Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur

Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur

Kars’ın merkeze bağlı Azat Köyü’nde görev yapan sınıf öğretmeni Alev Sungur, okulunu adeta eve çevirdi. Her türlü rahat ortamın sunulduğu okulun kalorifer kazan dairesindeki bir odayı da dört dörtlük kütüphaneye çevirdi. Öğrencilerle oyunlar oynayıp şarkılar da söyleyen Alev öğretmen kütüphanenin adını da “Hayal Kütüphanesi” koydu. Kars’ın fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli’nin 6 adet fotoğraf hediye ettiği Alev Öğretmeni, Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Urlunç da okulda ziyaret ederek başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur


Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER

Kars’ın merkeze bağlı Azat Köyü’nde görev yapan sınıf öğretmeni Alev Sungur, okulunu adeta eve çevirdi. Her türlü rahat ortamın sunulduğu okulun kalorifer kazan dairesindeki bir odayı da dört dörtlük kütüphaneye çevirdi. Öğrencilerle oyunlar oynayıp şarkılar da söyleyen Alev öğretmen kütüphanenin adını da “Hayal Kütüphanesi” koydu. Kars’ın fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli’nin 6 adet fotoğraf hediye ettiği Alev Öğretmeni, Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Urlunç da okulda ziyaret ederek başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti.

KÖY OKULLARINA IŞIK OLUYOR

Alev Sungur, sosyal medya üzerinden başlattığı kampanyalarla topladığı binlerce kitapla görev yaptığı köy okullarına kütüphane kuruyor. Hayatında hiç uçak görmeyen öğrencilerini uçağa bindirerek İstanbul gezisine götüren Alev Öğretmen, ilçe merkezine görevlendirmesi yapılmak istenmesine rağmen köy okulunda çalışmayı tercih ediyor ve görev yaptığı okulları adeta saraya çeviriyor. Köy çocuklarına umut olan Öğretmen Alev Sungur, daha  önceleri de “Çocuklar Kitap Okusun” kampanyasıyla sosyal medya üzerinden topladığı 8 bin 500 kitapla Adilcevaz’da 16 köy okuluna kütüphane kurdu. Alev Sungur, “Çocuklar Üşümesin” kampanyasıyla da Adilcevaz´da 12 köy okulu, Hizan´da ise 5 köy okulundan toplam 700 öğrencinin; kışlık mont, bot, atkı, bere ve çorap ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı. Alev Öğretmen, “Vatanımızı Tanıyalım” projesiyle, hayatında hiç uçak görmeyen bütün öğrencilerini 23 Nisan’da uçağa bindirerek İstanbul gezisine götürürken; bu gezi sayesinde, ilçe dışına dahi çıkamayan öğrenciler, ilk kez müze ve saray gördüler, boğazda tekne turuna çıkıp ilk kez lunaparkta eğlendiler. Öğrencileri için birçok proje ve kampanyaya imza atan Alev Öğretmen, Adilcevaz’da “Okul Bizim Yuvamız” çalışmasıyla 53 yıllık sobalı okula kalorifer sistemi getirdi, okulun iç ve dış cephe boyasını yaptırdı ve okula bin 500 kitaplı bir kütüphane kurdu. Okula laminant parke döşeterek sınıfa halı serip okuma minderleri koyan Alev Öğretmen, çocuklarla beraber dış kapıda ayakkabılarını çıkararak içeriye girebiliyor.

Müdür odasını iptal ettirerek çocukların satranç oynayabileceği, film izleyebileceği bir hobi odası açan Alev Öğretmen, sınıfa bireysel sınıf dolabı koyup daha önce kömürlük olan odaya mutfak dolabı yaptırıp odayı da mutfağa dönüştürdü.

Alev Öğretmen, “Köy Okulları Kardeştir” projesiyle; Sivas, Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır´da bulunan 5 köy okuluna kırtasiye malzemesi ve hikâye kitabı desteğinde bulundu. Yürüttüğü proje ve kampanyalarla idealist bir öğretmen olduğunu gösteren Alev Öğretmen 8 Mart 2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çekmiş olduğu “Hayat Veren Kadınlar” isimli kısa filmde yer aldı.

ÖRNEK ÖĞRETMEN ŞİMDİ DE KARS’TA DİKKAT ÇEKEN PROJELERE İMZA ATIYOR

Öğretmenlikten arta kalan zamanlarda eğitim çağı dışında kalan ve okuma yazma bilmeyen kişilere okuma yazma öğreten Türkiye’nin örnek öğretmeni Alev Sungur şimdi de Kars’ın Azat köyünde yep yeni projelere imza atıyor.

ÖĞRENCİLER SINIFA AYAKKABISIZ GİRİYOR
Meslekte 5. Yılını dolduran Yozgatlı Alev Sungur, 3 yıl Bitlis’te bir köy okulunda, 1 yıl da Yozgat’ın köy okulunda görev yaptı. Kars merkeze 10 km mesafede 300 nüfuslu Azat köyünde 3 öğretmen, 35 öğrenci mevcutlu okulda 7 ay önce göreve başlar başlamaz ilk önce sınıfını yenileyen Alev Sungur, sınıf zemini parke döşetti, halı serdi, yeni mobilyalar koydu. Okulun iç boyasını yeniledi, kendi sınıfına ve müdür odasına laminant parke yaptırdı. Kendi sınıfına ve anasınıfına tam takım sınıf mobilyası aldırdı. Okulun kalorifer dairesindeki bir boş odayı da boyası ve düzenlemesiyle beraber sosyal medyadan topladığı 3 bin kitapla Hayal Kütüphanesi’ne çevirdi.

SOSYAL MEDYADAN SESİNİ DUYURDU

Bu yeniliklerin çocukları olumlu yönde etkilediğini, okula gelme isteklerinin arttığını, okuldan gitme isteklerinin azaldığını belirten Alev Öğretmen, “Kalorifer kazan dairesindeki boş bir odayı da kütüphaneye çevirdim. Şu anda burada yaklaşık 3 bin civarında kitabımız var. Küçük bir köy okulu için epeyce fazla bir sayı bu. Kitapların çoğunu sosyal medya üzerinden temin ettim. Hayırseverler sağ olsunlar kırmadılar gönderdiler kitapları. Yine sosyal medyadan tanıdığımız fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli de Kars’ın tarihi fotoğraflarını okulumuza hediye etti kendisine çok teşekkür ediyorum. Milli Eğitim Şube Müdürümüz Osman Urlunç bey de sağ olsunlar okulumuzu ziyaret edip bize moral verdiler.” dedi.

18. HAYAL KÜTÜPHANESİNİ KARS’IN AZAT KÖYÜ’NE KURDU

Görev yaptığı okullarda kurduğu kütüphane sayısını Kars’ın Azat Köyü’nde 18’e çıkaran Alev Öğretmen, “Ben istiyorum ki Kars’taki, İstanbul’daki, Ankara’daki çocuk da hemen hemen aynı imkanlara sahip olsunlar. Ne yapıyorsam bunu için yaptım, bunun için çabaladım. İstedim ki hiçbir konuda geri kalmasınlar. Eğitim olsun, öğretim olsun ya da sosyal imkanlar olsun bunun için çabalıyorum ve çabalamaya da devam edeceğim inşallah. Daha çok okulu ev ortamına çevirdim ki çocuklar okula severek gelsinler gitmek istemesinler. Bunu da başardığıma inanıyorum. Mesleğimdeki 18. Kütüphaneyi de Azat Köyü’nde kurduk, hayırseverlere çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

ALEV ÖĞRETMENİMİZİ TEBRİK EDİYORUZ

Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Urlunç da, “Bugün Azat köyü okulumuzu ziyaret ettik. Burada 35 tane pırıl pırıl öğrencilerimiz var. Öğretmenlerimiz hakikaten layıkıyla görevlerini yapıyorlar. Okullarını bir ev ortamına çevirmişler. Sınıfları özel bir hale gelmiş. Aylakkabısız tertemiz hijyenik ortamda ders yapıyorlar. Kazan dairesinde de bir odayı herkesin rahatça kullanabileceği kütüphaneye çevirmişler. Bir köy okulunda 3 bin kitap olmasını önemsiyor ve örnek gösteriyoruz. Arkadaşları tebrik ediyoruz, takdir ediyoruz. inşallah en kısa zamanda diğer okullarımızda da böyle öğrencilerin rahat edeceği sınıflar ve kütüphaneler oluşur. BU arkadaşlarımız sosyal medya üzerinden kendi imkanları ölçüsünde kaynak sağlamışlar ve okullarını güzelleştirmişler. Bizde bugün onları ziyaret etmekten mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAF SANATÇISI ÖZGEN BEŞLİ’DEN SOSYAL SORUMLULUK ÖRNEĞİ

Alev öğretmenin çalışmalarını ve projelerini sosyal medya üzerinden takip eden fotoğraf sanatçısı Özgen Beşli de sosyal sorumluluk çerçevesinde hareket ederek Azat Köyü ilkokuluna 6 adet Kars’ın tarihi dokusunu anlatan fotoğraf hediye etti. Fotoğrafları okula götürerek Milli Eğitim Müdür Vekili Osman Urlunç ve Alev Sungur öğretmenle birlikte duvarlara montalayan Özgen Beşli, “Öncelikle bugün burada çok değerli eğitimcilerle ve öğrencilerimizle bir arada olmaktan son derece mutlu olduğumu bilmenizi isterim. Alev öğretmenimizin projelerini ve eğitime verdiği değeri sosyal medya üzerinden takip ediyordum. Kendisi tam anlamıyla bir eğitim neferi. Çocuklar için yaptıklarını takdirle karşılıyorum. Onun idealleri doğrultusunda çıkmış olduğu bu yolculukta benim de bir yerim olsun istedim. Alev öğretmen burada elini taşın altına koymuş Yozgat ilinden gelerek Kars’ta bu okulu bu hale getirmiş. Bizde Serhat Karslı bir yaşayan olarak Alev Öğretmene destek vermeye geldik. Marifet iltifata tabidir. Başarı takdir görürse çoğalır. Onun içinde biz hem destek olmak hem de başarısını takdir etmek için Alev Öğretmenimizi ziyaret edip Kars fotoğraflarımdan 6 adet de okula hediye ettim. Kars ve Ani Ören Yeri fotoğrafları var. Ani Ören Yeri bildiğiniz gibi 2016 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alındı. Bu da Ani Ören Yeri’nin dünyada toplamda 1073 Türkiye’de ise 17 özel alan arasına girdiği anlamına geliyor. Yine böyle okullarda ihtiyacı olan öğretmenlerimiz olursa onlara da seve seve, elimden geldiğince, imkanlarım ölçüsünde yardım etmeye çalışırım. “ ifadesini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN ALEV ÖĞRETMEN SEVGİSİ

Evlerinden daha çok okullarında zaman geçirmeyi tercih ettiklerini söyleyen öğrenciler ise duygularını şöyle dile getirdiler:
“Alev öğretmenimiz bizler için çok şeyler yaptı. Bize kütüphane yaptı, oyuncaklar aldı. Alev öğretmenimizi çok seviyoruz. O, bizim için bu hayal kütüphanesini kurdu. Okula geldiğimizde kendimizi sanki evimizdeyiz gibi hissediyoruz. Evimizden ziyade okulumuza gelmek istiyoruz. Çünkü kütüphanemizde kendimizi evimizdeymişiz gibi hissediyoruz. Burada hem kitap okuyoruz hem de eğleniyoruz. Sınıflarımızı da yeniledi. Sınıflarımıza ayakkabılarımızla bile girmiyoruz. Ortam çok güzel ve sıcak. Okul artık bizim bir evimiz oldu o yüzden de Alev öğretmenimizi çok seviyoruz. Okuldan eve gitmek istemiyoruz hep okulda kalmak istiyoruz artık.”

ÖMRÜNÜ KÖY OKULLARININ ÖĞRENCİLERİNİ YETİŞTİRMEYE ADADI!

2016 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için çektiği kısa filmde de rol alan Alev Sungur, 2017 yılının Aralık ayında da “Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık” ödülünü aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sayfasında da başarılarla dolu öyküsüyle yer alan Alev Sungur, çok sevdiği öğretmenlik mesleğini Azat köyünde sürdürürken, meslek hayatı boyunca görev yapacağı köy okullarında daha ne tür projeler yapıp hayata geçireceğinin de planını yapıyor.

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Ailesi olarak Alev Sungur öğretmenimize eğitime verdiği önem ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER 
Bu Haberin Manşeti :

Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :    
<< Önceki Haber Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur Sonraki Haber >>

Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur

DMCA.com Protection Status

Kars’ın örnek öğretmeni Alev Sungur

  Yukleme: 0.065469