıldı.

Vali Özdemir, toplantıda yaptığı konuşmasında, Kars’ta oluşturulan Kültür, Turizm ve Tanıtım Konseyinin Türkiye’de bir ilk olduğunu söyledi.

Başka birimlerde, başka kurumlarda bu sistemin farklı kurulduğunu belirten Özdemir, ‘‘İşte tarımda kuruluyor, farklı bir şekilde kuruluyor. Turizm birlikleri oluşturuluyor ama bizim kurduğumuz sisteme benzer bir sitem, bütün kesimleri içine alacak bir sitem henüz Türkiye’de ilk kez biz kurmuş olacağız. Konsey var, icra kurlu var, danışma kurulu var ve aynı zamanda çalışma grubu da var. Sistemi çalıştıran 4 tane grubun amacı aslında hepsini ayrı ayrı görevlendirmek. Katılımcı olarak baktığımızda da hepsine ayrı ayrı kişiler katılıyor. Buda bu işle uğraşan, bu işin içinde olan tüm kesimleri, tüm insanları, tüm kamu kurum ve kuruluşundaki personeli ve tüm paydaşları işin içine alıyor’’ diye konuştu. Vali Özdemir şöyle konuştu: “Bu konsey çatısı altında zaman zaman parça parça her yerde uygulanan ama bir biriyle haberi olmadan, bir biriyle iletişimi olmadan faaliyet gösteren paydaşları bir araya getirmek için harekete geçtiklerini belirten Vali Özdemir: “Projeler hazırlanıyor, projeler yapılıyor. Bakıyorsunuz ki herkes ayrı ayrı proje yapıyor. Bizim avantajımızda neydi? Dediğim gibi bütün hepsini yukarıdan görebilmemiz ve bakıyoruz ki herkes çalışıyor. Herkes bir şeyler yapıyor ama bunları bira araya getirirsek daha fazla sinerji oluştururuz, daha fazla kazanç elde ederiz düşüncesiyle böyle bir sistem kurduk. Aslında bu sistem baktığınız zaman Türkiye'de gerçekten ilk sistem. Yani başka birimlerde, başka kurumlarda kuruluyor belki, işte tarımda kuruluyor, farklı bir şekilde kuruluyor. Turizm birlikleri oluşturuluyor ama bizim kurduğumuz sisteme benzer bir sitem, bütün kesimleri içine alacak bir sitem henüz Türkiye'de ilk kez biz kurmuş olacağız. Konsey var, icra kurlu var, danışma kurulu var ve aynı zamanda çalışma grubu da var. Sistemi çalıştıran 4 tane grubun amacı aslında hepsini ayrı ayrı görevlendirmek. Katılımcı olarak baktığımızda da hepsine ayrı ayrı kişiler katılıyor. Buda bu işle uğraşan, bu işin içinde olan tüm kesimleri, tüm insanları, tüm kamu kurum ve kuruluşundaki personeli ve tüm paydaşları işin içine alıyor”.

Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta da, Kars’ın güzelliklerini yeterince tanıtamadıklarını belirterek, ‘‘Biz her konuşmamızda Kars’ın önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu mutlaka dile getiriyoruz. Ciddi eksikliklerimiz var. Eksikliklerimiz bizden kaynaklı. Kars’ın bu güzelliklerini maalesef tanıtamamışız. Dolayısıyla ben yerel yönetici olarak bu konularda kendimi suçlayabilirim. Bundan sonra ki süreçte bu toplantıların olmasıyla tanıtımların daha yüksek seviyede olacağına inanıyorum. Yani oturup konuştuğumuz her yerde diyoruz ki ‘Kars hepimizin rüyalarını süsleyen, hedeflerimizin olduğu, ideallerimizin olduğu güzeller güzeli bir şehir.’ Bugün işte 90 bin şehidi bağrında barındıran, kristal karıyla güzel ilçesi olan Sarıkamış gibi güzel bir ilçesi olan bir ilin adıdır Kars. Bugün Ani Antik kenti ile Dünya’nın hiçbir yerinde olmayan tarihi mirası olan güzel bir ilin adıdır Kars. Dolayısıyla biz hep birlikte bu güzellikleri nasıl tanıtabiliriz, nereye götürebiliriz bugün bunları konuşmamız lazım, bugün bunları tartışmamız lazım ki Kars’ı hak ettiği yere taşıyabilelim ve bu vesile ile borcumuzu da Kars’a ödemiş olalım’’ şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay da, konuşmasında, Kars’ta kültür, turizm ve tanıtım sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör arasında koordinasyonu sağlayarak, sektörün sürdürülebilir büyüme stratejilerinin belirlenmesinde kamu-özel sektör eş güdümünü, sektör kümelerini ve güç birliğinin hayata geçirilmesini hedeflediklerini söyledi. Doğanay, Kültür, Turizm ve Tanıtım Konseyinin kurulmasındaki amacının Kars'ta kültür, turizm ve tanıtım sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör arasında koordinasyonu sağlamak, sektörün sürdürülebilir büyüme stratejilerinin belirlenmesinde kamu - özel sektör eşgüdümünü, sektör kümlerini ve güç birliğinin hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.

Doğanay, konseyin diğer amaçlarını da: “Kültür, Turizm ve tanıtım sektörü ile diğer kamu  -özel sektirme kuruluşları arasında bilgi akşını ve işbirliğini geliştirerek sorunların çözümünde ortak akıl oluşumuna destek sağlamak. Kars’ın kültür, turizm ve tanıtım sorunlarını, güçlü ve zayıf yanlarını, fırsatlarını ve tehditlerini güncelleyerek belirlemek. Kültür, turizm ve tanıtımda sürdürülebilir bir kalite ve standartları sağlayıcı yöntem ve uygulamaların planlanmasını sağlamak. Kars’ın kültür, turizm ve tanıtımında iç ve dış turizm hacminin sürdürülebilir bir şekilde gelişmesini sağlayıcı politikalarının üretilmesine destek sağlamak. Kars’ta kültür, turizm ve tanıtım sorunlarının çözümüne ve rekabetçi gelişmesinde destek sağlayıcı projelerin üretilmesine uygulanmasında destek sağlamak. Kars’ta kültür, turizm ve tanıtımın sürdürülebilir gelişimi için mevzuat çalışmalarına öncülük etmek, öneriler hazırlamak ve sorunların çözümünde destek sağlamak. Kültür, turizm ve tanıtımda yer alan tarafların doğru bilinçlenmesi ve farkındalıkların arttırılmasını desteklemek ve tanıtımın gelişimi için lobi oluşturmak” şeklinde sıraladı.

Toplantıda, turizm sektöründeki sivil toplum kuruluşlarının da görüşleri alındı.

 

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 3160 Defa Okundu

YORUMLAR

Turizm Kategorisine Ait Diğer Haberler

Arslan, Berlin Fuarı’nda Kars’ın Turizmi Büyük Kale’de masaya yatırıldı Kars Turizminde Son Durum! Kültürel Miras istatistikleri SERKA, bölgenin yöresel ürünlerini YÖREX fuarında tanıttı Sarıkamış, kış turizmine hazırlanıyor Tarihe Değer Hotel Katherina Sarayı Turizmciler: Saldırıyı Lanetliyoruz. Turizm Evrenseldir TÜRSAB, Kafkasya Turizm’de buluştu Kars-Kafkasya Turizm Seyahat Acentesi hizmette Bir Bildiri Üzerinden Kars’a 870 Turist Geldi Kars’ın Turizmi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır