KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars’ta Kıyamet Fakirin Başına Koptu!
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars’ta Kıyamet Fakirin Başına Koptu!
2017-07-13 - 15:39
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’ta Kıyamet Fakirin Başına Koptu!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Kars’ta Başbakanlık TOKİ yanındaki Yeşilkart TOKİ konutlarında 20 Nisan 2017 tarihinde meydana gelen rüzgarda bir apartmanın yıkılan çatısı 2.5 ay geçmesine rağmen onarılmadı. Kapısını çaldıkları yetkilerden bir ses çıkmadığını bu yüzden de mağdur olduklarını söyleyen sakinler, olası bir rüzgarda çatıdaki saçakların savrulmasıyla insanların zarar görebileceğini de belirterek önlem alınmasını istediler. Kendi imkanlarıyla yapacak güçleri olmadığını, ilgili firmanın da ilgilenmediğinden yakınan sakinler “Kıyamet fakirin başına kopuyor. Sorunumuza sahip çıkılmasını bekliyoruz” dediler. Yağmurlu havalarda da üst kattaki evlerin su altında kaldığını, duvarların da zarar gördüğünü ifade ederek bu sıkıntıları aylardır yaşadıklarını belirttiler.

BAŞBAKANLIK TOKİ YANINDAKİ YEŞİLKART TOKİ EVLERİNİN BİTMEK BİLMEYEN ÇATI SORUNU:

Yeşilkart TOKİ CYB 8 A blok sakinlerinden Gencay Kurban, “20 Nisan tarihinde apartmanımızın çatısı çıkan rüzgar dolayısıyla parçalandı. Bütün yetkililere, büyüklere bildirdik, bize durumun Bakanlığa resmi yazıyla bildirildiği söylenmesine ve geçen zamana rağmen yapılan bir şey yok, göremiyoruz. Durumu birbilerinin üzerlerine atarak zaman geçiriyorlar, sorunumuzu yaptıramıyoruz.” dedi.

Yağmur yağdığında da evlerin su sızdırdığını söyleyen Kurban, “Yağmur yağdığı zaman evlerimiz perişan bir hale geliyor, bütün apartman sakinleri bu durumdan huzursuz, evlerimiz suyun altında kalıyor. Bu duruma devlet büyüklerimizden Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Valilikten bir çözüm bulmalarını istiyoruz. Allah rızası için bize yardımcı olsunlar. Bütün apartman sakinleri şahittir bu duruma çok perişan haldeyiz, mağdur durumdayız, çözüm bulunması gerekiyor. Bize bu daireler 36 - 37 Bin TL karşılığında verildi, aylık 135 TL taksit ödüyoruz. Ödemelerimiz gecikmiyor, eğer geciktiği zaman hemen arkadan  telefon açıyorlar. Rüzgarda hasar gören çatımızın onarımı için yetkililere telefon açıyoruz, onlarda geçiştirip duruyorlar, ama ödemeye geldiği zamanda hemen telefonlarımızı çeviriyorlar. Bu konuda herhangi bir icraatleri yok, bu duruma el atmalarını istiyoruz. Nisan ayının 20'sinden beri yaklaşık 4 - 4,5 aydır apartmanımızn çatısı parçalanmış, evlerimiz suyun altında. Rüzgarda hasar alıp parçalanan çatımız, yapılmadığı için günden güne hasarın miktarı da artıyor. Rüzgarın esmesiyle birlikte parça parça kağıt gibi aşağıya savruluyor. Daha önceden de uçtu yapıldı, ama yaptıranlar iyi ustalara verilmediği için yine aynı sorunla karşılaştık. Şimdi benim bulduğum ustalar var bunlara yaptıracağız, onlarda 10 bin TL karşılığında yapıyor. Onu da Sosyal yardımlaşma yetkilileri fiyat araştırmasına çıktıklarını belirterek geçiştiriyor. Bunun fiyat araştırması yapılacak bir durumu yok yani 10 yıl garantili olduğu için. Bütün kurumlara başvurmamıza rağmen herhangi bir netice alamadık. Artık son çaremiz devlet büyüklerimiz, inşallah onlar sesimizi duyup uçan çatımızı yaptırırlar.” diye konuştu.

Kurban ayrıca çatı katına çıktıklarında karşılaştıkları manzara karşısında, “Sonumuz ne olacak bizim, rüzgar çıktığı zaman bu alandaki herkes risk altında. park halinde olan araçlar var, yanıbaşımızda çocuk parkı var bunların hepsi risk altında. Dikkat edilmesi gereken bir ihmal var burada, yetkililere sesleniyoruz. Rica ediyoruz Allah rızası için adeta bizi buraya terk etmiş durumdalar. TOKİ’nin hali bu, çatımızın hali bu. Şuan gördüğünüz bu parçalanmış çatı rüzgar estiği zaman aşağıda oynayan çocukların üzerine düştüğü zaman bunun sorumlusu kim olacak? Bunun vebalini günahını kim çekecek? Yazık günah değil miyiz? Bizim suçumuz günahımız bu mudur?” diye dert yandı.

Apartman sakinlerinden Yüksel Mavzer de, “3. ayın 20'sinden beri çatı uçmuş vaziyette, kendileri en üst katta oturuyor hallerini görüyoruz. Yağmur yağdığı zaman evlerinin içerisine kovaları koyarak çözüm bulmaya çalışıyorlar, evlerinde huzurları kalmadı. Gece yağmur yağmaya başladığı zaman ev sakinlerinin hepsi bir köşeye kaçıyor, evin içerisine damlamayacak bir yer arıyorlar, ama imkansız gibi birşey. Bu çatının üçüncü defa uçuşu, yapılması için adamlar malzemeli olarak veriyorlar bu işi, malzemeli olarak işi alan kişi en yüksek fiyatı verip en kaliteli malzemeyi alıyor ama buraya getirdiği buraya kullandığı malzeme en adi malzeme. Ladin ağaç kullanıldı çatıda, bu ağaç güneş yedikten sonra hemen uçuyor rüzgarla birlikte. Apartmanın çatısının 3. defa uçuşu bu, geçen sene ve önceki senede uçtu. Rüzgar hafif veya şiddetli  estiği zaman bizler evlerden korkumuzdan dışarı çıkamıyoruz. Ayrıca apartman sakinlerinin doğalgaz vanaları ve tesisatının koruyucu ile kapanmadığından dolayı tehlike ile her an karşı karşıya kalıyoruz.” dedi. 

Mavzer “Kıyamet Fakirin Başına mı Kopuyor?” diyerek, “Biz buradan devlet büyüklerimize sesleniyoruz. Buraya sahip çıksınlar. Burası fakir yeri olduğu için mi kimse sahip çıkmıyor. Rüzgarın esmesiyle parçalanan çatıdan düşen parçalar nedeniyle park halinde olan araçlar var günde birisi zarar görüyor. Hadi arabaları malı boş verinde, aşağıda oyun oynayan çocuklarımız var yukarıdan kopan parçalardan birisi çocuklarımızın başına düştüğü zaman, bir çocuğa bir şey olduğu zaman bunun hesabını kim verecek? Geçen gün yine parçalar düştü aşağıya Allah’tan kimse yoktu aşağıda. Eğer olmuş olsalardı orada insanlar bugün belki de ölmüş olacaklardı. Her sene aynı sorun yaşanmaz. Kıyamet Fakirin Başına mı Kopuyor? Yani bize artık bir yardım eli uzansın.” serzenişinde bulundu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 4264 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Karayollarından Mihralibey Köprüsüne Bariyer Önlemi Türkiyenin İlk Harp Müzesi Kars ta Yapılıyor Kars Toz Bulutuna Esir Oldu Vali Doğan dan Yeni Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti Kars Belediyesinden Caddelere Yeni Oturma Bankları ve Çöp Kutuları Karsta 30 Kadına Kendi İşini Kurma Fırsatı Moritanya İzlenimlerim Sarıkamışta İlköğretim Haftası kutlamaları Kars’ta ders zilini vali çaldı Saftirik Yaşar Yılmaz Kızılderelilerle Taksimi Coşturdu Vatandaşlar Derede Akan Pis Sulara Tepki Gösterdi Karsta Araç Akü Hırsızı Yakalandı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır