KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Ayı yavrusu emin ellerde
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayı, yavrusu, emin, ellerde, yavru, ayı, Kars, kafkas
2017-03-10 - 18:29
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Ayı yavrusu emin ellerde

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Erzincan’ın Refahiye ilçesinde 12 gün önce vatandaşlar tarafından bulunduktan sonra teslim edildiği jandarma ekiplerince Orman ve Su İşleri Bakanlığı Erzincan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine verilen 1.5 aylık yavru boz ayı getirildiği Kars’ta itinayla bakılıyor.

Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ve kısa süre önce faaliyete geçen Doğa Koruma ve Milli Parklar Kafkas Yaban Hayvanı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bakıma alınan minik boz ayı 10 gündür biberonla besleniyor.

Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gönüllü çalışan KAÜ Veteriner Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Sema Ergün, yavru ayıyla yakından ilgileniyor. 10 gündür yavru ayının beslenmesini ve diğer gelişimlerini yakından takip eden, biberonla besleyen, acıktığında ve uygukusu geldiğinde verdiği tepkilere göre hazırlıklı olan Sema Ergün, “Şuan da yaklaşık 1.5 aylık olduğunu tahmin ediyoruz. Tam olarak bilmiyoruz. 6 tane dişi var. İlk geldiğinde iki dişi vardı. İki dişi de patlamak üzere. Beslenirken bayağı zorlanıyor anne istediği için. Ama şimdi alıştık. Bir şekilde zapt edip besliyorum. Çok fazla beslenmek istiyor. Ama günlük ağırlığının yüzde 25’inden fazla beslememeye çalışıyoruz. Onun dışında gün içinde hep uyuyor zaten. Normal bir bebekten hiçbir farkı yok. Sürekli uyuyor. Sadece beslenmeye ihtiyaç duyduğunda uyanıyor. Onun dışında çok fazla sevme falan tarzı şeyler yapmıyoruz. Kafesinde duruyor. Daha çok sakin ortamlar tercih ediyor uyumak için.” dedi.

KAÜ Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erdoğan Uzlu da şunları söyledi:

“Yaklaşık 10 gün önce merkezimize Erzincan’dan nakledilen bir adet ayı yavrusuyla ilgili bugün karşınızdayız. Yine trajik bir hikâyenin bir mağdurundan bahsediyoruz. Her ne kadar basında çok medyatik, çok sevimli bir şekilde tepkiler almış olsa da aslında hikaye baştan sona trajik. Annesinden çok erken aylarda ayrılmış bir ayı yavrumuz var. İşin kötü tarafı bu tür hayvanlar annelerinden ayrıldıktan sonra ayılar özellikle ilk 20 aya kadar annelerinden bütün yaşamı öğrendiklerinden dolayı bir daha doğaya geri dönüş şansları olmuyor. Üstelik ayılar aynı zamanda bakıcılar temasına çok duyarlı, çok açık, çok yatkın hayvanlar. Bakıcıyla temas kurduktan sonra bir daha vahşi yaşamda normalde bırakılmaması yönünde prosedür var. Yavrularda dünya da uygulanan daha sevimsiz prosedürler var. Ama Türkiye bu konuda şanslı. Bursa Karacabey’de açılmış olan Celal Acar ayı barınağında yaban hayatı rehabilitasyon merkezinde ki bu arada sayın profesör doktor Nilüfer Aytuğ’a da selamlarımı tekrardan ileteyim. Çünkü bu merkezin kuruluşu tamamen onun üzerinden yürümüştü. Bu hayvanı yaklaşık 5-6 ay olduktan sonra yani kendiliğinden beslenme olanağını sağladıktan sonra aynı merkeze gidecek. Hayatının geri kalanını bakanlığımızın himayesinde Bursa Karacabey’de Celal Acar yaban hayatı kurtarma ve rehabilitasyon merkezinde sürdürecek.”

Muhtemelen anne ayının eks olduğunu tahmin ettiklerini de ifade eden Uzlu, çünkü köylülerin çok duyarlı olduklarını, bu tür hayvan buldukları zaman hemen alıp getirmekten ziyade çevrelerinde yuva veya anne olup olmadığını gözlemlediklerini tercih ettiklerini aktardı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 18369 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

İran Matematik Olimpiyatı Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı Kars Belediye Başkanı kaldırımda işçilerle kahvaltı yaptı Yücel Üzeyir: Kars Yeniden Bal Cennetine Dönüşsün Tolga Yüce TGRT EU’nun Canlı Yayın konuğu Büyükşehir İlçelerin Altyapısını Yeniliyor Hollandadan Kağızmanlı öğrencilere çanta Iğdır’da PKK/KCK Propogandası:15 Gözaltı Ural Aküzüm ile Spor Üzerine Röportaj 953 Yıl Önce Kars’ta Doğan Türk’ün Güneşi Çengilli Kilisesi ayakta zor duruyor Kars’a fındık büyüklügünde dolu yagdı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır