KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’ta fırtına ve dolu afeti
Anasayfaya Dön Tüm Genel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ta fırtına ve dolu afeti
2014-08-07 - 11:38
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’ta fırtına ve dolu afeti

Kars’ta akşam saatlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve dolu sanayi bölgesinde afete yol açtı. Arazilerin tamamen doluyla kaplandığı bölgede çiftçinin tarlada kalan ürünü zarar görürken, sanayinin dev tabelası yıkıldı, nöbetçi kulübesi savruldu, çatılar uçtu, ağaç dalları kırıldı, işyerleri sular altında kaldı.

MAHSULLER ZARAR GÖRDÜ

Önce fırtına etkili oldu ardından hortum görüldü. Gökyüzünün kararmasıyla birlikte etkili olan yağmur bardaktan boşalırcasına yağdı, ardından da dolu etkili oldu. Fındık büyüklüğünde yağan ve yaklaşık 10 dakika süren dolu yağışı ekili arazilere zarar verdi. Çiftçinin biçmeye fırsat bulamadığı ürünü doludan büyük zarar gördü. Buğday ve yulafların beli kırılırken daneler ise yere döküldü.

SANAYİ ADETA SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ!

Fırtına, Organize Sanayi Bölgesi’nin yazılı bulunduğu dev tabelayı uçururken, sanayiye girişte bulunan nöbetçi kulübelerinden biri de yerinden çıkarak yol kenarına savruldu. Küçük Sanayi Sitesi ise afetten en çok etkilenen yer oldu. Bazı işyerlerinin çatısı uçtu, ağaçların dalları kırılarak araçların üzerine düştü. Sanayi esnafı o anları anlatırken, “Adeta kıyameti yaşadık” derken dolu ve yağmurun bardaktan boşalırcasına yağdığı ve o an ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylediler. 10 dakika boyunca gözlerini bile açamadıklarını ifade eden esnaflar, birden bire cereyan eden afet anında işyerlerinden çıkamadıklarını belirttiler.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Adem Burulday da sanayiye giderek esnafların içinde bulunduğu durumu yerinde gördü. Esnaflardan afet hakkında bilgi alan Burulday, sanayi esnafına en iyi şekilde sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

AFET ARDINDAN TEMİZLİK BAŞLATILDI

Esnaflar, afetin geride bıraktığı yıkık ve dökükleri temizlemeye başladılar. Üzerine ağaç dalı düşen araç kenara çekilirken, kırılan dallar el birliği ile yol kenarına alındı.

DÜKKANLAR SULAR ALTINDA KALDI

Şiddetli yağmurla birlikte bir çok işyeri sular altında kaldı, tavanları da damlamaya başladı. Elektriklerin de sık sık kesildiği bölgede ampullerden damlayan sular esnafları korkutu. İşyeri sahipleri şartelleri kapatarak olası bir elektrik çarpmasının önüne geçmeye çalıştılar. Yolların da sağlıksız olması nedeniyle sular altında kalan işyerleri esnaf dayanışmasıyla bir bir temizlendi.

(AP-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – ALİ PARİM / ÖZEL HABER

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4175 Defa Okundu

YORUMLAR

Genel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Bakan Ahmet Arslan Atıf Özbey’in canlı yayın konuğu Doğan Vergül’ün Ramazan Bayramı Mesajı Meclis Başkanını Seçti Kazım Karabekir Paşa Hakkında Bazı Mülahazalar Takdirini, Ermeni Diasporaları’na ve Lobileri’ne MAŞA olan Vatikan’daki PAPA’ya bırakıyorum. Makine ve Elektrik Teknisyenleri Değirmenköprü köyünü tanıyalım Sarı ve Akkaya ailelerinin mutlu günü Yaşam Memnuniyeti Araştırması Kars’ta fırtına ve dolu afeti Ardahan YGS’de neden başarısız! - YGS sonuçları haber haberleri

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır