KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
1930-1938 Yıllarında Gazi Kars’ı Yöneten Belediye Başkanları2
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1930-1938 Yıllarında Gazi Kars’ı Yöneten Belediye Başkanları2
2017-04-19 - 15:57
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 1930-1938 Yıllarında Gazi Kars’ı Yöneten Belediye Başkanları2

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Araştırmacı-Yazar Sultan Aydın’ın, “1930-1938 Yıllarında Gazi Kars’ı Yöneten Belediye Başkanları2” yazısı:

4-GAZİ KARS’IN DÖRDÜNCÜ BELEDİYE BAŞKANI HAFIZ KURBAN YURTSEVEN’İN GÖREV YAPTIĞI YILLAR (1930-1932)

HAFIZ KURBAN YURTSEVEN’İN HAYAT HİKAYESİ

Gazi Mahmut oğullarından Akif efendinin oğlu, Hafız Kurban Yurtseven Kars’ın Kaleiçi mahallesinde 1883 yılında dünyaya gelmiştir.

Yemen Halefoğlu molla Muhyettin Efendiden ders aldı. Evliya Camii ve medresesinin imamı oldu. Tiflis’te çıkan Albayrak, Baku’de çıkan Açıkgöz, İlkbal, Basiret gazetelerinde takma adlarla yazılar yazdı.

Eğitimini tamamladıktan sonra Hafız Unvanını alarak kesintisiz 1939’a kadar Evliya Camii ve medresesinin imamlığı ve müderrisliği görevlerini yürüttü.

Hafız Kurban, bir yandan Evliya Camii ve medresesinin imamlığını ve müderrisliğini yürütürken diğer yandan da 1930-1932 yılları arasında Belediye Başkanlığını yürüttü. Bu yönüyle iki ve hatta üç görevi bir arada yürüten ender insanlardan biri oldu.

Belediye başkanlığının dışında Hilal-i Ahmer Cemiyeti, Türk Ocağı, Tayyare Cemiyeti, Nüfus Tahrir Heyeti ve Kars Ticaret Odası’nda çeşitli görevlerde bulundu. Ticaret Odası’ndan ayrıldıktan sonra 4 dönem İl Genel Meclis Üyeliği yaptı.

Hafız Kurban Kars’ta kaldığı süre boyunca önemli tarihi eserler arasında kabul edilen Ahmet Tevfik Paşa konağında yaşadı.  Hafız Kurban Yurtseven 13 Haziran 1972 tarihinde Eskişehir’de vefat etti. Cenazesi 1980 de Kars’a getirilerek büyük hizmetlerde bulunduğu Evliya Camii avlusuna defnedildi.

40 yıllık kara günlerimizde Kars Evliya Camii’nin hatipliğini yaptı. Prof. Dr. M. FAHRETTİN KIRZIOĞLU’nun 1958’de basılan edebiyatımızda Kars adlı kitabında hafız kurban yurt sevenin şiirleri yer almaktadır.

Kaynakça:

PROF.DR. Selçuk URAL,Hazine DOĞUALP

Fahrettin Erdoğan Türk Ellerinde Hatıralarım.

Vedat akçayöz

PROF .DR.M. FAHRETTİN KIRZIOĞLU

5-GAZİ KARS’IN BEŞİNCİ BELEDİYE BAŞKANI HAYRULLAH DAĞLI ‘NIN GÖREV YAPTIĞI YILLAR ( 1932-1938)

HAYRULLAH DAĞLI’NIN HAYAT HİKAYESİ

1932-1938 yıllarında Kars Belediye başkanlığı yapan Hayrullah Dağlı’nın hayatı ile ilgili herhangi bir resmi belge ve bilgiye ulaşılamamıştır. Sadece Yenigazili olduğu ve Kars Milli Şura’sında görev aldığı bilinmektedir. (HAZİNE DOĞUALP)

25 NİSAN 1918 TARİHİNDE KARS’IN KURTULUŞU VE 40 YILLIK KARA GÜNLERİMİZİN SONA ERMESİYLE BELEDİYE (REİSLİĞİNE) BAŞKANLIĞINA

Mamilov TEVHİTTİN, ,25 NİSAN 1918 ‘den  Başlayarak Meclis üyeliğine ise  FAHRETTİN ERDOĞAN, Hacı Abbasoğlu Mehmet BEY, Hayrullah DAĞLI, Hafız  Kurban YUTSEVEN, RUM İstefan VAYETTİN İse meclis üyeliğine seçilmişler, 13 Nisan 1919 tarihine kadar görev yapmışlardır

30 Ekim 1920 Kars’ın ikinci defa kurtuluşu ile Belediye Reisliğine Mustafa SABUNZA’deve  HAYRULLAH DAĞLI gerev yapmışlardır. Temmuz 1921’de yapılan milletvekilliği seçiminde ise Belediye Reisi Hayrullah DAĞLI’DIR. Hayrullah Dağlı, Cenubi Garbi Kafkas hükumeti Dişişleri Bakanı , İlk Kars Valisi, ilk Kars Millet vekili Fahrettin Erdoğan’ın amca zadesi ve Fahrettin beyin eşi Zahra hanımın akrabası, Hayrullah Dağlı1919-1920 yıllarında Sarıkamış Bölgesinde oluşan Şuralar ve milislere önderlik etmiştir.

Kaynakça

FAHRETTİN ERDOĞAN TÜRK ELLERİNDE HATIRALARIM SAYFA 129,197,210

YAZI DİZİSİ DEVAM EDECEKTİR.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1514 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Büyükşehir’in Yatırım Seferberliği Devam Ediyor Kars Ülkü Ocakları’ndan Sabah Gazetesi yazarına sert tepki! Sarıkamışta Orman Hırsızları Suçüstü Yakalandı Karsta Askeriyenin Trafosunu Çaldılar! Meclis Komisyonunda Beyribey ve Sarıbal Tartıştı Kars İstanbulda Tanıtılıyor Karslı şair, yazar Coşkun Karabulut’a Azerbaycan’da büyük ilgi Massey Fegusonla Tarla Günleri Kars’ta Nöbetçi Kuyumcu Trafikte ne kadar dikkatliyiz? Iğdır’da Azerbaycan’ın bağımsızlık yıldönümü kutlandı Ardahan Üniversitesi Rektörü: Dirileceğimiz yer kalemdir ve onun yazdıklarıdır

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır