KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Ya Şehit Ol Ya Gazi Olunmaya Gidilen Yer: Çanakkale
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ya Şehit Ol Ya Gazi Olunmaya Gidilen Yer: Çanakkale, yaşar kop
2017-03-19 - 18:40
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Ya Şehit Ol Ya Gazi Olunmaya Gidilen Yer: Çanakkale

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

ÜNİVERSİTELİLER SAVAŞI OLARAK BİLİNEN, ANALARIN İFADESİYLE YA ŞEHİT OL YA GAZİ OLUNMAYA GİDİLEN YER: ÇANAKKALE

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kars il Başkanlığı Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yılı münasebetiyle düzenlediği anma programında konuşan Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kop, “Üniversiteliler Savaşı Olarak Bilinen, Anaların İfadesiyle Ya Şehit Ol Ya Gazi Olunmaya Gidilen Yer: Çanakkale” dedi.

Sugar Beet Cafe’de yapılan anma programına, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, MHP İl Başkanı Yaver Özcan, Ülkü Dcakları İl Başkanı Oğuz Güngör, Azerbaycan Başkonsolos yardımcısı, çok sayıda sendika ve STK’ların başkanları ve üyeleri ile akademisyen ve öğretmenler katıldı.

Kafkas üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yaşar Kop’un da konuşmacı olarak katıldığı program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı, ardından Vakıf Başkanı Murat Şamlı açılış konuşması yaparak sözü Kop’a bıraktı.

Yrd. Doç. Dr. Yaşar KOP ise konuya dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Öncelikle Şark Meselesine vurgu yapan Kop, Türklerin geldikleri yere geri dönmesi için Çanakkale Savaşının her iki taraf için önem arz ettiği üzerinde durarak sözlerine şöyle devam etti:

Jön Türklerin önde gelenlerinden olan Galip Vardar’a göre savaşın ana sebebi boğazlardır. Öyle ki Çanakkale Boğazı İstanbul Boğazı ile birlikte Baltık Denizi’nin alternatifi idi. Çünkü Almanya’nın yanında savaşa giren Osmanlı Devleti İngilizlerin müttefiki olan Rusya’ya yardım yapmasına engel teşkil etmekteydi. Ayrıca Alman- Osmanlı irtibatı İngiliz ve Fransızlara göre muhakkak koparılmalıydı. Bunun için en uygun yöntem Trakya’da yeni bir cephe açmaktı. Bu sıcak sahneleri gören Balkan Devletleri de kolaylıkla kendi yanlarına geçebilecekti. Buna ilaveten kendi yüklerinin hafiflemesi de planın başka bir boyutuydu. Fakat yorgun ve imkânlardan yoksun Türklerin, “hürriyet insanı asil yapar” düşüncesinden mahrumlardı. Bu yüzden itilaf devletleri olarak bilinen İngiltere ve Fransa hiçbir zaman unutamayacakları bir yenilgi alacaklardı. Netice itibariyle İngiliz ve Fransızlar önce 19 Şubat 1915 ile 18 Mart 1915 tarihleri arasında denizden saldırmışlar büyük bir yenilgiye uğradıktan sonra da hezimetlerinin öcünü almak ve yukarıda ifade ettiğimiz gayelerine ulaşmak için Nisan 1915 tarihinde karadan Gelibolu’ya asker çıkarmışlardır. Yaklaşık sekiz ay süren bir mücadele sonunda Ocak 1916’da Gelibolu yarımadasını boşaltarak belki de kendilerince canlarını kurtararak bir başarı elde etmişlerdir.

Sadece I. Dünya Savaşı içinde değil tüm Türk tarihi genelinde belki de en büyük savunma savaşı olan Çanakkale cephesi artık kapanmış, sahneye kahraman olarak Mustafa Kemal Paşa’yı çıkarmış ve dahası İstanbul ve boğazlara yönelen tehlike önlenmiştir. Fakat bu başarı, gayret, sabır ve sebat orada bırakılmamalıdır. Bu zafer ve etkileri şanına yakışır bir şekilde analiz edilmelidir. Şaşalı törenlerin aksine Japonya da uygulandığı üzere çocuklar nitelikli etkin birer vatandaş kılınmak isteniyorsa önce devasa fabrikalara, üretim merkezlerine götürülmeli akabinde de bin bir türlü zorluğa rağmen muhteşem bir zafer kazandığımız Gelibolu yarımadasına “turistik anlam taşımayan” bir duyguyla tabiri caizse topyekun taşınmalıdır. Atatürk’ün geleceğimiz dediği çocuklarımıza bu bilinç verilmeli ve Çanakkale Savaşları özenle anlatılmalıdır. Çünkü atalarımızdan birinin buyurduğu gibi “geçmişler geleceğe suyun suya benzemesinden daha çok benzerler”. Bu benzerlik sayesinde gençler/öğrenciler, nitelikli vatandaşlar hep birlikte Seyid Onbaşıyı, batmaz denilen İngiliz gemisi Ocean’ı 57. Alayı, savaşa gözünü kırpmadan giden aralarında Ruşen Eşref Ünaydın, Ömer Seyfettin ve Hamdullah Suphi’nin de olduğu bir çok aydın ve yazarı, bir sezon sonra hiç mezun veremeyen Konya, İzmir ve Galatasaray Lisesini ve daha nice konuyu da unutmamak adına hep hafızalarında yaşayacak ve yaşatacaktır. Bunları yaparken de akli melekelere çok iş düşmektedir, çünkü mide ile beyine ne girerse onu öğütür. Bu gerçek asla göz ardı edilmemelidir.  [Geniş bilgi için bkz: Kop, Y. ve Katılmış, A. (2006). İlköğretim II. Kademedeki öğrencilere Çanakkale Savaşları nasıl öğretilmeli?. Çanakkale: Savaşı ve Tarihi I. İstanbul: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Yayınları. s. 187–196.]

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2534 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta imar felaketi! Acil’en Önemli Sonbahara doğru tatlı adımlar Şimdi Destek Zamanı Cheese Life Magazine Dergisi Üreticiler ile Röportaj yaptı Bütünşehir Yasası Ve Kars Fotoğraf Diliyle Ani Sergisi 4-15 Ekim’de Ankara’da 5 dosyadan tutuklandı Kars’ta 14 kişi tutuklandı Yurda Kaçak Giren Afganlar yakalandı Sarıkamış’ta içme suyu çalışmaları VakıfBank tan Kars Ziraat Odasına Destek

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır