KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
Girişimci Türkler Dordecht Kentinde Buluştu
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Girişimci Türkler Dordecht Kentinde Buluştu
2017-05-17 - 09:50
HOLLANDA
Facebook'ta Paylaş

 Girişimci Türkler Dordecht Kentinde Buluştu

KAFKAS HABER AJANSI / ERGÜN KULA

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Ergun KULA - Dordrecht / HOLLANDA -  KHA

Toplantının konusu , Risk olmadan ticaret olmaz

Kısa adı HTKD olan Hollanda Türk Kadınlar  Derneği  tarafından Rotterdam yakınlarındaki  Dordrecht kentindeki  Van der Valk otelinde düzenlenen konferansa ilgi oldukça fazlaydı.

Yaklaşık 500 davetlinin katıldığı konferansa Türkiyenin  yanı sıra Almanya ve Hollandadan katılan,  Türk ve Hollandalı girişimiciler büyük ilgi gösterdl.

"Girişimci kadınlar ve ekonomi" ana temasıyla organize edilen konferansa, Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız,  Yükselir Grup Yönetim Kurulu Başkanı İşadamı Yavuz Yüksel, BRN Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve DEIK Yönetim Kurulu Başkanı  İşkadını Berna Gözbaşı İlter ile  DEIK- DTIK Avrupa Bölge Komitesi Başkan Yardımcısı ve Merkezi Hollanda da bulununan Edelstaal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları konuşmacı olarak katıldılar.

  Konferansa ,  başta Hollanda  olmak üzere uluslar arası düzeyde iş yapan Türkiye’den ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden birçok firma temsilcisi ile CEO’su da katıldı.

Konferansa Lahey Büyükelçiliği  Ticaret Ateşesi Tayfun Erkan, Rotterdam Charlois Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Baran, MÜSİAD Başkanı Ali Bekdur, DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Dogan, Rizeliler Dernek Başkanı Kamil Kopuz, Üsküdar Üniversitesi Avrupa Müdürü Öznur Yıldırım, Ijsselmonde Belediye Meclis Üyesi Necat Kayanın yanı sıra bir çok tanınmış sima bu etkinliği izlediler.

Deniz Sezer ve Tarık Saki’nin sunumuyla konferansın açılış konuşmasını yapan HTKD Başkanı Sibel Saki, “Konferansımızın amacı; kadın girişimciliğini teşvik etmek, ekonomiye katkılarını ön plana çıkarmaktır.Biz HTKD olarak  bayan  girişimcilerimizi  temel konularda bilgilendirmek, işlerinde yeni fırsatlar yaratmaları için onlara  önerilerde bulunmak ve kişisel gelişimlerine destek sağlamaktır.Biz bayanlara fırsat verildiğinde onların nasıl başarılı olduklarını görüyoruz.  Zira her girişimci kadın bu desteği kendi çevresinden alamamaktadır. Ayrıca HTKD olarak  maksadımız Türk ve yabancı şirketler arasında işbirlikleri kurulmasına zemin oluşturmaktır.” şeklinde konuştu.

Edelstaal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, DEİK  DTIK Avrupa Komitesi Başkan Yardımcısı Turgut Torunoğulları, “2015 verilerine göre, Avrupa’da 5 milyon 200 bin Türk yaşıyor, girişimci sayımız 146 bin, işletme başına ortalama yatırım 115 bin, işletme başına ortalama ciro 460 bin 900 avro. Avrupa’da çalışan sayımız yaklaşık 3,5 milyon. 2023 yılında girişimci sayımızda yüzde 4 oranında artış bekleniyor ve toplamda 190 bin girişimcimiz olması öngörülüyor. Türkler Avrupa’da sadece üretici değil aynı zamanda tüketicidir. Hollanda’da 20 binin üzerinde Türk girişimcimiz vardır.  Geçtiğimiz yıllarda  DEİK olarak bazı güzel ve etkili faaliyetler düzenledik . Vatandaşlarımızın Ankaradan kaynaklanan sorunlarına değinerek , bakanlarımızla ve Cumhurbaşkanımızla istişarelerde bulunduk ve vatandaşlarımızın bazı sorunlarının çözülmesine yardımcı olduk.  DTIK teki faaliyetlerimizden bazıları şöyle: AB-Türkiye ilişkileri, gurbetçilerin araçlarının 2 yıl Türkiyede kalması, eğitim, askerlik bedelinin düşürülmesi , sınırlardan geçiş, sağlık, boşanma işlemleri vs.” açıklamasında bulunan  Turgut Torunoğulları konuşmasına devamla firma olarak  yıllardır kadınlarla çalışmaktayız, Bizim çalışma arkadaşlarımızın büyük bir bölümü kadınlardan oluşmaktadır. Biz  kadınlardaki başarıya, azime bizzat şahit olduk .  Avrupa’daki Türk kadınlarının her alanda büyük başarılara imza atmalarına rağmen bir çatı altında toplanamayışlarının eksikliğini Hollanda Türk Kadınlar Derneği’nin  Hollandada önemli bir misyon üstlendiğini ve bunuda yerine getirmiştir. Onların başarılarını görmek bizleri mutlu etmektedir.”

KADINLAR BAŞARILI

En başarılı siyasetçileri, iş adamlarını, liderleri, bilim adamlarını kadınların doğurduğunu ifade eden Torunoğulları, “Kadınlara olanak verildiğinde, onlara  destek olunduğunda erkeklerin yüz yılda yakaladıkları başarı grafiğini bayanalr  5 / 10 yılda yakalayabilmektedir. Biz bunu kendi firmamızda bizzat gözlemledik şeklinde konuştu.

 Uluslararası ticarette zirveyi zorlar hale gelen ve merkezi Kayseride bulunan BRN Yatak Yönetim Kurulu Başkanı Berna İlter de Uluslararası iş dünyasının zirvesindeki kadınların başarılarından söz etti. Ayni zamanda DEIK Yönetim Kurulu Üyesi olan  İlter, Türkiye’nin yurtdışındaki iletişiminde girişimci Türk kadınlarımızın rolü bence çok büyüktür,  Bizde firma olarak büyümeye devam ediyoruz. Şu anda 100 ülkeye ihracat yapıyoruz.  2023 yılında 150 ülkeye ihracat yapmayı hedefliyoruz” dedi.

12 değişik dalda , 17  ülkede faaliyet gösteren ve  20 binden fazla çalışanı ile istikrarlı büyümesini sürdüren

Yükselir Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Selim Yükselir de “Tüm doğallığı ile yaşamından kesitler vererek Başarılı Girişimcilik konusundaki tecrübelerini anlattı.

Yaklaşık 35 dakika salonda bulunan  ve çogunluğunu bayan girişimcilerin oluşturduğu toplulağa  hitap eden Yükselir, “Sizler öncelikle iyi bir Hollandalı olmalısınız. Çünkü Hollanda’ya karşı bir sorumluluğunuz var. Özünüzü kaybetmeden yaşadığınız ülkeye uyum sağlamalısınız. Ticaret yaparken mutlaka riski göze almak zorundasınız, risk olmadan ticaret olmaz. Başarıyı iyi yakalamanın bedeli çok çalışmaktan geçer. Sizden bir isteğim var, sizler birer kutsal annesiniz, anne adayısınız, Hollandayı çok sevin. Çünkü burası güzel bir ülke.” şeklinde konuşmasını tamamladı. 

 Rotterdam Başkonsolosu Sadın Ayyıldız ise girişimci bayanlara şunları söyledi: “AB’nin,  göçmen sorunu için sözünde durmasını bekliyoruz. AB, 2 senedir 3 milyar avro verecek, hala verecek. Biraz daha samimiyet, biraz daha karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde bir ilişkiyi götürmek lazım. Ben umuyorum ki, Avrupalı siyasetçilerde daha makul bir çizgiye gelir. STK’lar olarak sizler de hem Hollanda hem Türkiye siyasetine gereken girişimleri her zaman yapın, düşüncelerinizi iletin. Girişimci olmaktan, yeni fikirler üretmekten, bu fikirleri hayata geçirmekten korkmayalım. Başkonsolosluk olarak her zaman elimizden gelen desteği vermeye hazırız.”

 Programda ayrıca Rabobank’ın Finans danışmanları Yasmin Abdi ve Ferdi Yıldırım ve Hollanda Ticaret Odası Girişimcilik Danışmanı Astrid Ponsioen-Pirets te girişimcilere Hollandada ve Avrupada girişimciliğin anlatıldıgı  kısa bir sunum yaptılar.

 Programın sonunda HTKD yöneticileri konuşmacılara günün anısına birer plaket takdim ettiler.  Katılımcıların network görüşmeleri ardından aile fotoğrafı çekilerek program sona erdi. Konferansta ayrıca müzik eşliğinde bir tanışma  kokteyli  tertip edildi.

(BA-BA-S) HOLLANDA (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI - ERGÜN KULA

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1662 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

KAKÜV’de Futsal Turnuvası Ciritte heyecanlı anlar ‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı... Kars Muhteşem Bir Cirit Gösterisine hazırlanıyor Erzurum MNG AVM’ye Ödül Kağızman Müftülüğünden Hafızlık İcazet Töreni Iğdır’da Yakalanan DEAŞ Terör Örgütü Üyesi Tutuklandı Kars TDP’den sinema etkinliği PKK/KCK operasyonunda 5 kişi tutuklandı Kars’ta AK Parti’nin Yeni Kadın Kolları Başkanı Sevim Arslanoğlu KARPAT’ın Hedefleri ve Misyonu Seyfullah Türksoy’un Biyografisi

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır