Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor

Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor

İLHAN KOÇULU’NUN ÖNDERLİĞİNDE ATILAN ADIM BOĞATEPE KÖYÜ’NÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜTTÜ

Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor


Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK – ÖZEL HABER

İLHAN KOÇULU’NUN ÖNDERLİĞİNDE ATILAN ADIM BOĞATEPE KÖYÜ’NÜ ÇIĞ GİBİ BÜYÜTTÜ

Kars’ın merkeze bağlı 2400 rakımlı Boğatepe köyünde başkanlığını yaptığı dernekteki üye kadınlarla yıllar önce Fransısca öğrenen Zümran Ömür, köydeki yaşamı, performansı, bilgi ve birikimiyle görenleri kendisine hayran bırakıyor. Köye gelen yerli ve yabancı turistlere ekolojik müzeyi gezdirip bilgilendiriyor, yöresel mutfak lezzetlerinden tattırıyor. Gününün büyük bölümünü köyün turizme kazandırılmasına emek ederek harcayan Zümran Ömür, bir yandan da ahıra girip süt sağıyor, hayvanlara bakıyor.

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür’ün geçtiğimiz günlerde köye gelen bir grup üyesinin cep telefonuna yaptığı Fransızca-Türkçe konuşma sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı. Bir anda sosyal medyada fenomen haline gelen Zümran Ömür, derneğe üye 45 kadınla birlikte endemik bitkiler, ekolojik peynir müzesi, yöresel mutfak lezzetlerinin tanıtımında aktif rol alıyor.

46 yaşında 3 çocuk annesi ilkokul mezunu Zümran Ömür, derneğin asıl amacının kadının toplumda yer alması, ayakları üzerine durması, erkeğinin arkasında yürüyen değil yanında yürüyen birey olmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bunu da 2007 yılında kurulan dernek çalışmalarıyla başardıklarına inandıklarını belirten Ömür, köylerinde 650 tür bitki çeşitliliği olduğunu da ifade ederek, derneğin aynı zamanda da 15 erkek üyesinin bulunduğunu, kadın-erkek el ele köydeki 35 tür tıbbi bitki üzerinde çalışma yaptıklarını söyledi.

1 yıl boyunca köylerinde Fransızca kursuna gittiklerini ve dertlerini anlatacak kadar Fransızca bildiklerini da aktaran Ömür, bugün de köye gelen turist gruplarına bilgilerini paylaştı. Gruplar hayranlıkla Zümran Ömür’ü dinlerken Zümran Ömür’ün rahat tavırları, doğal duruşu ve esprileri sık sık alkış aldı. Zümran Ömür’ü ilk defa yakından gördüklerini ve gerçekten de Türkiye’de örnek olduğunu belirten misafirler hayranlıklarını gizleyemediler ve Zümran Ömür’den övgüyle söz ettiler.

Doğan ve katkısız ürünler yetiştirdiklerini bunda da asıl amacın gelecek nesillere sağlıklı yaşam bırakmak olduğunu anlatan Zümran Ömür, “Burada kadınlar olarak eğitimlere devam ediyoruz. Bu yaz döneminde de sabun yapmak istiyoruz. Çünkü sabunu da öğrenelim bozulsun ama bizim olsun. Diyoruz. Bozulan üründen korkmuyoruz. Çünkü içine koruyucu koymuyoruz. Koruyucu koyarsak insan sağlığına zarar verir. Peynirlerimizde olsun beslenmemizde olsun hep organik beslenmeye çalışıyoruz. Çünkü köyümüz organik sertifikalı. Temiz bir köy, Atalarımızdan bu yana köyümüze kimyasal girmemiştir.” Dedi.

Köyün 2400 rakımlı olduğunu hatırlatan Ömür, “O yüzden eklem ağrılarına maruz kalan insanlarımız var. Eklemlerimizin çok ağrıdığını gördük onun için de yoga hocalarını getirdik. Eğitimler aldık ve vücut nasıl çalışır nasıl hareket edebiliriz bunları öğrendik. Çünkü soğukta sıcak yataktan çıktığınızda zor oluyor. O yüzden hocalar geldi bize eğitimler verdiler. İşimize başlamadan önce de mmmmm yapıp öyle başladık.” diye konuştu.

Günlük yaşamını da anlatan Ömür, “Sabah kalkıyoruz önce sobamızı yakıyoruz. Gelip ineklerimizi sağıyoruz. Sağdıktan sonra gelip peynirimize maya atıyoruz. Kahvaltı hazırlıyoruz, peyniri yapıp çıkardıktan sonra gelen misafirlere kahvaltılar veriyoruz. Sonra da müzeyi anlatıyoruz, köyümüzü tanıtıyoruz. Böylelikle günlük işimizle birlikte artık bir farklılık olduğunu düşünüyoruz. Çünkü ahırdan eve evden ahıra giden kadınlardık artık bizim de değerli misafirlerimiz var onlarla günümüzü geçiriyoruz . Biz onlara turist veya grup demiyoruz biz onlara misafir diyoruz.” şeklinde konuştu.

Ömür daha sonra şunları söyledi:

“Derneği kurduktan sonra köyümüzde 650 tür bitki çeşitliliği olduğunu öğrendik. Bunun için de uzman hekimler getirdik. Bize doğru toplamayı ve kurutmayı öğrettiler. Tıbbi bitkiler konusundan kadınlar ve erkekler olarak eğitimler aldık. Aldığımızın eğitimlerde 35 tür tıbbi bitki olduğunu öğrendik. Bitkilerin güneşte değil gölgede kurutulduğunu öğrendik. Bunları öğrendikten sonra gürdük ki kırsaldaki kadınların çoğu doktora gittiğinde kendisini ifade edemiyor. Bunlar için iletişim kursları, sağlık kursları, beslenme kursları aldık. 1 yıl Fransızca kursu aldık çok şakır şakır konuşamasak da ama kendimizi ifade edebiliyoruz.”

Köylerinde İngilizce bilenlerin de de olduğunu fakat Terekemecede ‘J’ harfinin çok yaygın kullanılıyor olmasıyla Fransızca’nın daha cazip geldiğini ve bu yüzden de Fransızca öğrendiklerini belirten Zümran Ömür, şöyle konuştu:

“Fransızca hem zarif bir dil olduğu için hem de gırtlaktan konuşulduğu için. Çünkü biz Terekemeyiz bir Terekemeler çoğunlukta gırtlaktan konuşurlar. ‘J’ harfini çok kullanırlar. Bize de hoş geldi ve öğrenelim dedik. Peynir konusunda da çok işimize yaradı. Çünkü Fransa’da da peynir üretimi çok fazla. Sonra burada Eko Turizmine başladık ve ilk önce burada Fransızları ağırladık. Hem biraz dilimiz gelişsin hem de bir kültür paylaşımı olsun istedik. Gelen misafirlerimizi de evimizde ağırladık. Kadınlarımızın çoğu Kars’tan bile dışarı çıkamamıştı. Onlar için çok büyük değişiklik olduğunu gördük. Derneğimizin hedefi de kırsaldaki kadının toplumda yer alması. Aile içerisinde söz hakkı olsun istedik. Eşinin arkasında veya önünde değil yanında yer alsın istedik. Ve gelecek nesillerimize sağlıklı bir yaşam bırakalım dedik. Köyümüze kimyasal girmediği için de bağlıklı besleniyoruz. 2010 yılında Eko Peynir Müzesi kurduk. 32 tür peyniri gelecek nesillere aktarabilmek için müzemizi kurduk. Önce misafirlerimize müzemizi gezdiriyoruz ve orada peynirin tarihini anlatıyoruz. Sonra da arzu ederlerse peynir yapım atölyelerini görüyorlar. Bitki kurutma atölyelerini misafir konakladığımız evleri görüyorlar. Misafirlerimizi gezdirerek hem biz onlardan bilgi alıyoruz hem de biz onlardan öğreniyoruz.”

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Kurucu Başkanı İlhan Koçulu da eğitim çalışmalarına ağırlık vererek bilinçli üreticilik kültürünü geliştirdiklerini söyledi. Kadının çalışan ve üreten olmasının yanında sağlıklı nesil yetiştirmesini de hedeflediklerini kaydeden Koçulu, Boatehe köyünün bu anlamda örnek bir köy olduğunu da sözlerine ekledi.

TÜRKKON Kozan İnşaat sahibi Susuz Doyumlu Köyü’nden Türkel Üzeyir de Boğatepe Köyü’ne giderek İlhan Koçulu’yu ve Zümran Ömür’ü, Kars’ı, Kars Kaşarını, Balını ve Gravyerini tanıtmada büyük emek verdikleri için teşekkür etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor Sonraki Haber >>

Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor

DMCA.com Protection Status

Sosyal Medyada Fenomen Olan Karslı Zümran Ömür yaşantısıyla dikkat çekiyor

  Yukleme: 0.060825