KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans
Atatürk’ün Kars’a Gelişinin 93. Yılı Kutlandı
Anasayfaya Dön Tüm Güncel Haberleri
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürk’ün Kars’a Gelişinin 93. Yılı Kutlandı
2017-10-06 - 14:03
GAZİ KARS
Facebook'ta Paylaş

 Atatürk’ün Kars’a Gelişinin 93. Yılı Kutlandı

KAFKAS HABER AJANSI

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişinin 93’üncü yıldönümü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan 6 Ekim Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a geliş yıl dönümü Kars Valiliği Binası önünde başlayan çelenk koyma töreniyle start aldı.

Törene Kars Valisi Rahmi Doğan, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Garnizon Komutanı Tuğgenerel Turan İnan, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özcan, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, askeri erkan, kurum ve daire amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlik daha sonra İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda devam etti.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın açılış konuşmasını yaptığı programda Kars’lı ozanlar Ayhan Şimşekoğlu ve Arif Tellioğlu Mustafa Kemal Atatürk adına söylenmiş türkülerle sazlarıyla eşlik ederek programa renk kattılar. Ardından Halk Eğitim Merkezi Halk oyunları ekibinin yaptığı gösteriler ise katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” türküsü eşliğindeki gösterinin ardından ekip başı Türk Bayrağını öperek Vali Rahmi Doğan’a teslim etti. Vali Doğan da bayrağı öperek teslim aldı ve ekibe gösterisi için teşekkür etti.

Saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan konuşmasında; Atatürk’ün tüm ülkeyi karış karış gezen bir lider olduğu vurgusunda bulundu.

Karaçanta, “Bugün burada bulunmamızın amacı Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Kars’a gelişinin 93. Yılını Kutlamaktır. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gerek milli mücadele dönemlerinde, gerekse Cumhuriyetin kuruluşundan vefatına kadar geçen süreçte memleketi karış karış gezmiştir.

Doğusundan batısına yaptığı tüm yurt gezilerinde illere, ilçelere ve köylere gitmiş; gittiği yerlerde halkla iç içe olmuştur. Halkın görüşlerini almış ve tespitlerde bulunmuştur.

Bu görüş ve tespitlerin ışığında halkın desteğini de arkasına alarak Cumhuriyetin kurulmasını, ilke ve inkılaplarının oluşumunu sağlamıştır. Bu nedenle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sık sık düzenlediği yurt gezileri Cumhuriyetin ilk onbeş yılında toplumsal gelişimin ve kalkınmanın sağlanması açısından büyük önem arz etmektedir.

93 yıl önce Doğunun uygar kenti Kars için özel önemi olan bir olay gerçekleşti. 6 Ekim 1924 günü trenle Sarıkamış’tan Kars’a hareket eden Gazi Mustafa Kemal Paşa, O dönemin Belediye Başkanı Cihangiroğlu İbrahim bey tarafından Kars Garında Sevgi Seli İle karşılanmış İstasyondan Türk Ocağına ait binaya kadar yollara halılar döşenmiş, halk ve öğrenciler yolun iki yanına dizilmiş.

Süslü arabalar, atlılar ve yöresel kıyafetleriyle halk. istasyonu doldurmuş, Karslılar büyük kurtarıcıyı coşkuyla karşılamış, adım başı kurbanlar kesilmiş Azerbaycanlı besteci Mehmet Türkel Bey tarafından, Azerbaycan halkı adına büyük önder Atatürk’e ithaf edilen “Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa” marşı ilk kez 6 Ekim 1924 yılında Atatürk’ün Kars’a geldiği an, Kars tren garında karşılama töreninde okunmuş ve oyun olarak da oynanmıştır:

Askerin milletin zehminbasırsen sen Kemal Dahisi gazisi bilgisisen sen Kemal, Servinaz eyle bu Gademleri, Tebrik eyleriz Kars’a gelmeni, Min sene yaşa, muhterem Paşa Baş eğip tamam tebrik eyleriz. Atatürk Türk Ocağı’nda kısa bir süre dinlendikten sonra Ardahan ve Kağızman’dan gelen heyetlerle görüşmüş. Halkın kendisine ilettiği okul taleplerini dinleyen Atatürk, bir süre önce meydana gelen deprem nedeniyle zarar gören bölgede incelemede bulunarak,

“devlet yardımının en kısa zamanda Kars’a ulaşacağını, yaraların sarılacağını ve vatandaşların bundan emin olmaları gerektiğini söylemiş ve Kars ziyaretinin ardından Başbakan İnönü’ye bir mektup yazarak Kars izlenimlerini anlatır.Bu Yazısındaa: ‘Kars’ta bütün halk, gençler, öğrenciler, köylerden arabalarla gelen çiftçiler, büyük bir tezahüratta bulundu. Kars Vilayeti kazaları, Ardahan Vilayeti, devleti ve arz-ı tanzim için Kars’a hususi heyetler göndermişlerdi.

Bütün serhat vilayetlerimizi görmeye vaktim olmadığı içinde müteessirim” der. O Günden Sonra Karslılar 90 yıldır Kars tren garında Atatürk’ü temsili karşılama törenini gerçekleştiriyorlar. Birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde büyük minnet ve şükran borçlu olduğumuz vatanın kurtarıcısı ve Cumhuriyetin kurucusu büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kars’a gelişini kutlamak bizim için onur ve gurur vericidir.

Atatürk’ün maddi ve manevi mirasına sahip çıkmakla yükümlü kişiler olmakla biz şerefli ve sorumlu bir yolun yolcusuyuz. Atatürk’ün bizi millet yapan değerlerine her daim bağlılığımızı tazelemek bizim milli borcumuzdur. Atatürk’ün tüm vasıflarını kardeşliğimizi pekiştirecek, aydınlık yarınlara umutla bakmamızı sağlayacak imkanlar olarak görmeğe devam edeceğiz. Karsımız daha güzel, yaşanılabilir bir kent olmayı fazlasıyla hakediyor. Kesinlikle söyleye biliriz ki, ilimiz çok daha ferah, güvenli günlere doğru ilerliyor.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa olmak üzere,memleketin bağımsızlığı için çaba göstermiş olan canını,malını,evladını bu uğurda feda etmiş olan tüm şehit ve gazilerimizi dünden bugüne terörle mücadelede vatan uğruna can vermiş şehitlerimizi ve hain terör saldırılarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyor, hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Kars’a hoş geldin. ATAM!” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI


KHA

Haberin tamamını okuyabilmek için abone olmanız gerekmektedir. Abone olmak için TIKLAYIN


  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Haber 1630 Defa Okundu

YORUMLAR

Güncel Kategorisine Ait Diğer Haberler

Kafkas Üniversitesi’nin Yeni Nizamiye Kapısı Üç Ülke Vatandaşı Akademisyen Kars’ta 14 Yıldır Görev Yapıyor Kars’ta İnşaat İşçisi 4. Kattan Düştü Selim’de Trafik Kazası, Tır ile Otomobil Çarpıştı Bakan Arslan: İpek Demiryolu kesintisiz şekilde tekrar canlanmış olacak Kars KOM Şubesi Kaçakçılara göç açtırmıyor Erdoğan Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Yasin Aşkın Yıldırım’ın, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı Kars’ta AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nurgül Güner görevi bıraktı Bakan Ahmet Arslan Taziye Ziyareti İçin Babaocağı Kağızman’da Bakan Arslan’a Kilosu 11 Bin TL Olan Bal Teslim Edildi Başkonsolos Guliyev’in, Azerbaycan Bağımsızlık Günü mesajı

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır