KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Kars Osmanlı Mahallesi’nde yıkım sürüyor
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars Osmanlı Mahallesi’nde yıkım sürüyor
2017-04-18 - 18:05
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars Osmanlı Mahallesi’nde yıkım sürüyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

KAMERA: ADEM ALP - SERHAT TV

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın talimatı, Vali Rahmi Doğan’ın gayretli çalışmalarıyla yeniden kurulması planlanan Osmanlı Mahallesi’nde yıkım işleri tüm hızıyla sürüyor.

Kars’ın en eski yerleşim alanlarından olan Kaleiçi Mahallesi’ndeki Kars Kalesi eteklerindeki Osmanlı Evleri’nin bir bir ayakta duramaz hale gelmesi, çarpık yapılaşmanın kale eteklerine kadar çıkması, çevredeki elektrik direkleri, düzensiz yapılaşmayla içinden çıkılamaz hale gelmesiyle Bakan Ahmet Arslan geçtiğimiz yıl düğmeye bastı. Kale çevresindeki tüm çarpık yapılaşmanın kaldırılması, etrafa pis kokular saçan dereler ve Kars Çayı’nın ıslahının yanında tarihi taş köprü ve hamamlarda da restorasyon çalışmaları hızlandırıldı. İşleri yakından takip eden ve vaktinin bölümünü bu civarda inceleme yaparak geçiren Vali Rahmi Doğan bir yandan çalışmaların sağlıklı yürümesini sağladı diğer yandan da aksaklığın yaşanmaması için sık sık ekipleri harekete geçirerek talimatlar verdi. Civardaki Kümbet Camii (12 Havariler Kilisesi), Evliya Camii, Harakani Türbesi çevresinde de bir dizi düzenleme ve ağaçlandırma yapıldı.

Bakan Ahmet Arslan’ın da katılımıyla geçtiğimiz hafta başlatılan yıkım çalışmaları son hızıyla sürerken Vali Rahmi Doğan da bölgedeki incelemelerine devam ediyor.

Bugün de AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın’a gelerek çalışmaları inceleyen Vali Rahmi Doğan, bölgede 20 tane Osmanlı Evi’nin, 1 tane de Osmanlı Çarşısı’nın olduğunu belirterek, “İnşallah bu ayın sonunda da ihalesini yapıp inşaata başlayacağız. Kars Çayı’yla ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Araçların bazıları Iğdır'da. Onları da getireceğiz ve sonra da dere ıslah çalışmaları devam hızlanacak.” dedi.

Vali Doğan ayrıca, Beylerbeyi Sarayı’nın da butik otel olacağını söyledi.

OSMANLI MAHALLESİ HAKKINDA

Anadolu’nun manevi Fatihi Şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretlerinin etrafına kurulacak olan Osmanlı Mahallesi bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist çekecek.

Kars Valiliği öncülüğünde Kültür Turizm ve Altyapı Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı (KARTAB) koordinesinde ‘Tarihi Dokunun Korunması Projesi’ de böylelikle hayata geçirilmiş olacak. 1. Etapta; Evliya Camii ve Kümbet Camii, çevre düzenlemesi, aydınlatma projesi ve çalışmalarda bölgede ekonomik ve sosyal alanların hayata geçirilecek.

Kars’taki tarihi ve kültürel değerlerin koruması, kentte Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Rus mimarisine kadar birçok önemli eser var. Tam da bu bölgelerde Osmanlı eserlerinin daha çok ön plana çıktığını görmek mümkün. Bu anlamda buradaki eserlerin en iyi şekilde nasıl koruyacağı noktasında çalışmalar sürüyor. Özellikle Harakani, Evliya Camii, Ulu Cami ile ilgili çalışmaların da devam ettiği proje kapsamında bölgenin düzenlenmesiyle atılan adımlar bir bir meyvesini veriyor.

Kars; tarihiyle, kültürüyle Türkiye’nin önemli kentlerinden birisidir. Önemli tarihi eserlere sahip olan kentte maalesef bu tür eserler kaybolmaya başlamıştı. Tarihi kimliğiyle Kars’ın kurtarılması ve turizme kazandırılması ile ilgili başlanılan projeler bir bir sürdürülüyor. Özellikle Kars Kalesi’nin aydınlatılması, Evliya Camii, Ulu Camii, Harakani bölgesinin düzenlenmesi, Osmanlı Mahallesi’nin yapılması ve Osmanlı eserleri olan eserlerin restorasyonuyla ilgili çalışmalar gözle görülür biçimde hareket ettiriliyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2240 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

KAKÜV’de Futsal Turnuvası Ciritte heyecanlı anlar ‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı... Kars Muhteşem Bir Cirit Gösterisine hazırlanıyor Erzurum MNG AVM’ye Ödül Kağızman Müftülüğünden Hafızlık İcazet Töreni Iğdır’da Yakalanan DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Tutuklandı Kars TDP’den sinema etkinliği PKK/KCK operasyonunda 5 kişi tutuklandı Kars’ta AK Parti’nin Yeni Kadın Kolları Başkanı Sevim Arslanoğlu KARPAT’ın Hedefleri ve Misyonu Seyfullah Türksoy’un Biyografisi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır