KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Arıcılar dertli!
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arıcılar dertli!
2017-09-09 - 15:32
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Arıcılar dertli!

KAFKAS HABER AJANSI / Bedir ALTUNOK

Kars’ta bu yıl yaşanan kuraklıktan en çok etkilenenler arıcılar oldu. Geçtiğimiz yıla oranla bal üretimi yüzde 20’lere kadar düşen arıcılar kredi borçlarının ertelenmesini istedi.

35 yıllık arıcı Ordulu Yaşar Kaçar da arıcılıktan bu yıl zarar edenlerden biris. 10 yıldır Kars’ta arıcılık yapan ve kesintisiz her yıl Kars’a gelen Yaşar Kaçar, bu yıl zarar etmesine rağmen önümüzdeki yıl da Kars’a gelmeyi düşündüğünü çünkü yapcağı başka bir işinin olmadığını söyledi.

Bu yıl da yaklaşık 2.5 aydır Arpaçay-Akyaka yol ayrımındaki bir araziye arkadaşıyla beraber 425 kovanla konuşlanan Yaşar Kaçar, kuraklık olmasaydı 12-13 ton bal alabileceklerini belirterek yaşanan kuraklık nedeniyle yaklaşık 2 ton bal olacağını ifade etti.

Balcı Yaşar Kaçar, arcılığın içinde bulunduğu durumu “10 yıl öncesiyle 10 yıl sonrası aynı değil. Şu anda iklim değişikliği nedeiyle verim oranı her yıl yüzde 30 aşağı düşüyor.” şeklinde özetlerden iklim değişikliği nedeniyle bahar yağmurlarının eskilerdeki tadı vermediğini vurguladı.

Kaçar daha sonra şunları söyledi:

“35 yıldır arıcılık yapıyorum, son 10 yıl boşa çalışıyoruz. İklim dolayısıyla verim düşük olduğu için bankalardan kredi kullanıyoruz, ödemede zorluk çekiyoruz. Bunu fırsat bilen bal tüccarları da bunu fırsat bilip 5 yıldır aynı fiyattan almaya çalışıyorlar. Devletimizin buna sahip çıkmasını istiyoruz. Kredilerin ertelenmesinde devlet bize yardmcı olsun. Bu yıl bal beklentimiz yok denecek kadar az.  Burada şu anda arkadaşımın kovanlarıyla beraber 425 kovan var. İyi bal olsa 12-13 tonun üzerinde bal alırdık ama şu anda 2 tonu ileri geçemeyiz. Kuraklık oldu, yağmurlar iyiolmadı, bahar kötü geçti o yüzden de verim düşük oldu.”

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 547 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

VakıfBank tan Kars Ziraat Odasına Destek Bursa KAI Federasyonu Kars 36 Sporu Yalnız Bırakmadı Kars Belediyesinde İstifa Depremi, Arda Soner Tatlı İstifa Etti Karsın Susuz Köyünde Yaşam Savaşı Kars Karayollarından Mihralibey Köprüsüne Bariyer Önlemi Türkiyenin İlk Harp Müzesi Kars ta Yapılıyor Kars Toz Bulutuna Esir Oldu Vali Doğan dan Yeni Emniyet Müdürüne Hayırlı Olsun Ziyareti Kars Belediyesinden Caddelere Yeni Oturma Bankları ve Çöp Kutuları Karsta 30 Kadına Kendi İşini Kurma Fırsatı Moritanya İzlenimlerim Sarıkamışta İlköğretim Haftası kutlamaları

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır