ABD, Erdoğan’ın üzerini çizdi mi çizmedi mi? dedi

"ABD, Erdoğan’ın üzerini çizdi mi çizmedi mi? dedi"

AKP iktidarını savunanlar uzun süreden beri Türkiye’nin Rusya ile iyi ilişkilerini ve S-400 füzelerinin alımı ile ilgili kararı öne çıkararak, ABD emperyalizmine karşı savaş verildiğini öne sürüyor.

Durum gerçekten böyle mi yoksa ortada bir kandırmaca mı ver?

Yakın tarih ile ilgili araştırmaları ile tanınan ve Banu Avar, Arslan Bulut gibi gazetecilerin kitaplarını tavsiye ettiği yazar Metin Aydoğan, Kurumsal Aktarım adlı blokspot sayfasında bu konuyu inceledi.

Aydoğan, ‘ABD ile çatışılıyor mu?’ başlıklı incelemesinde kimilerinin, ‘Erdoğan’ın Washington’un verdiği desteği yitirdiğini’, ‘üzerinin çizildiğini’ ya da ‘Batı gözünde miadının dolduğunu’ söylediğini, bir başka kesimin ‘AKP’nin dış politikada ister istemez Atatürkçü politikaya döndüğünden’, ‘vatan savunmasından’ hatta‘anti-emperyalist tutumdan’ söz ettiğini,  yandaş kesimin ise; ‘yedi düvelle mücadele edildiğini’’, ‘dik ve sağlam bir ulusal duruş gösterildiğini’, ‘Batı’ya diz çöktürüldüğünü’ söylediğini hatırlatarak bunların hiçbirinin doğru olmadığını belirtti.

Peki Metin Aydoğan’a göre gerçekte ne oluyor?

Aydoğan’a göre “Batı’nın destekleyip ayakta tuttuğu ve tutmakta olduğu iktidar, yitirmekte olduğu halk desteğini korumak için; yapay gündemler yaratıp, uygulaması olmayan kurusıkı sözler söylüyor. Gerçekte, ne Batı’nın çıkarlarıyla çatışıyor ne de ulusal hedeflere yöneliyor. Emperyalizmin Ortadoğu politikasına katkı koyan bir yönetimin, gönüllü olarak birlikte olduğu güçle çatışması kaçınılmaz olarak söz konusu değil.

Kendi ülkesine zarar veren politikalar yürüten bir yönetim, gerçeği gizleyen yanıltıcı bir tutum izler ve bu yönde açıklamalar yapar. Örneğin, Büyük Ortadoğu Projesi Eşbaşkanlığını yapıp istenenleri yerine getirirken, sonuçlar ortaya çıkmaya başlayınca kendini gizlemek ancak böyle mümkün olabilir.  

Gerçek ortaya çıkıp ülke karmaşaya giderken, olaylara karşı dirençsiz ve çatışmasız bir görünüm vermek, halkın desteğini tümden yitirmek demektir. ‘İşbirlikçiğin gizlenmesi’ olan bu tutum; medyayla sağlanan bir yaymaca (propaganda) çalışmasıdır. Bugüne dek işe yarayan bu çalışma işe yaramış ve yapay gerilimleri siyasete yön veren unsur haline getirmeyi başarmıştır.”

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236679