Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları

Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları

KARS Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde “Sosyal-Kültürel Çalışmalar ve Toplum Hizmet Çalışmaları

Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları


Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları

KAFKAS HABER AJANSI

KARS Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde  “Sosyal-Kültürel Çalışmalar ve Toplum Hizmet Çalışmaları

2017-2018 Eğitim öğretim yılında sene başı Öğretmenler Kurulu kararıyla okulumuz da 9(dokuz) farklı öğrenci kulübü kuruldu. Kulüpler, üye öğrencileriyle aylık düzenli olarak “Toplum Hizmeti Çalışmalarını “yürütmek ve üye öğrencilerinin tamamını sosyal ve kültürel çalışmalara katılımını sağlamak durumundadır. Şuana kadar Yapılan çalışmalardan dolayı kulüplerimiz tarafından  öğrencilere “Katılım Belgesi” verilirken, Aynı zamanda Kulüplerimiz Sene sonuna kadar her öğrenciyi sosyal – kültürel ve toplum hizmeti çalışmalarına katarak, kulübe üye her öğrenciye belge vererek durumunu e okul işlemek durumundadır.

Öğretmenler Kurulu kararıyla kurulan sosyal kulüplerimiz ve yapmış oldukları “Toplum Hizmeti Çalışmaları”  ile “Sosyal ve Kültürel” çalışmalar:

1)      Kan Bağışı Bilim Fen Ve Teknoloji Kulübü: Üye öğrencileri ile toplum hizmeti çalışması kapsamında ‘ÖNE ÇIK HAYAT KURTAR’  etkinliği için çalışmalar yapıldı. Kızılay’dan aldıkları bilgiler ve broşürler ile sokağa çıkan kulüp öğrencileri halkı bilinçlendirme çalışması yaparak kan bağışına davet etti. Ayrıca 6-12 Mayıs Kan Bağışı Haftasında üyelerinin tamamına yakını toplu kan bağışı etkinliği yapmayı planlamaktadırlar. Bu çalışmalarından dolayı kulüp üyelerine katılım belgesi verildi.

2)      Spor ve Satranç Kulübü: Üye öğrencilerinin tamamını 13 dalda ( futbol, voleybol,hentbol,kort tenis,masa tenisi, dart, satranç,bocce, boks, yüzme, judo, badminton )yapılan sportif faaliyetlere katmayı başarırken Kulüp rehber Öğretmeleri  tüm öğrencilere Katılım belgelerini teslim etti.

3)      Demokrasi ve İnsan Hakları: Üye öğrencileriyle farklı toplum hizmeti çalışmalarına katılan kulübümüzün yapmış olduğu çalışmalar. “Kağıt çöp değildir”.etkinliği, “Dünya Felsefe Günü” etkinliği, “Tartışarak Anlaşıyoruz” münazara etkinliği yaptığı çalışmalara katılan üyelere en kısa zamanda katılım belgesi vermeyi hedefleyen kulübümüz sene sonuna kadar farklı çalışmalara imza atmayı ve tüm üyelerini bu sürece dahil ederek belge vermeyi hedeflemektedir.

4)      Gezi ve İnceleme Kulübü: Gezi ve inceleme kulübü olarak üyelerinden toplumsal bir soruna çözüm… “Hayvanlar Evsiz Kalmasın Projesi”Sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan projemiz ile karsta zor kış şartlarında yaşayan hayvanların yaşam koşullarını biraz olsun kolaylaştırmayı hedeflemektedirler.  Özellikle küçük kuşlar için okul bahçesindeki ağaçlara yaptıkları kuş evlerini asan üyeler bu projeyi şehrin tamamına yaymayı hedeflediklerini belirtiler. Kulüp üyeleri bu sayede başta öğrenciler olmak üzer Kars halkına hayvan sevgisi ve bir canlıya bakabilme koruyabilme sorumluluğu vermeyi düşünmektedirler.  Bu çalışmalarından dolayı kulüp üyelerine katılım belgesi verildi.

5)      Sağlık, temizlik beslenme ve Yeşilay kulübü : Üye öğrencilerine önce şu konularda eğitim veren kulüp rehber öğretmenleri amaçlarının önce öğrencileri bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olduğunu daha sonra ise öğrencileri işin işine kadar söz konusu konularda toplumu bilinçlendirme olduğunu belirtiler kulüp çalışmaları:

a)      “Benim Kızılayım” adlı video izlettirilerek Kızılay hakkında bilgilendirme yapıldı.

b)      14 Kasım Diyabet Günü´nde öğrencilere diyabet hastalığını anlatan ve diyabetin sadece yetişkinlerde görülmeyen bir hastalık olduğunu anlatan “okulda diyabet programı” kapsamında hazırlanmış videolar izlettirildi.

c)       Aralık ayında 1 Aralık Dünya Aids Günü münasebetiyle pano çalışması yapıldı.

d)     Ocak ayında da 71.Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kapsamında yine öğrencileri bilgilendirici slayt gösterimi yapıldı.

Bu çalışmalarda katılan üyelere katılım belgesi verildi.

6)      Kültür ve Edebiyat ve Kütüphanecilik Kulübü: Üye öğrencileriyle şu etkinlikleri gerçekleştirdi. Okuyan 7’ler”Kitap Okuma Etkinliği” kulübümüz Çalışmaların sene sonuna kadar devam edeceği gerçeği ile hareket ederek, katılım sağlayan üyelere Katılım Belgeleri teslim edilirken kulüp rehber öğretmenleri sene sonuna kadar tüm üyelerini farklı sosyal – kültürel ve toplum hizmeti çalışmalarına katmayı ve her üye öğrencisine belge vermeyi hedeflediklerini belirtiler.

7)      Değerler Eğitimi ve Mesleki Tatbikat Kulübü: üye her öğrencisini mesleki faaliyetlere katmayı başaran kulübümüz ayrıca 11. ve 12. Sınıflarımızın tamamına deneyim edinmeleri amacıyla merkezi köy ve camilerde mesleki uygulama fırsatı tanıdı. Mesleki çalışmaların yanı sıra toplum hizmet çalışmalarını eksik etmeyen kulübümüz; Şehitler mahallesinde bulunan “Şehitler Mezarlığını” düzenli olarak ziyaret etme etkinliği, “Hasta Ziyaret Etme” etkinliği, “Hatim İndirme “etkinliği, etkinliği yapma gibi faaliyetlerde de bulundular. Etkinliklere katmış oldukları katmayı başarırken tüm öğrencilere belgelerini teslim etti

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları Sonraki Haber >>

Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları

DMCA.com Protection Status

Kars’ta Eğitimin Olmazsa Olmazları

  Yukleme: 0.061735