KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Türk Bilimadamının Keşfettiği İneği Gömen Porsuk, İnternet Fenomeni Oldu
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk Bilimadamının Keşfettiği İneği Gömen Porsuk, İnternet Fenomeni Oldu
2017-04-03 - 13:25
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Türk Bilimadamının Keşfettiği İneği Gömen Porsuk, İnternet Fenomeni Oldu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Bilimsel makalenin videosu, bir günde 3 milyon kere izlendi, “en viral görüntü” seçildi

TÜBİTAK Özel Bilim Ödülü’nü alan tek biyolog ve en genç kişi olan Utah ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, öğrencileriyle birlikte Utah çölünde yaptığı leşçil hayvanların ekolojisini araştırma projesinde dünyayı hayrete düşüren bir keşif yaptı.

Şekercioğlu ve ekibinin doğaya bırakıp fotokapanlarla takip ettiği yedi inek ölüsünün ikisi, iki ayrı Amerikan porsuğu (Taxidea taxus) tarafından hızla gömüldükten sonra porsuklar tarafından haftalarca yendi. İlk leşi kontrole gelen Şekercioğlu ve öğrencileri, önce ölü ineği çakalların sürükleyip götürdüğünü sandı. Ama fotokapanları kontrol edince, ölü ineği bir Amerikan porsuğunun gömdüğünü görüp hayrete düştüler. Her 10 saniyede bir resim çeken fotokapanlar, porsukların bu çöldeki en önemli leşçil hayvan olduğunu gösterdi. İlk leşi keşfeden porsuk, leşin önce çevresini, sonra da altını kazdı. Porsuk, leşin altındaki toprağı boşaltarak zeminin çökmesini sağladı ve deliğe düşüp kaybolan inek leşinin üstünü örttü. Diğer leş de başka bir porsuk tarafından gömülmüştü.

Utah’ın Büyük Havza Çölü kışın soğuk olduğundan, porsuklar inek leşlerini donmaya yakın olan  toprağa gömerek, eti buzdolabında saklarcasına haftalarca bozulmamasını sağladılar. Leşin yanına yuva yapan porsuklar, dolaşmak için yuvalarından her çıktıklarında yuva girişini toprakla kapatarak, başka hayvanların leşi bulmamasını da garantiye aldılar. Western North American Naturalist bilimsel dergisinde yayınlanan makale, bilim dünyasında ve basında büyük ses getirdi.

Araştırmacıların yüzlerce fotoğrafı birleştirerek hazırladığı video, ilk günde 3 milyon seferden fazla izlenerek viral hale geldi. Gömdüğü ineğin üstünde zafer edasıyla oturarak internet fenomeni olan “İnek gömen porsuk”, Twitter’da günün en çok konuşulan ikinci konusu, İmgur’da da günün en viral görüntüsü oldu. Sadece National Geographic videosu 2.3 milyon kere izlenen fenomen porsuk, onbinlerce kez paylaşıldı ve “Romanımı yazarken bu porsuk kadar azimli olacağım”, “Çölde kaybolan inekleri uzaylıların kaçırmadığı anlaşıldı”, “Zafer kazanmış komutan edasıyla oturuyor”, “Keşke Trump ve kabinesini de gömse” gibi binlerce komik yorum aldı.

Dünya basınının büyük ilgisini çeken makale, Science, National Geographic, Newsweek, USA Today, Guardian, Fox TV ve yüzlerce diğer uluslararası habere konu oldu. Projeyi yürüten Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Biyoçeşitlilik ve Doğa Koruma Ekolojisi Laboratuarı’nın kurucusu olan Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, muhabirimize konuştu:

“Bu bilimsel araştırmanın en güzel taraflarından biri, bilimin ve doğanın sürprizlerle dolu olduğunu bir kez daha göstermesidir. Bilimi bilim için yapmak çok önemlidir çünkü bilimde birçok zaman tahmin ettiğiniz şeyi değil, hiç beklemediğiniz sürpriz ve önemli bir şeyi keşfedebilirsiniz. Bu projemizde de öyle oldu. Bu araştırmaya başlarken hedefimiz Amerikan porsuğu değildi. Odak noktamız akbabalardı. Öğrencilerim Ethan Frehner, Evan Buechley ve Tara Christensen ile Utah çölündeki leşçil hayvan türlerini tespit etmek için, yedi ayrı noktaya inek leşleri bıraktık ve her birini fotokapanlarla takip ettik. Bu leşler, mandıraların bize bağışladığı ve doğum esnasında ölen dana leşleriydi. Her biri yaklaşık 25 kilo olan bu leşleri sadece 7-8 kilo olan Amerikan porsuklarının hızla gömdüğünü fotokapanlarda görünce şok olduk. Bu keşfimiz, böcek, kertenkele ve ufak memelilerle beslendiği düşünülen Amerikan porsuklarının esasında bu ekosistemlerde çok daha önemli bir ekolojik oyuncu olduğunu gösterdi. Bu hayvanların, bu zorlu çöl ekosistemindeki neredeyse her boyuttaki ölü memeliyi gömebileceğini öğrendik. Bu da ekosistemin işlevi açısından çok önemli. Amerikan porsukları bu leşleri hızla gömerek, hem diğer hayvanların yemesini engelliyor, hem kendilerine haftalarca yetecek bir besin kaynağını garantiye alıyor hem de leşlerin toprağa daha hızla karışarak toprağa gübre olmasını sağlıyor. Bölgede binlerce büyükbaş hayvan başıboş dolaştığı için, hastalanıp ölen hayvanların hızla gömülmesi de, hastalıkların yayılmasını azaltması açısından Amerikan porsuklarının hayvan sahiplerine sağladığı bir ekosistem hizmeti oluyor. Amerikan porsuklarının yerde kazdığı deliklere inekler takılıp ayaklarını kırdıkları için, bu porsuklar Amerikan çiftçileri tarafından pek sevilmez ve bazen öldürülür. Bu keşfimiz sayesinde, porsukların daha fazla korunacağını da ümit ediyoruz.

Bu çalışmanın diğer güzel bir tarafı ise, makalenin birinci yazarının bir lisans öğrencisi olması. Bu proje doktora öğrencim Evan Buechley’nin doktora tez projesinin bir parçası fakat Evan’ın tez konusu porsuklar değil, akbabalar. Porsuk fotoğraflarını görünce, bunun projedeki lisans öğrencisi Ethan Frehner için güzel bir makale olacağını düşündük. Makalenin literatur araştırmasını Ethan yaptı ve çoğunu da o yazdı. Bu muazzam basın ilgisini beklemiyorduk. Makale 31 Mart’da çıktığı için, arayan muhabirlerin yarısı inanamayıp “Bu 1 Nisan şakası mı?” diye sordu. Çalışmanın farklı videoları ilk üç günde 5 milyon kere izlendi, üniversite tarihinin en çok izlenen videosu oldu ve dünya basınında geniş yer aldı. Bu Ethan için de çok güzel ve unutamayacağı bir tecrübe oldu. Evan ile beraber Science, National Geographic, New York Times, Newsweek gibi dünyanın en önemli bilim ve basın kuruluşlarına başarıyla röportaj verdi ve çok mutlu oldu. Bu hafta da benimle yüksek lisans yapmak için başvurdu.

Bu çalışmamız aynı zamanda, ABD gibi milyonlarca bilimsel araştırma projesinin olduğu bir yerde dahi Amerikan porsuğu gibi iyi bilinen bir canlıyı bile pek tanımadığımızı gösterdi. Doğadaki milyonlarca canlı türünün çoğunu hiç tanımıyoruz. Burnumuzun dibinde bile keşfedilmeyi bekleyen hayret verici doğa gerçekleri var. Bu, ülkemiz Türkiye için daha da geçerli. Esasında benim ekoloji ve yaban hayatı araştırma projelerimin çoğu Türkiye’de. 2001’den beri Doğu Anadolu’nun doğasını ve yaban hayatını araştırıyor, tanıtıyor ve KuzeyDoğa Derneği ekibimle birlikte korumaya çalışıyorum. Bu projelerimizde de fotokapanlar kullanıyor, belgeseller çekiyor, bilimsel yayınlar yapıyoruz. Örneğin Sarıkamış Milli Parkı’nda yaban kedisini ve üreyen Kafkas vaşağı nüfusunu keşfettik. Ümidim, Türkiye’de de bu yeni keşfimize benzer, hayret verici doğabilim ve yaban hayatı keşifleri yaparak dünyaya duyurmak.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 66314 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediye Başkanı, İstanbul Beylikdüzü Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti 100. Yılında Sovyet İhtilali… Kaçakçıları Duman Sardı! Kars’ta çaldıkları altınlarla yakalandılar Yaz cepte... Yaz cepte... Kars’ın işgücü piyasası analizi İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Kur’an-ı Kerim Dersleri Başlıyor İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Osmanlıca Kursları Başlıyor Sol’un Kurbanı Alevîlik mi? Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! Bakan Arslan, KAI Tanıtım Günlerine katıldı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır