KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı
2017-08-06 - 01:29
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Tarihi Hamamın Yapımı Yarım Kaldı

Kars Kalesi eteklerinde Taş Köprünün yanı başında bulunan tarihi Muradiye Hamamı, restorasyonu için harcanan 633.45,93 TL'nin ardından ödenek çıkmaması sebebiyle inşaat çalışması yarım kaldı.

Kars'ta koruma altına alınıp ardından restorasyon çalışması yapılarak tekrar Kars turizmine kazandırılması amacıyla 29.03.2016 tarihinde restorasyon çalışmasına başlanılan tarihi Muradiye Hamamı ödenek çıkmaması sebebiyle, çalışmalar yarıda bırakılarak kaderine terk edildi.

1774 tarihinde Osmanlı Mimarisi tarzında inşaa edilen ve büyük ahşap balkonu bulunmasından dolayı halk arasında balkonlu hamam olarak ta bilinen Muradiye Hamamı bir büyük ve bir küçük iki kubbeden oluşan, içerisinde kemerler bulunan hamam ilgisizlikten dolayı kaderine terk edilmiş durumda iken Kars İl Özel İdaresi tarafından 633.45.93 TL ihale bedeli ile tarihi hamamın restorasyon çalışması 29.03.2016 tarihinde başlatılmış, ihale şartnamesinde verilen 200 günlük iş yapım süresinin tamamlanmasıyla birlikte belirtilen tarihte ilk etabı tamamlanarak fotoğraflarda görüldüğü vaziyette bırakılmıştır.

Kars'ın tarihi mekanlarını gezmek için gelen yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan eserler arasında bulunan Muradiye Hamamını gezmek için gelen vatandaşlar ise böyle tarihi bir eser,n bu vaziyette bırakılmasına tepki gösteriyor. Tarihi taş köprü yanında bulunan Muradiye Hamamını ziyaret eden vatandaşlar ise yapılan restorasyon çalışmasındaki bilgilendirme levhasında yazan ihale fiyatına rağmen hala inşaat halinde kalmasına tepki göstererek, madem devamını getirmeycektiniz, bunca masrafı neden buraya yaptınız? Yazık günah değil mi? bu devletin milletin parasına. Görüyorsunuz yaklaşık 1 Milyon TL para harcanmış ama hala inşaat halinde, burada ilk etap çalışmaları devam ederken burada gelip boy boy demeç verenler oldu, şimdi soruyoruz neredesiniz? neden bunca masraftan sonra bu tarihi yapıyı tamamlamıyorsunuz?" şeklinde olurken, tepkilerini şöyle sürdürdüler, Kars'ta zaten bu tür eserlerin kazandırılmasına yönelik çalışmaları gerçek manda göremiyoruz, burada göz boyamaktan başka bir işlem yapılmadı, keşke dediğimizde haksız olsaydık, olsaydıkta bu eser harcanan bunca paranın ardından böyle yarım vaziyette bırakılmayarak bu şehre bu tarihe kazandırılsaydı" ifadelerini kullandılar.

Karslı vatandaşlar 633.45.93 TL tutarında para harcanarak ilk etabı tamamlanarak kaderine terk edilen tarihi Muradiye Hamamının daha fazla zarar görmeden, ilk etapta yapılan uygulamaların bozulmasına fırsat verilmeden devamının getirilerek Karsa, Karslıya, Kars turizmine kazandırılmasını istediler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 5703 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Ordu Caddesi’ne Yakışmayan Görüntü Bakan Arslan: Bu proje, uluslararası koridorlarımızın tamamlayıcısı olacak Yüreğim İrevan’da Kaldı Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı el ele Eğitime Uzanan Yol Kars’tan geçiyor! Kars’ta teröristler etkisiz hale getirildi İran Matematik Olimpiyatı Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı Kars Belediye Başkanı kaldırımda işçilerle kahvaltı yaptı Yücel Üzeyir: Kars Yeniden Bal Cennetine Dönüşsün Tolga Yüce TGRT EU’nun Canlı Yayın konuğu Büyükşehir İlçelerin Altyapısını Yeniliyor

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır