KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı
2017-04-07 - 15:12
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars Lojistik Merkezi’nin temeli atıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars Lojistik Merkezi’nin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Kars (Organize Sanayi Bölgesi) OSB yanındaki alanda düzenlenen törenle atıldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, OSB alanında toplanan kalabalık tarafından coşkuyla karılandı. Bakan Ahmet Arslan alana gelir gelmez önce vatandaşlarla tek tek tokalaştı ve hasbihal etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, OSB yanında 300 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak projenin sözleşme bedelinin 94 milyon 300 bin TL olduğunu söyledi. Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesine sahip lojistik merkezinin konteyner stok alanın da 170 bin metrekare olduğunu ifade eden Apaydın, demiryolu ünitelerinin yanı sıra her türlü idari ve sosyal donatıların bulunduğu lojistik merkezinin içine 16 kilometrelik demir yolu, ulusal demiryolu ağına bağlantısı için de 6.2 kilometre uzunluğunda inşa çalışması yapılacağını belirtti.

ÜLKEMİZİ BİR BAŞTAN BİR BAŞA DEMİR AĞLARLA ÖRÜYORUZ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başanı Ahmet Arslan da sözlerine lojistik merkezinin ne almana geldiğini anlatarak başladı. Bakan Arslan, “Ülkemizi bir baştan bir başa Demir ağlarla örüyoruz. Allah herkesten razı olsun. Özellikle ecdattan razı olsun. İmkansızlıkların olduğu dönemde 150 sene önce 100 sene övce bu ülkeyi demir ağlarla örmek için olağanüstü bir seferberlik sergilemişler ve ülkenin her yerine demiryolu getirmişler. Elbette ki Kars’a da getirmişler. Hepsini, ecdadı bu ülkenin bize vatan olarak bırakılması adına ister şehit olmak kanını dökmek adına bu ülke uğruna şehit olanlar ister görev başında hayatını kaybedenler velhasıl bize hizmet edenlerin hepsini rahmetle, minnetle anıyorum:” dedi.

KARA TREN TÜRKÜSÜNÜ DEĞİŞTİRDİK

Demiryolu hatlarının elektrikli hale gelmesinin çok önemli olduğunu da ifade eden Bakan Arslan, “Kara trenden kurtulmamız çok önemli. Onun için de türküyü değiştiriyoruz. ‘Kara Tren Gecikir Belki de hiç gelmez’den ‘Yüksek hızlı tren yetişir’ dönemine geldik, türküyü değiştirdik. 2 bin 300 kilometre bu an hattı elektrikli hale getiriyoruz. Sinyalli hat miktarı 5 bin kilometreyken 7 bin 300 kilometreye getirdik ve orada 2 bin 300 kilometrede çalışmalarımız devam ediyor. 11 bin kilometrelik hattın tam 10 bin kilometresini yeniledik. Amacımız var olanı daha konforlu hale getirmek ve onunla da yetinmeyip ülkemizi bir baştan bir başa kaliteli konforlu demiryoluyla Demirağlarla örmek. Ankara’dan Sivas’a inşaat devam ediyor ve Sivas-Erzincan arası ihale süreci devam ediyor. Önce Sivas’a sonra Erzincan’a gelmeli ki devamında Erzurum’a, Kars’a gelsin. Hiç şüpheniz olmasın Kars’a kadar da geliyor. Kars’a kadar da hızlı tren gelmiş olacak. Yeni bölgemize sizlere hayırlı ve uğurlu olsun.” diye konuştu.

KARS SADECE SARHATI BEKLEYEN İL OLMAYACAK SERHAT KONUMUNDAN YARARLANAN İL OLACAK

BTK Kars için, ülkemiz için çok önemlidir. Ama onu anlamlı kılacak olan ona entegre olacak olan bu lojistik merkezidir. İnşallah bugün inşaatını başlatıyoruz. Ve inşaatla birlikte bir çok hemşehrimiz burada çalışmaya başlayacak. Bittiğinde başlangıçta 500 kişi fiilen burada çalışacak. En az iki misli de buraya hizmet eden yan sektörde çalışanlar olacak. Ama biliniz ki bu lojistik merkezi hep gelişecek hep büyüyecek. Niye? Çünkü Kars artık cazibe merkezi. Cazibe merkezi olduğu için de buraya bir çok yatırım gelecek.  Bir çok endüstri bir çok sanayi gelecek. Onlar Kars’a istihdam demek onlar Kars’a iş demek, Kars’a yatırım demek. Onlarla birlikte lojistik merkezini de daha fazla büyüteceğiz ve 5 bin kişinin 10 bin kişinin çalıştığı bir lojistik merkezi haline geleceğiz. Niye? Bu lojistik merkeziyle de bu Kars sadece sarhatı bekleyen il olmayacak serhat konumundan yararlanan il olarak Azerbaycan’a, Türkmenistan’a, Kazakistan’a taa Çin’e kadar hizmet edecek. İşte hizmet ederken de buranın sanayisi gelişecek, istihdamı artacak. Bundan hiç şüpheniz olmasın.” dedi.

GELECEĞİMİZ İÇİN EVET

16 Nisan referandumuna da değinen Bakan Arslan, “Kars için ‘evet’, geleceğimiz için ‘evet’, torunlarımız için ‘evet’, istiklal ve istikbalimiz için ‘evet’, daha müreffeh bir Türkiye için ‘evet’, dünyadaki mazlumlara ve mağdurlara sahip için ‘evet’” diyerek konuşmasını tamamladı.

LOJİSTİK MERKEZİ İNŞAATI 30 EKİM 2018’DE TAMAMLANACAK

Bakan Ahmet Arslan’ın konuşmasından sonra temel atma törenine geçildi. İl Müftüsü Mehmet Genç’in duasının ardından temel atıldı. Bakan Arslan burada yaptığı açıklamada ise Lojistik Merkezi inşaatının 30 Ekim 2018 yılında tamamlanacağını müjdeledi.

KARS LOJİSTİK MERKEZİ HAKKKINDA

Proje ve ihale süreçleri tamamlanan Kars Lojistik Merkezi, Organize Sanayi Bölgesi yanındaki 300 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak. Yüklenici firma ile 94 milyon 300 bin TL bedelle imzalanan sözleşme kapsamında inşa edilecek lojistik merkezin içerisinde toplam 16 kilometre uzunluğunda 27 adet demiryolu hattı inşa edilecek. Demiryolu ünitelerinin yanı sıra her türlü idari ve sosyal donatıların bulunduğu Lojistik Merkezin ulusal demiryolu bağlantısı, inşa edilecek 6, 2 kilometrelik iltisak hattı ile sağlanacak. Kars Lojistik Merkezi, Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren hattı ile bütünleşecek Kars- Sivas hızlı tren hattı ve bu yıl içinde hizmete açılacak Kars-Tiflis-Bakü demiryoluyla bölgenin ve Kafkasların lojistik üssü adayı olacak. Yıllık 412 bin ton taşıma kapasitesi ve 175 bin metrekare konteyner stok alanına sahip Kars Lojistik Merkezi projesi tamamlandığında yaklaşık 500 kişi istihdam edecek.

7 ADET LOJİSTİK MERKEZ HİZMETE AÇILDI

Ülkemizde 20 noktada yapımı planlanan lojistik merkezlerden bugüne kadar; Samsun (Gelemen), İstanbul (Halkalı), Eskişehir (Hasanbey), Denizli (Kaklık), Kocaeli (Köseköy), Uşak ve Balıkesir (Gökköy) olmak üzere 7 adet lojistik merkez hizmete açıldı.

Diğerler lojistik merkezlerin inşa, proje, ihale ve kamulaştırma süreçleri devam ediyor.

TÖRENE KATILANLAR

Düzenlenen temel atma törenine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yanısıra; AK Parti Kars milletvekili Dr. Yusuf Selahattin Beyribey, Vali Rahmi Doğan, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, MHP’li Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdinç Dolu, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, Ticaret Borsası Başkanı İsmet Çelik, Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Namık Akça, Sarıkamış Belediye Başkanı Göksal Toksoy, Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun, Susuz Belediye Başkanı Murat Uray, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, Akyaka Belediye Başkanı Muhammet Toptaş, Dağpınar Belediye Başkanı Ömer Vargün, AK Parti geçmiş dönem il başkanları Remzi Aras, Ramazan Karakelle, Av. Ensar Erdoğdu, Ali Şakir Yurdakoş, AK Parti ilçe başkanları, il genel Meclis Başkanı Nevcati Dalı ve il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, TCDD çalışanları, STK başkanları ve vatandaşlar katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 37175 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediye Başkanı, İstanbul Beylikdüzü Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti 100. Yılında Sovyet İhtilali… Kaçakçıları Duman Sardı! Kars’ta çaldıkları altınlarla yakalandılar Yaz cepte... Yaz cepte... Kars’ın işgücü piyasası analizi İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Kur’an-ı Kerim Dersleri Başlıyor İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Osmanlıca Kursları Başlıyor Sol’un Kurbanı Alevîlik mi? Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! Bakan Arslan, KAI Tanıtım Günlerine katıldı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır