KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Kağızman Kayısısını ucuza gitmesin diye kurutuyorlar
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kağızman Kayısısını ucuza gitmesin diye kurutuyorlar
2017-08-13 - 17:15
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kağızman Kayısısını ucuza gitmesin diye kurutuyorlar

Kars Kağızman kayısıyı havaların çok sıcak gitmesiyle erken olgunlaşması ve istenilen seviyede pazar bulamaması nedeniyle ucuza gitmemesi için kurutuluyor.

Kağızman kayısısının Türkiye’de yetişen kayısıların en lezzetlisi olduğunu söyleyen yetiştiricilerden Ali Çelik, kayısıları artık kuruttuklarını söyledi. Çelik, bu mevsimlerde kuruttukları kayısıları kışın aşma olarak sattıklarını ve evlerinde kış yiyeceği olarak kullandıklarını söyledi.

Kağızman’a ilk kayısının İran’dan gelen Şah Budak tarafından bahçelendirildiğini de belirten Çelik, “Şah Budak burada ağaçları ekip bahçeye çevirdiği zaman ağaçlar 7 sene meyve vermemiş. Demişler ki ‘Şah Budak sen bu kadar burayı ağaçlardındın ama bir bir tanesinde verim olmadı’ demişler. O da demiş ki ‘Bahçesi var barı var, Ayvası var narı var, 7 yıldır bağ becerdim olmadı, Koy desinler Şah Budak’ın bağı var.’ Bundan dolayı Şah Budak’ın getirdiği ağaçlarda sonradan verim artmış ve etrafa yayılmış” diye konuştu.

Bu yıl kayısıların alıcı olmamasından dolayı kayısıları ellerinde kaldığını belirten Çelik, “Buzde kayısılarımız ucuz gitmesin diye kurutmaya başladık. Kışın aşma olarak kullanıyoruz. Çünkü Kağızman kayısınının özelliği aromasının farklı olmasıdır. Çok lezzetli ve suludur. Kağızman’ın doğal olarak toprak yapısında var bu özellikleri. Onun için de kayısılarımız diğer illere nazaran yenildiği zaman hem sulu hem de çok lezzetli bid tadı vardır.” şeklinde konuştu.

Kayısıların bu yıl para etmediğini de kaydeden Çelik, “Kağızmanlılar geçimlerini kayısıyla sağlamaktalar. Fakat bu yıl kayısılarımız para etmedi. Fiyatının çok ucuz olması ve havaların aşırı sıcak gitmesinden dolayı çabuk yetişmesine neden olunca kayısılar üreticinin elinde kaldı. Böyle olunca da Meysu fabrikalarına 25 kuruştan vermek zorunda kaldık. Kurutup aşma yaptıktan sonra kilosu 8-10 TL’den satılıyor. Kalitesine göre fiyat değişebiliyor.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1408 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars’ta Ordu Caddesi’ne Yakışmayan Görüntü Bakan Arslan: Bu proje, uluslararası koridorlarımızın tamamlayıcısı olacak Yüreğim İrevan’da Kaldı Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı el ele Eğitime Uzanan Yol Kars’tan geçiyor! Kars’ta teröristler etkisiz hale getirildi İran Matematik Olimpiyatı Mega projeler en şiddetli depremlere bile dayanıklı Kars Belediye Başkanı kaldırımda işçilerle kahvaltı yaptı Yücel Üzeyir: Kars Yeniden Bal Cennetine Dönüşsün Tolga Yüce TGRT EU’nun Canlı Yayın konuğu Büyükşehir İlçelerin Altyapısını Yeniliyor

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı
Arpaçay’da Feci Kaza: 2 Ölü 4 Yaralı

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır