KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
İmar Konusunda Belediyelere Sıkı Takip Geliyor!
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmar Konusunda Belediyelere Sıkı Takip Geliyor!
2017-08-06 - 23:39
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 İmar Konusunda Belediyelere Sıkı Takip Geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, imar planlarından haksız kazanç elde eden belediyelere cezai işlem başlatılacak. İmar kanunlarında yapılacak olan değişiklik sayesinde imar planlarından haksız kazanç elde eden belediyelere cezai sorumluluklar getirilecek.

Özellikle  “Parsel bazında yoğunluk artışının verilmemesi, imar planlarının delinmemesiyle ilgili düzenlemeler olacak. Haksız kazanç varsa, cezai sorumluluk getirilecek. “Parsel bazında yoğunluk artışının verilmemesi, imar planlarının delinmemesi, imarda değişiklik oluyorsa ve bundan bir rant doğuyorsa kamunun buradan payını alması, imardaki her hareketin vatandaşa açılması ve takibine sunulmasıyla ilgili düzenlemeler olacak. Belediyeler istediği yüksekliği veremeyecek. Verirse, sorguyla karşılaşacak, haksız kazanç varsa, cezai sorumluluk getirecektir.

SİT alanlarının yeni sınıflandırmasını ekolojik temelli bilimsel raporlara göre yapacaktır. Tabiatın tahrip edilmek "Yüzeysel tahminlerle, 'şurası SİT alanı olsun, şu 1, şu 2' diye yapılan tespitler var. Halk ev yapamaz hale geliyor. Mülk sahiplerini canından bezdiriyor. Birinci dereceli alanlar kesin korunacak. Özel mülkler kamulaştırılacak, ikinci derece nitelikli koruma alanlarında bungalov gibi tesislere izin olacak. Son derece olan sürdürülebilir alanlarda da otel ve ticari işletme kurulabilecek. Bunlarla ilgile de Çalışmalar devam ediyor.

Şehir Hastaneleriyle Birlikte Gayrimenkul Fiyatları İkiye Katlandı!

Şehir Hastaneleri, gayrimenkul piyasasına doping etkisi yarattı. Temellerinin atılmasıyla, çevresindeki arsaların fiyatları en az iki katı değerleniyor. Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle şehir hastaneleri atağına kalkan Türkiye'nin bu hamlesi Anadolu'da olduğu gibi Kars'ta da bazı gayrimenkul piyasasını coşturdu. Hastanelerin temellerinin atılması bile Anadolu şehirlerindeki arsa fiyatlarında iki kata kadar varan artışlar getirirken, bu şehirlerin yapısal anlamda yenilenmesi için de önemli bir fırsat oldu.

Şehir hastanelerinin gayrimenkulde ortaya çıkardığı bu hareketin markalı konut üreticilerini İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın dışında Kars'ın da aralarında bulunduğu Doğu Anadolu bölgesine kaydırması bekleniyor.

Modern ve çağın en iyi özellikleriyle tasarlanarak yapılan şehir hastaneleri, yapılmaya başladıkları yerlerin yeniden düzenli ve modern bir şekilde yapılanması için olumlu fırsatlar yaratıyor. Şehir hastanelerinin bulundukları bölgelerdeki eski binalar yerlerini daha modern ve güzel yapılara bırakıyorlar. Artık özel hastaneler gibi konumlanan ve birçok bölümü içeren şehir hastaneleri, çevre illerden de tedavi amaçlı vatandaşların akınına uğruyor.

2019 yılında hizmete girecek olan Kars "Şehir Hastanesi" gibi hastanelerde bunun ilk işaretleri görülmeye başladı. Bu da gelecek yıllarda burada önemli bir yapı stokunun bulunmasını zorunlu kılacak.

YENİ UYGULAMA 1 EYLÜL’DEN İTİBAREN BAŞLIYOR!

Gayrimenkul sektörü hiç şüphesiz son yılların en çok gelişen ve ilerleme kaydeden sektörü. Hal böyle olunca gayrimenkul sektöründen gelen vergi oranlarında da artışlar meydana geldi. Bir yıl içerisinde yaklaşık olarak Türkiye'de 1 milyonun üzerinde konut alınıp satılıyor. Bu kadar fazla konutun alınıp satıldığı piyasada vergi toplama işleminin de sıkılaştırılması gerekiyor.

 Maliye ise bu konuda bir çözüm bulmuş durumda. Maliye, vergi kaçağından şüphelendiği durumlarda mükellefi incelemeye almadan önce izah için çağıracak. Cezalı duruma düşen vatandaş borcunu 15 gün içinde öderse indirim alacak.

Yeni uygulamada açıklamaları ve belgeleriyle Maliye’yi ikna eden mükellefler cezadan kurtulacak. Açıklamaları yeterli bulunmayanlar ya da izahıyla vergi kaçırdığını bir anlamda itiraf eden mükellefler ise borçlarını 15 gün içerisinde ödemeleri halinde yüzde 20 oranında ceza ödeyip vergi incelemesinden kurtulacak. Yeni düzenleme özellikle gayrimenkul alım satımlarını gerçek değeri üzerinden beyan etmemiş milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor.

Maliye Bakanlığı, geçen yılın Ağustos ayında ilk defa vergi mevzuatına eklediği “izaha davet” uygulamasını hayata geçirecek tebliği yayımladı. Maliye, yeni düzenleme sayesinde vergi idareleriyle mükellefler arasındaki uyuşmazlıkların azaltılması, Maliye'nin zamanının daha etkin ve verimli alanlarda kullanılması ve vergiye gönüllü uyumun artırılmasını hedeflediklerini bildirdi. Yeni düzenleme 1 Eylül'den itibaren uygulamaya başlayacak.

Bir mükellef izaha çağrılabilmesi için o kişi ya da şirket hakkında vergi kaçırdığına dair ihbarda bulunulmamış olması ve vergi incelemesi başlatılmamış olması gerekiyor. Ön tespitte vergi kaçırdığından kuşku duyulan mükellefler Gelir İdaresi ve Vergi Denetim Kurulu bünyesinde kurulan ‘İzah Değerlendirme Kurulu'na bildirilecek, kurulun izaha çağırdığı kişi veya şirketler kendilerini burada savunacak. Mükellef hakkında son kararı kurul verecek.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSIKHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 2721 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Sarıkamış Emniyetinden operasyon Kağızmanspor Selimspor’u yendi 3.Uluslararası Ebu-l Hasan Harakani Sempozyumu Ankara’da Cumhuriyet Bayramı ve Kars ve Iğdır’ın Kurtuluşu gecesi 100. Yılında Sovyet İhtilali, Gelişimi ve Bölgesel Etkileri Uluslararası Sempozyumu Kağızmanlılar Antalyada buluştu Şenkayalılardan Başkan Sekmen’e Yatırım Teşekkürü Kars’ta Asayiş Uygulaması Kars’ta uyuşturucu operasyonları Kars 36 Spor’da Hedef Altınordu Galibiyeti Mehmet Özbey’in mutlu günü Dursun Yeşilyurt ve Gurur Tablosu

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır