KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Bursa’da Geleneksel Nevruz Gecesi
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa’da Geleneksel Nevruz Gecesi
2017-03-19 - 16:20
BURSA
Facebook'ta Paylaş

 Bursa’da Geleneksel Nevruz Gecesi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Bursa Iğdır Derneği tarafından her yıl yapılan Nevruz Bayramının 11.si Bursa’da kutlandı.

Atalay Prenses Düğün salonunda yapılan Nevruz Gecesine  AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Bursa Vali yardımcısı Fatih Kadiroğlu, Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edabali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Kars Ardahan Iğdır Dernekleri Federasyonu (KAI) Başkanı Av. Sefer Erdinç Dülger,  KAI Federasyona bağlı dernek başkan ve yönetimleri, Yalova Iğdır Derneği Başkanı Ayşat Artan ve yönetim kurulu üyeleri, Siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ile belediye meclisi üyeleri katıldı.

Kars, Ardahan ve Iğdırlılar bir araya geldi. Gece şehitler anısına okunan Kuran Tilavetiyle başladı.

Iğdır AK Parti  Milletvekili Nurettin Aras geceye katılarak birlik ve beraberlik mesajları verdi.

AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Türk dünyasının milli bayramı olan Nevruz Bayramı kutlama programında hemşerileri ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasında 18 Mart Çanakkale Zaferi ile 15 Temmuz hatırlatmasında bulunarak, “Şehitler olmasaydı, vatan olmazdı. Biz de burada Nevruz Bayramını kutlayamazdık. Şehitlerimizin sayesinde bayramlarımızı kutluyoruz. Türk dünyası ile birlikte Nevruzumuz kutlu olsun” diyen Aras, Iğdır’daki Nevruz Bayramı kutlama gelenek ve göreneklerini örnekleriyle anlattı.

NEVRUZ TABİATIN RAHMETİDİR, BOLLUK KARŞISINDA DUYULAN HEYECANDIR

Iğdır Dernek Başkanı Kurban Güneş. “ Sayın vekilimiz Nurettin Aras’ın ve siz değerli misafirlerin bu önemli günde burada bulunmaları bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.Türk Dünyasının en eski bayramı olan Nevruz Bahar Bayramı Şenliğimize katılımınızdan dolayı bizlere şeref verdiniz. Şahsım ve yönetimim adına hoş geldiniz der, Nevruz Bayramınızı kutluyoruz. Bayramlar insanlar arasında sevgi ve saygının güçlendiği, barış ve kardeşliğin yaşandığı, birlik ve beraberliğin sağlandığı günlerdir. Nevruz bu milletin yaşam tarzıdır. Gelenek, görenek, dil, edebiyat, sanat ve inanç değerleri bu kültürün alt unsurlarıdır. Bütün bu hususlar toplumlara ulus ve millet olma bilincini aşılayan değerlerdir. Anadolu’dan Orta Asya’ya Kafkaslardan Ortadoğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada kutladığımız Nevruz Bayramının birlik ve dayanışmamıza güç veren bir gün olarak kutlanmasını istiyoruz. Nevruz tabiatın rahmetidir, bolluk karşısında duyulan heyecandır, bereketin selamlanmasıdır. Ancak böylesine ortak bir tarih, ortak bir mücadele ve ortak gelecek kabulüyle anlamlı ve bereketli olacaktır. Sonuçta yakılan Nevruz ateşlerinin sıcaklığının bütün milletimizin kalplerini ısıtmasını diliyorum. Nevruz Bayramınızı tekrar kutluyor saygılar sunuyorum.” dedi.

Bursa Vali yardımcısı Fatih Kadiroğlu da konuşmasında, katılımcıların Nevruz Bayramını kutladı. Kadiroğlu, 90’lı yıllarda Iğdır’ın Karakoyun İlçe kaymakamlığı görevinde bulunduğunu, Iğdır’da kutlanan Nevruz Bayramı gelenek ve göreneklerini çok yakından tanıyıp bildiğini belirterek,”hemşeriniz sayılırım” dedi.

Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ve Kars Ardahan Iğdır Dernekleri federasyon Başkanı Av. Sefer Erdinç Dülger’in kısa selamlama konuşmalarından sonra, gecenin düzenlenmesinde katkı koyan kişi ve kuruluşlara plaketleri, takdim edildi.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Nevruz Honçası AK Parti Iğdır Milletvekili Nurettin Aras ve Bursa Vali Yardımcısı Fatih Kadiroğlu’na takdim edildi. Aras ve Kadiroğlu ile davetli misafirler Honça’da bulunan boyanmış yumurtaları alarak tokuşturdular.

Gece yöresel oyunlar ve yöresel müziklerle devam etti.

(AE-BA-S) BURSA (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI- ALİ ERGÜL

x

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2681 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

İran Matematik Olimpiyatı Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı Kars Belediye Başkanı kaldırımda işçilerle kahvaltı yaptı Yücel Üzeyir: Kars Yeniden Bal Cennetine Dönüşsün Tolga Yüce TGRT EU’nun Canlı Yayın konuğu Büyükşehir İlçelerin Altyapısını Yeniliyor Hollandadan Kağızmanlı öğrencilere çanta Iğdır’da PKK/KCK Propogandası:15 Gözaltı Ural Aküzüm ile Spor Üzerine Röportaj 953 Yıl Önce Kars’ta Doğan Türk’ün Güneşi Çengilli Kilisesi ayakta zor duruyor Kars’a fındık büyüklügünde dolu yagdı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır