KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor
2017-08-06 - 23:23
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammet Şamil Kakça’nın, “Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor” yazısı:

Geçen gün ilk kez arpaçay kuyucuk golü kuş cennetini yakından görme fırsatım oldu. Burası Türkiye'nin, Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13. alanı olma özelliğini taşıyor.

Arpaçay sınırları içerinde olan Kuyucuk Gölü, Kars kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre mesafede yer alıyor.

Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden bin 627 metre yükseklikte bulunuyor. Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 211 farklı kuş türünü barındırıyor.

Böyle güzellikte bir kuş cennetine sahip olmasına rağmen Kars ve civarı halkı tarafından yeterli ilgi ve alaka görmüyor.

416 hektarlık alanda kurulu kuş cennetine ulaşmak için stabilize yol dışında bir seçenek yok. Düzenli bir şekilde göle ulaşmak için çeşitli yönlerden yollar yapılması gerekir.

doğru düzgün tanıtım olmaması, ulaşım zorluğu, toplumun ilgi ve alaka alanlarının farklı olması buranın cazibeli hale gelmesine engel olmuş olabilir.

Gölde ki kuşları seyir için bir tane gözetleme kulesi yapılmış ama oda yıkılmaya yüz tutmuş durumda. İçerisinde kuşlar kendine barınak yapmış.

Böyle bir kuş zenginline sahip bölgenin cıvıl cıvıl olması gerekirken maalesef ilgisiz ve terk edilmiş bir hal sergiliyor.

İnsanımız Hayatı salt bir eğlence zevk ve yaşama Endeksledigi için bu tür yerlere pek ilgi alaka göstermedigıde başka bir gerçek.

Yabancı turistlerin daha çok ilgi gösterdiği kuş cennetine yetkililerin sahip çıkması gerekir. Kuş golü etrafında ağaçlandırma,piknik alanları ve gözetleme kuleleri yaparak burayı canlandırabilir.

Avrupa ülkelerinde olsa yüz binlerce ziyaretçi akımına uğrayacak Bu tür yerler maalesef bizde pek değer bulmuyor.

Buralari tanıtmak ve buralara ilgi ve alaka çekmek için,

Kuyucuk kuş gölü festivali yapılsa,

Buraya  okullardan geziler düzenlenense,

Kuyucuk golü için yarışmalar düzenlenense,

Kuyacuk için proje teşviki verilse,

Ulaşım kolay bir hale getirilse,

Dünya da iyi bir tanıtım ile turistler buraya çekilse

Gözetim kuleleri çoğaltilsa kötü mü olur.

Eğlence merkezlerine, oyun tuzaklarina boş faydasız meşgalelere düşen topluluk buralarda teneffüs edip doğa ile baş başa kalsa fena mı olur.

Kendimizi cafe köşelerine mahkum etme veya boş kelam meclislerine adapte etme yerine bu tür yerlere mecbur etsek daha güzel olmaz mı.

Neden ilim bilim bize her batı dan geliyor. Neden bizim insanımızin araştırmaci ruhu olmasın. İlmi kavramlar Türk çocuklarının ismi ile anılmasin. Neden benim yurdumun coğrafi tarihi sosyal botanik tarihini başkası yazsın.

Araştırmaya meraklı öğrenmeye istekli bulmaya gayretli bir nesil yetiştirirsek kuyucuk gibi yerler böyle kaderine terk edilmez

Evet kuyucuk golü kuş cenneti sizi bekliyor. Lisanı hal ile oraya göç ederek gelen kuşlar diyor ki ey insanlar gelin rabbinizin biz kuşlar üzerinde tecelli ettirdiği muhteşem sanatları görüp temasa edin.bizi tanıyın başkalarına tanıtın.Kemal ve cemalimizi görün ve başkalarına da gösterin. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2943 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Sarıkamış Emniyetinden operasyon Kağızmanspor Selimspor’u yendi 3.Uluslararası Ebu-l Hasan Harakani Sempozyumu Ankara’da Cumhuriyet Bayramı ve Kars ve Iğdır’ın Kurtuluşu gecesi 100. Yılında Sovyet İhtilali, Gelişimi ve Bölgesel Etkileri Uluslararası Sempozyumu Kağızmanlılar Antalyada buluştu Şenkayalılardan Başkan Sekmen’e Yatırım Teşekkürü Kars’ta Asayiş Uygulaması Kars’ta uyuşturucu operasyonları Kars 36 Spor’da Hedef Altınordu Galibiyeti Mehmet Özbey’in mutlu günü Dursun Yeşilyurt ve Gurur Tablosu

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır