KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kars, 15 Temmuz’da bir kere daha tarih yazdı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kars, 15 Temmuz’da bir kere daha tarih yazdı
2017-07-16 - 02:34
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars, 15 Temmuz’da bir kere daha tarih yazdı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Twitter sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: @kafkasajans

Facebook sayfamızı takip için bu linke tıklayınız: https://www.facebook.com/Kafkas-Haber-Ajans%C4%B1-109128249159175/

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin birinci yılında Kars, 2016’daki duruşunu bir kez daha gösterdi ve binlerce vatandaş Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşüne katıldı. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen büyük bir katılım gösteren Karslılar, 15 Temmuz şahitlerinin ismi okunduğunda da “Burada” diyerek şehitlerini andı. Salanın okunmaya başladığı gece yarısında ise aniden bastıran yağmur bastırınca vatandaşlara naylon yağmurluklar dağıtıldı. 10 yaşındaki Fatma Seher Nebioğlu’nun ‘Ben Anadolu’yum” şiiri ise bazı katılımcıları ağlattı.

Yürüyüş, saat 20.30’da tarihi Kars kalesi civarında Anadolu’nun manevi Fatiphlerinden Şehit Ebu-l Hasan Harakani Hazretleri Türbesinin bulunduğu Evliya Camii önünde başladı. Yürüyüşe; Vali Rahmi Doğan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, 14. Mekanize Tugay Komutan Vekili Albay Ali Fuat Arıkan, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın, AK Parti 24. dönem Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektör Vekili Prof. Dr. Mükremin Özkan Arslan, daire amirleri ve binlerce vatandaş katıldı.

İl Müftüsü Mehmet Genç’in duasından sonra yürüyüşe geçen Karslılar, “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “Ya Allah Bismillah Allah-u Ekber” slofanlarıyla Atatürk ve Faikbey Caddeleriden geçerek Demokrasi Meydanındaki Emniyet Müdürlüğü önüne geldiler. 7’den 70’e katılımın olduğu program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıylab başladı.

Vali Rahmi Doğan burada yaptığı konuşmada “Bu millete pusu kurup, diz çöktürmek isteyen kalleş, namert, alçak, işbirlikçiler, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde çöreklenmiş, hain bir çete. Bu çete tarihin asla affetmeyeceği bir ihanette bulundu. Kışlardan çıkardığı tanklarla, havalandırdığı jetlerle, uçurduğu helikopterler ve silahlandırdığı askerlerle ülkemizin varlığına kast ederek, imha ve işgal girişimine başladı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet adamlarımızın üzerine suikast timleri gönderdi. Komuta kademesini esir alıp, ülkemizin gözbebeği kurumlarına en ağır silahlarla saldırdı. Savaş şartları içerisinde düşmen kuvvetlerinin bile tenezzül edemeyeceği bir alçaklıkla milli iradenin merkezi olan Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladı. Sivil halkın üzerine acımasızca bombalar, mermiler yağdırdı. Sokaklarını savaş meydanlarına, kurumlarını harabeye, yüreklerimizi yangın yerine çevirdi” dedi.

“Zihnimizde geçmişin acı hatırları vardır. Nice ihtilaller, darbeler yaşamıştık. Ama böylesi bir ihaneti ilk defa görüyorduk.” Diyen Vali Doğan, “O gece anladık ki, bu işgal ve vahşetin içinde bizden gibi görünüp, sinsice pusuya yatan hain emellerin hayaliyle kılcal damarlarımıza kadar çöreklenen, yıllarca masun Anadolu halkının hamiyet duygularını sömüren bir kirli yapı, emperyalist güçlerin maşası olmuş, FETÖ adında bir ihanet şebekesi vardır. Çevremizdeki ateş çemberine rağmen Türkiye’nin son günlerde global bir güç olması, yakaladığı istikrar, devasa yatırımlara imza atması, milli ve yerli politikalar uygulaması birilerini fena halde rahatsız etmiştir. 15 Temmuz gecesi yapılan bu hain kalkışmaya direndik. Bu güce boyun eğmedik. Bu hain kalkışmaya direndik. Ne kadar büyük bir millet olduğumuzu, bir araya gelip kenetlendiğimizi, güçlü ve kararlı bir lidere sahip olduğumuzda ne destanlar yazabileceğimizi bir kez daha gösterdik. 15 Temmuz gecesi Kars’ta birlik, beraberlik içerisinde demokrasiye sahip çıkan, vatanın birlik beraberliğine sahip çıkan, tek devlet, tek vatan, tek bayrak, tek millet diyen tüm vatandaşlarımıza, siyasi parti temsilcilerimize, kamu kurumlarına, dernek, vakıf ve tüm kesimlere teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ile Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın da birer konuma yapmasından sonra 10 yaşındaki ilkokul öğrencisi Fatma Seher Nebioğlu, Bingöllü Şair Hacı Gürhan’ın ‘Ben Anadolu’yum’ şiirini seslendirdi. Gür sesle okuduğu şiir alanda coşkuşa ve duyguya neden oldu. Şiir boyunca alkışların susmadığı görülürken bazı katılımcıların ağlaması da dikkatlerden kaçmaı.

AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın daha sonra telefonla Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı arayarak konuşmasını alandakilere dinletti. Bakan Arslan, 15 Temmuz’daki dik duruşuyla dünyaya örnek olan Karslılara teşekkür etti.

SALAYLA BİRLİKTE YAĞMUR BAŞLADI

İl Müftülüğü Tasavvuf korosunun sahne alarak ilahiler seslendirdiği alanda Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi de canlı olarak dev ekrandan izletildi. Saat 00.18’de de ülke genelinde aynı anda salalar okundu. Kars’ta salanın okunmasıyla birlikte yağmur bastırdı. Yağmurun artması vee havanın da soğuk olmasıyla AK Parti İl Binasından naylan yağmurluklar getirilerek halka dağıtıldı. Vatandaşlardan bazıları da Vali Rahmi Doğan’ın şemsiyesi altında yağmurdan korundu.

3 AYLIK BEBEK DE İLGİ ODAĞI OLDU

Soğuk havaya rağmen iki aylık bebeğiyle alana gelen bir kadına sandalye verilerek protokol yanına oturtuldu. Kadın program boyunca battaniyeye sardığı bebeğini sallayarak ısıtmaya çalıştı. Bazı katılımcılarda soğuktan korunmak için battaniyelere büründü.

BELEDİYE ÇORBA DAĞITTI

Kars Belediyesi de alanda sabahlayan vatandaşlara sıcak çorba ikramında bulundu. Çorbanın ilk dağıtımını da Vali Rahmi Doğan, 14. Mekanize Tugay Komutan Vekili Albay Ali Fuat Arıkan ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta yaptı.

Alada ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı, Kızılay, UMKE ve AFAD ekipleri de stant kurdu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2748 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Polisinden Uyuşturucu Operasyonu Karsta Uçuşlar İptal Edildi Karsa Şehit Ateşi Düştü! 15 Temmuz Platformunda Nöbetteyiz TAMŞAS Bir Kez Daha Farkını Ortaya Koydu Kars 36 Spor Balıkesir spor maçı saat kaçta, hangi kanalda? Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karsta Kars Valiliği Açıkladı Artık Çocuklara O Maddelerin Satışı Yasaklandı Kars ta Temizlenen Dereler Tekrar Kirletildi Kars Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu 20 Eylül de Nöbette Arpaçayda Aras Edaş İşçisi Ölümden Döndü!

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır