KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Sanayi İşletmelerinin Dikkatine
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sanayi İşletmelerinin Dikkatine
2011-03-29 - 01:13
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Sanayi İşletmelerinin Dikkatine

7033 SAYILI SANAYİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE ÜRETİMİN DESTEKLENMESİ

AMACIYLA BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN HAKKINDA DUYURU

 “7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun” 01 Temmuz 2017 tarihli ve 3011 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapılmış ve geçici madde eklenmiştir. Ayrıca, yerli malı kullanımına ilişkin yeni düzenleme yapılmıştır. 7033 sayılı Kanunun sanayi işlemleri ve yerli malı ile ilgili maddeleri yer almaktadır.

Bu bağlamda

a)          6948 sayılı Kanun kapsamına alınan yazılım üreten işletmelerin sanayi siciline kayıt edilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılması,

b) Yeni kurulacak sanayi işletmelerinin işyeri açma ve çalışma ruhsatı almadan önce sanayi sicile kayıt için uygun olup olmadığına dair yazı verilmesi (BAMS çalışmaları kapsamında elektronik ortamda düzenlenecektir) kayıt için uygun olan işletmelerin 6948 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereği üretime başladıkları tarihten itibaren iki ay içinde sanayi sicil Belgesi almak için müracaat etmeleri gerekmektedir. Yeni uygulamaya ilişkin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ilgili Kurumlara bilgilendirme çalışması yapılmıştır.

c) Sanayi siciline kaydı olmayan işletmelerin kayıt olmalarının sağlanmasının önü açılmıştır. Bu çerçevede işletmelerin sanayi siciline kayıt yaptırmaları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından istenilmektedir.

d) Sanayi siciline kayıt olmamış işletmelere herhangi bir idari para cezasına maruz kalmadan 01 Temmuz 2018 tarihine kadar Sanayi Siciline kayıt yaptırmaları imkânı getirilmiştir. Ancak bu tarihe kadar kayıt olmayanlara idari para cezası uygulanacaktır. Diğer taraftan 7033 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce 6948 sayılı Kanunun 4 üncü ve 5 inci maddesine aykırı işlem yapmış işletmelere idari para cezası uygulanmayacaktır. Bu çerçevede, uygulamaya ilişkin sanayi işletmelerinin bilgilenmesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca istenilmiştir.

e) Kamu alımlarında orta ve yüksek teknolojili yerli malı ürün teklif eden istekliler ile yazılım ürünü teklif eden istekliler lehine % 15 oranında fiyat avantajı sağlanması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca yapım ilerinde kullanılacak makine, malzeme ve ekipman ile yazılımın tamamının veya belli bir kısmının yerli malı olması şartı getirilebilecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1848 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta imar felaketi! Acil’en Önemli Sonbahara doğru tatlı adımlar Şimdi Destek Zamanı Cheese Life Magazine Dergisi Üreticiler ile Röportaj yaptı Bütünşehir Yasası Ve Kars Fotoğraf Diliyle Ani Sergisi 4-15 Ekim’de Ankara’da 5 dosyadan tutuklandı Kars’ta 14 kişi tutuklandı Yurda Kaçak Giren Afganlar yakalandı Sarıkamış’ta içme suyu çalışmaları VakıfBank tan Kars Ziraat Odasına Destek

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır