KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
İstanbul’da Muhteşem Nevruz Kutlaması
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İstanbul’da Muhteşem Nevruz Kutlaması
2017-03-21 - 00:04
İSTANBUL
Facebook'ta Paylaş

 İstanbul’da Muhteşem Nevruz Kutlaması

KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

İstanbul Türkiye Azerbaycan Derneği  ( İSTAD ) Üsküdar Bağlarbaşı Kültür Merkezinde düzenlediği muhteşem bir  program ile Nevruz Bayramını kutladı.

Program Türkiye ve Azerbaycan, iki Kardeş ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı.

Azerbaycan konsolosu Seymur Hesenli, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık, MHP ilçe Başkan Yardımcısı, Aydınlar Ocağı Genel Başkanı İbrahim Öztek, Irak Türkmenleri Temsilcisi Kemal Şair, Ardahan İl Dernek Başkanı Ahmet Demirbaş İsrafil Cabak, Musa Gök Ümraniye Serhat İlleri Dernek Başkan Yardımcısı Fikret Özdemir ve diğer STK temsilcilerinin de hazır bulunduğu programda  geçmişten günümüze Nevruz bayramı tüm geleneksel özellikleriyle canlandırıldı, kardeşlik havasında coşkuyla kutlandı.

Nevruz Programının açılış konuşmasını Başkan Sefer Karakoyunlu yaptı. Karakoyunlu yaptığı konuşmada

“Nevruz Bayramı Türkiye’nin, Azerbaycan’ın ve Türk Dünyasının birlik ve dayanışma günü bayramıdır.

Bu bayram, birlik, dayanışma ve kardeşliğimizin harcıdır. Nevruz yeni gün, yeni yıl ve yani hayat demektir. Nevruz;Toprağa, suya ve doğaya canın gelmesi ve yüce yaradanın insan oğluna bir lütfudur.

Bugün, aynı zamanda hakkın batıla, mazlumun zalime ve haklının haksıza galip geldiği bir gündür.

Bugün 80 milyon Türkiye’nin 300 milyonluk Türk Dünyasının kardeşlik ve Dayanışma günüdür.

Bu kardeşlik ve dayanışmamız sonsuza dek sürsün.

Azerbaycan Türkiye Dostluk ve kardeşliği asırlara dayanmaktadır. Bu dostluk kardeşlik ve dayanışma Sarıkamış’ta, Çanakkale’de Bakü’de ve kurtuluş savaşında tezahür etmiştir....

Biz bu gün varlığımızı..Sarıkamişta...Çanakkalede...Azerbaycan Bakü de şehit olan soydaşlarımıza borçluyuz. Bu vesile ile Çanakkale şehitlerini ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde vatan ve bayrak uğruna şehit olan tüm soydaşlarımızı saygı ve hürmetle anıyoruz...

2017 yılının Nevruz bereketiyle devam etmesini ve tüm dünyaya barış, hoşgörü ve huzur getirmesini diliyorum...” diyerek salondakilere katılımları ve ilgileri için teşekkür etti

Sefer Karakoyunlu’dan sonra Azerbaycan Konsolosu Seymur Hesenli ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı  Zeki Bıyık da kısa birer konuşma yaptılar.

Konuşmalar kısa tutularak gençlerin ve çocukların nevruz geleneğini yaşaması, yaşayarak öğrenmesi ve yaşatması için programa geçildi.

  Başkan Sefer Karakoyunlu’nun isteği ile herkes yanındaki ile  tanıdık yada tanımadık kim olursa olsun kucaklaştı bayramını kutladı.

 Sahnede hazırlanan sembolik nevruz ateşinin üzerinden önce protokol sonrada salonda bulunan gençler atladı.  Demir dövüldü, yumurta tokuşturuldu, salondaki tüm misafirlere nevruz yemişi dağıtıldı.

Kadın kollarının hazırladığı semeniler ve üzerih yakma geleneği büyük ilgi gördü.

Semra Türel, Cavid Hüseyin , Tuna Güvenç, Mustafa Günaydın, Gülşen Ardıç Azerbaycan müziği ve Türk Halk Müziği ile nevruz coşkusunu yaşattılar.

Ve Kafkas Yıldızları Olçan Uzan ve ekip arkadaşları bu coşkuyu Kafkas halk danslarıyla zirveye çıkardı.

İSTAD bu programında Çanakkale şehitlerini de unutmadı. Gençlik Kolarından Beyza Karakoyunlu ve Tolga Taşan’ın hazırladığı kısa bir oyun ile Çanakkale destanı zihinlere bir kez daha kazıldı, Çanakkale şehitleri anıldı.

Programda sponsorlar Ali Aşan-Ahmet Cevik-Servet Yenigün-Cahit Uğurlu-Gökhan Türkeş Öngel- Bülent Tanrıverdi- Muharrem Korkut plaket ile ödüllendirildi.

(BG-BA-S) İSTANBUL (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI - BURHAN GÖRKENKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2685 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Polisinden Uyuşturucu Operasyonu Karsta Uçuşlar İptal Edildi Karsa Şehit Ateşi Düştü! 15 Temmuz Platformunda Nöbetteyiz TAMŞAS Bir Kez Daha Farkını Ortaya Koydu Kars 36 Spor Balıkesir spor maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karsta Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı Kars ta Temizlenen Dereler Tekrar Kirletildi Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu 20 Eylül de Nöbette Arpaçayda Aras Edaş İşçisi Ölümden Döndü!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır