KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Karsın Susuz Köyünde Yaşam Savaşı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karsın susuz köyünde yaşam savaşı. Karsın Digor İlçesine bağlı Bacalı Köyündeki su sıkıntısı köylüleri canından bezdirdi.
2017-09-23 - 10:47
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Kars’ta Susuz köyde yaşam savaşı

Kars’ın Digor İlçesi’ne bağlı Bacalı Köyü’nde yaşanan su sıkıntısı köylüleri canından bezdirdi. Kanalizasyonun bağlı bulunduğu köy deresinden hayvanların içme suyu, bulaşık ve çamaşır için eşeklerle su taşıyan köylüler içme sularını da Digor ilçe merkezinden tankerlerle taşıyorlar.

Digor ilçesine 12 km mesafedeki 1300 nüfusu bulunan 150 hanelik Bacalı köyünde 17 öğretmen gözetiminde 300 öğrenci de eğitim görüyor. Köy bundan 20 yıl öncesine kadar 300 hane yaklaşık 2000’in üzerinde nüfusa sahipti. Yıllardır süregelen susuzluk ve bulunamayan çareler nedeniyle göç veren bir köy oldu. Her geçen gün de susuzluk nedeniyle yaşanan göç artıyor ve artık köylüler kendi köylerinde yaşamak istemiyor.

BÖYLE GİDERSE HEPİMİZ GÖÇ EDECEĞİZ

Muhtar Casim Boğanlı “Bu köy önceden 250-300 hanelik köydü bu su yüzünden göç ettiler. Şu anda köyde 150 hane, 1200 civarında nüfus kalmış artık böyle giderse hepimiz göç edeceğiz.” dedi.

Köylülerden Engin Özbag da, “Yetkililere diyoruz ki ‘bu su sıkıntısı yüzünden biz metropol kentlere göç ediyoruz” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANA SESLENDİLER

Bilal Özbuğur, “Ben buradan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a sesleniyorum; lütfen Kars’ın Digor ilçesine bağlı Bacalı köyünde susuzluğumuz giderilsin.” derken, Hacı Özbuğur ise 20 yıl öncesine kadar içme suyu için olmasa bile derelerden temiz su aktığını ve fazla sıkıntı olmadığını ifade ederek, “Şimdi ise Pazarcık ve Digor ilçesinin kanalizasyonunun bağlanmasıyla  biz dereyi bile terk etmek zorunda kaldık. Temiz akan derelere lağımın bağlanması ne kadar ahlaki ne kadar doğrudur” ifadesine yer verdi.

TEK İSTEKLERİ SU

Ne kömür, ne gıda, ne tarla parası, ne hayvan desteği, ne eğitim desteği nede başka hiçbir yardım ve destek istemiyorlar. “Bizim köyü su gelsin başka da bir şey istemiyoruz” diyen köylülerin zamanları su taşımakla geçiyor.

Bulaşık, çamaşır, hayvanların içme suyunu kanalizasyonların bağlandığı köy deresinden temin ettikleri gibi içme suyu da tankerlerle  ilçe merkezinden taşıyorlar.  Hemen hemen evlerin tamamında en az 1 su tankeri 2’şer adet de eşek bulundurmak zorundalar. Eşeği olmayanlar ise komşularından ödünç alarak dereden bidonlarla su taşıyorlar. Tanker almak da o kadar kolay değil. Bir tankerin fiyatı 5 bin TL’yi buluyor eğer taksitle alınırsa 8 bin TL’yi de bulabiliyor. Tankerler bir süre kullanıldıktan sonra sular pas kokmaya başlıyor. Yaz mevsimlerinde de sular tankerde ısındığı için sağlıklı içemiyorlar. Tanker sularının çok da sağlıklı olmamasına rağmen çaresizler ve bu yüzden de boş vakitleri pek olmuyor.

ERKEKLER TANKERLERLE İLÇEDEN ÇOCUKLAR VE KADINLAR DA EŞEKLERLE DEREDEN SU TAŞIYORLAR

Erkekler ilçe merkezinden tankerlerle içme suyunu taşırken çocuklar ve kadınlar ise diğer ihtiyaçlar için temin ettikleri suyu alabilmek için eşeklerle derenin yolunu tutuyorlar. Kimileri köye gelen yol üzerinden kimileri de evlerine daha yakın olduğu için kayalıkları seçiyorlar. Bu da çocukları yorduğu gibi su dolu bidonları rampa yukarı çıkmak zorunda kalan eşekleri de zora sokuyor. Çocuklar ve kadınlar suya kavuşmak istediklerini belirterek eşeklerden kurtulmak istediklerini de haykırıyorlar. Bir aile günde yaklaşık 5-6 defa bu zorlu yapmak zorundalar.

CAMİLERDE SUSUZ KALDI

Susuzluktan kaynaklı sorunlar bunlarla da sınırlı değil. Köy okulunda da su yok camisinde de. Camide su olmayınca özellikle de cenaze olduğunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Zaman zaman cenazeyi kaldırmak için ilçe merkezinden su gelmesini beklediklerini söyleyen köylüler cami bahçesine koydukları dev tankeri bir türlü suyla dolduramadıklarından yakınıyorlar. Temiz abdest suyu bulmakta da zorlandıklarını dile getirerek zaman zaman teyemmüm ettiklerini de söylüyorlar.

KADINLAR CANINDAN BEZMİŞ DURUMDA

83 yaşındaki Hazal Bulcumlu su sıkıntısını en çok yaşayanlardan birisi. Bu yaşına rağmen köylerinde sağlıklı su göremediğini ifade eden Hazal Nine, suyun getirilmesi için yetkililere seslenirken ağlamaktan da kendini alamadı. “Hiç değilse torunlarımız sağlıklı temiz su görsün” diyen Hazal Nine, “Tek bir şey istiyoruz o da su, su, su…” diyerek haykırdı.

SUSUZLUK NASIL GİDERİLECEK

Köyde içme suyunun şebeke suyu olarak verilememesi sebebi kaynak suyun olmamasına bağlanıyor. Su kaynağı köyün Handere mevkiindeki yaylasında bulunuyor. Buranın köye mesafesi ise yaklaşık 35 km. Bu kaynak suyunun arazilerinden geçtiği köylerle da anlaşma yapılması gerekiyor. Bu sorunlar aşılırsa yeni döşenecek borularla köyü suya kavuşturmak çok da zaman alacak gibi görünmüyor. Bundan 6 ay öncesine kadar köye yakın bir alanda sondaj vuruldu ve buradan geçici önlem olarak köye su verildi. Fakat 250 metre derinlikten alınan bu su çok da kullanışlı olmadı. Bir yandan su motorunun sık sık yanması ve değiştirilemiyor olması, gelen elektrik borçları ve suyun kullanışsız olması gibi nedenlerle 6 aydır su tamamen kullanılmıyor. Evlerin önünde, camide ve okulda musluklar var ama su akmıyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

 


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 761 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kars Belediye Başkanı, İstanbul Beylikdüzü Kars-Ardahan-Iğdır Derneğini Ziyaret Etti 100. Yılında Sovyet İhtilali… Kaçakçıları Duman Sardı! Kars’ta çaldıkları altınlarla yakalandılar Yaz cepte... Yaz cepte... Kars’ın işgücü piyasası analizi İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Kur’an-ı Kerim Dersleri Başlıyor İlk Emir Oku Kitap Kafe’de Osmanlıca Kursları Başlıyor Sol’un Kurbanı Alevîlik mi? Barzani’nin Korsan Referandumu ve Fırsat Bu Fırsat diyenler! Bakan Arslan, KAI Tanıtım Günlerine katıldı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır