KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

1919 YILINDA CEP TELEFONU KULLANMAK!..

  Yrd. Doç. Dr. ABDULKADİR ERKAL

          abdulkadirerkal@gmail.com
         1919 YILINDA CEP TELEFONU KULLANMAK!..

1919 yılında cep telefonu kullanmak!.. 

Cep telefonu günümüzde günlük hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Dünyada gencinden yaşlısına kadar cep telefonuna sahip olmayan neredeyse yok gibidir. Cep telefonumuzu bir yerde unuttuğumuzda ya da bir müddet ondan ayrı kaldığımızda bir yanımızın eksik olduğunu hissederiz. Bundan dolayı da üzerimizdeki aksesuarın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bundan 15 yirmi yıl evvel bugünkü durumumuzu hayal bile edemezdik. Eskiden kendi kendine konuşarak yürüyen insanlara ya da oturduğu yerde mırıldanan insanlara rastladığımızda o kişiyi garipser ve ‘deli’ diye yaftalardık. Ama günümüzde kulağında kulaklıkla konuşarak yanımızdan vurup geçenlere aldırış bile etmiyoruz. Teknolojiyle beraber yaşam şartları da standartları da değişiyor ve değişmeye de devam ediyor. Bazen insan geçmişte yaşayan insanları düşündüğünde, genellikle şöyle bir soru getiriyor aklına: ‘’Günümüzdeki teknolojik aletlerle geçmiş zamana gitmek ve bu şekilde yaşamak nasıl olurdu?’’ diye. Bu kurgu üzerine yapılmış birkaç film dahi hatırlıyorum. Bazen şu soru da gelir insanın aklına: ‘’Geçmişteki insan da şimdi kullandığımız teknolojik aletleri tahayyül etmiş midir?’’
 
Geçenlerde, dostum Yrd. Doç. Dr. İbrahim Demirci ile birlikte Akşam gazetesinin eski sayılarını karıştırırken karşılaştığımız bir köşe yazısı bizi hayrete düşürdü. 19 Eylül 1919 tarihli Akşam gazetesinin 287. sayısında ‘’Musahabe’’ başlıklı bir köşe yazısının alt başlığında ‘’Ceb Telefonları’’ yazısını gördük. Büyük bir heyecan ve merakla yazıyı okuduk. Yazar ismini yazmamış sadece üç nokta (…) ile imzasını atmış. Yazıyı okuduğumuzda hayretimiz bir kat daha arttı. Yazarın bahsettiği telefon günümüzde kullandığımız telefonla hemen hemen aynı özelliklere sahipti. Yazarın yüz yıl öncesinden bunları öngörmesi gerçekten de şaşkınlık vericiydi. Bu yazının vermiş olduğu heyecanla doğal olarag hemen internete girerek cep telefonunun tarihini araştırdım. O tarihlerde cep telefonu düşüncesiyle ilgili bir bulgu var mı diye? Maalesef öyle bir bilgiye rastlayamadım. Cep telefonu ile ilgili ilk çalışmaların 1970’li yıllarda başladığı bilgisinden başka bir bilgiye ulaşamadım. Bunun üzerine yazıya olan ilgim daha da arttı. Zaten yazarın bu alete ‘cep telefonu’ adını vermesi de ayrı bir şaşkınlık olayı idi. Bildiğimiz gibi ‘cep telefonu’ tabirini biz Türkler kullanmaktayız. Mesela İngilizler mobil telefon ya da el telefonu tabirini kullanırlar. Bu da ayrıca irdelenmesi gereken konu… Yazıyı aynen aktarıyorum:
 
‘’Ceb Telefonları
İnsanlar mütemadiyen yeni icadlar peşinde koşuyor. Teyyarelerin yavaş yavaş âdi bir vâsıta-i nakliye oluşu bütün mümkünatları havaya çıkardı. Herkesi hayata sür’at, kolaylık ve rahat vermek için elinden ne geliyorsa yapıyor. Ne yazık ki biz bu cereyanların hiç birinin içinde değiliz!
 
Teyyarecilerin bir kısmı insana iki kanat takıp yerde yürür gibi havada uçurmağa çalışırken, başka bir kısım insanlar da cebde taşınacak telsiz telefona vücûd vermeye uğraşıyorlar. Projelere göre bu telefon on kilometrelik mesafeye kadar ses götürülebilecek.
Bu telefonu cebine alan bir gazeteci faraza bâb-ı âliden inecek, vapura binecek birden gazete muharrirlerine söyleyeceği bir söz gelecek ve cebinden telefonu çıkarır çıkarmaz konuşacak!
Fakat bu işin bir çok garabetleri de olacak: Meselâ öğle yemeğinde bulunduğunuz bir dostunuzun ondan avdet ediyorsunuz, sokağa çıkar çıkmaz cebinizde bir ses: ‘Dırın…dırın….’ Telefon çalıyor, kulağınıza götürüp dinliyorsunuz:
__Alo, alo, siz misiniz azizim!..
Allah belasını versin, şimdi gitti ne bedlâ herif! Başka bir defa onu sen davet et…… (tahrifattan dolayı okunamadı)
__Ne fena bir……(okunamadı) değil mi?    
On metre daha ilerliyorsunuz:
 
Dırın….dırın!…. yine telefon. Bu sefer karınız sizi arıyor. Karınızın da amcanızın evine akşam yemeğe gideceğinizden bahs ederek geç kalacağınızı söylüyorsunuz. Aynı dakikada amcanız telefonla lafa karışıyor: ‘’ Bana geleceksin ha amma yalan!’’ diyor. Karınızın hiddeti, sizin utanmanız, amcanızın hali…
Fakat bu endişelileri memnun edecek bir şey var: Telsiz telefonlar ancak saniyede on kelime isti’âb edebileceksin!
 
Bu telefon işini yazan muharrir diyor ki: ‘’Yirmi birinci asırda yaşayabilmek için insanda ne sağlam kafa olmalı!’’
*** 
AKŞAM, Numara 287, İkinci sene, 19 Teşrin-i evvel 1335, s.6.’’
 
Yazar ilk önce helikopterin icadından dem vurduktan sonra, Türk insanının neden böyle icadlar yapamadığından yakınıyor. Sonra bir yerden cep telefonu icad edileceği haberini duyuyor ve bu tür telefonun hayatımızda ne gibi değişikliklere sebebiyet vereceği hususunda tahayyül ediyor. Bu telefonla artık insanın kendine ait özel bir hayatı olamayacağını şekvayla dile getiriyor. Bundan dolayı da günümüz insanına acıyor.
 
Bize acımakla ne kadar haklı… değil mi?
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7226 Defa Okundu
2011-11-17

SON YAZILARI

Böyledir Bizim Aşkımız-2 Ekmeğin hamurunda sevgi vardır Bu işte bir garabet yok mu? ERZURUM’UN MANEVİ MİMARLARINDAN HÂCE MUHAMMED LUTFÎ (ALVARLI EFE) Böyledir bizim aşkımız! Osmanlının Rüyası: Rüyada Terakki MUHABBET, GÜL ÜSTÜNE!.. Söz, muhabbet üstüne!.. 1919 yılında cep telefonu kullanmak!.. Âşık Sümmani’den Sümmani Baba’ya

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır